55. Skiinterkriterium se vydařilo

O uplynulém víkendu proběhl v Říčkách v Orlických horách 55. ročník Skiinterkriteria, jednoho z nejstarších dětských lyžařských závodů v Evropě. Zejména díky počasí a vynikající práci organizátorů ze Ski klubu Ústí nad Orlicí se vydařil, i když účast letos nebyla co do počtu závodníků nijak ohromující.
IMG_2682.jpg

“Dlouhá tradice Skiinterkriteria už sama o sobě týmy z lyžařsky vyspělých zemí do Říček nepřivede. I ty nejkvalitnější dětské závody už si dnes do značné míry konkurují a jsou-li v kalendáři takové podniky, jako kanadský Whistler, dětský Kitzbuehel nebo Val d’Isére, nemají to Říčky v Orlických horách zrovna snadné,” říká předseda úseku alpských disciplín SLČR Aleš Krýzl. Přímo na svahu si letos tak trochu lámal hlavu nad tím, jak organizátorům “skíčka” ve věci klesající účasti pomoci. A neváhal jim vyseknout poklonu: “Ve věci organizace nejde před chlapama ze zdejšího ski klubu jinak než smeknout, letos je zase všechno perfektní, prostě extra třída.” 

Ani přes mírně klesající počet startujících, měřeno v horizontu několika posledních letech, ale letošní Skiinterkriterium nijak závažným nedostatkem závodníků netrpělo. Přes 120 startujících z několika evropských států je v každém případě více než důstojnou vizitkou stále největšího českého podniku svého druhu. A samozřejmě, že těm, co do Říček přijeli, nic nebránilo v předvádění kvalitních výkonů. Nakonec kvantita jistě není takovým měřítkem, jako tolik ceněná kvalita, a ta pod Zakletým ani letos nechyběla.

Doma vládli hlavně Češi

Závody si v kategoriích mladších i starší žáků více méně podmanili Češi a Slováci. Absence závodníků z alpských zemí už je na Skiinterkriteriu delší dobu realitou, ale při pohledu do výsledkových listin slalomů Světového poháru je patrné, že i zde už je dominance rakouských závodníků minulostí. O stupně vítězů už se perou také Slovensko, Česko, Rusko nebo Velká Británie a zástupci mladé lyžařské generace z těchto zemí letos v Říčkách nechyběli. “Vzory prostě fungují. Děcka vzhlížejí k Vlhové, Strachové, Rydingovi nebo Chorošilovi a chtějí závodit. A nemusí trvat zase tak dlouho, než se tyto zákonitosti projeví. V zemích jako je právě Česko, Slovensko nebo Rusko je právě teď hlad po závodění v mládežnických kategoriích dobře patrný,” uvažuje Jan Duffek z tiskového oddělení Skiinterkriteria. Z tradičně silných lyžřaských zemí se pak na černé sjezdovce v Říčkách prosazovali především mladí Švédové.

Celkově nejúspěšnějšími závodníky a proto absolutními vítězi 55. ročníku Skiinterkriteria se stali čeští závodníci Adam Klíma a Barbora Zíková. Adam v kategorii starších žáků vybojoval 2. místo ve slalomu a o den později v obřím slalomu dokonce zvítězil. Stejně jako Barbora, také ona brala ve slalomu stříbro a v GS zlato. Pozornost na sebe ovšem poutali také další, jmenovat můžeme třeba nadějnou Slovenku Alici Surovou nebo postavou drobného, avšak technicky nesmírně zdatného Švéda Luv Witblum. Do černé sjezdovky v Říčkách už hrany svých lyží v minulosti zařízl nejeden pozdější vítěz závodů Světového poháru či medailista z mistrovství světa, Šárka Strachová, sourozenci Kosteličovi nebo Alexander Chorošilov by mohli vyprávět. A také rádi vzpomínají. Není tedy vyloučeno, že budeme za deset let na té úplně nejvyšší výkonnostní úrovni znovu tleskat někomu z těch, kdo zkušenosti získávali mimo jiné právě na Skiinterkriteriu.

Článek má tyto nálepky česko sjezdové tratě (sjezdovky) závody
E-mail:
Váš text:
(max 800 znaků)
Kolik je 2x3?
Tyto údaje je nutné vyplnit
E-mail:
Váš text:
(max 800 znaků)
Kolik je 2x3?
Tyto údaje je nutné vyplnit
Ondřej Katz / 30-1-2017
Ondřej Katz
Ondřej Katz šéfredaktor
 • Šéf tištěného čísla, bez kterého by to ne(vy)šlo!
 • Když nepíše, lyžuje! Jenže on píše hodně...
 • Sáňkování na Alpe di Siusi
 • ski-leden10-titulka.jpg
 • Běh na lyžích v noci, zážitek hodný vyzkoušení
 • Ženské finále bylo na ostří nože
 • ski-leden09-titulka-1.jpg
 • 1bf54bba152727c1f3fc51ec1c3c060c.JPG
 • intersport-myslbek-zvenku-2.jpg
 • Bronzová štafeta a nic než radost: Veronika Vítková, Gabriela Soukalová, Jaroslav Soukup a Ondřej Moravec
 • Jakš.jpg
Hotely, kde se dobře žije
Příjemné ubytování na úrovni ve Val di Fiemme, Dolomiti, Trentino.
Skialpová škola
Skialpinistické kurzy pro každého v Čechách, na Slovensku i Alpách
Nešetřete na botách
Na hory si dopřejte pořádné lyžařské boty
Název:
Kategorie:
Místo:
GPS:
Vybrat fotografii:
Max. rozlišení 1920x1200, max. velikost 2MB
Popis:
(max 800 znaků)
Kolik je 2x3?
Tyto údaje je nutné vyplnit
Videa na našem webu neskladujeme. Přidat nové video je možné pouze tak, že originál nahrajete na server YouTube a nám sdělíte link.
Název:
Kategorie:
Místo:
GPS:
YouTube adresa:
Vybrat fotografii:
Max. rozlišení 1920x1200, max. velikost 2MB
Popis:
(max 800 znaků)
Kolik je 2x3?
Tyto údaje je nutné vyplnit
Název:
Typ inzerce:
Nabídka Poptávka
Cena:
Telefon:
E-mail:
Kraj:
Kategorie:
Přidat obrázek 1:
smazat
Přidat obrázek 2:
smazat
Přidat obrázek 3:
smazat
Max. rozlišení 1920x1440, max. velikost 3MB
Popis zboží:
(max 800 znaků)
Kolik je 2x3?
Tyto údaje je nutné vyplnit