A propos softshells

«Softšely» berou oblast sjezdového lyžování útokem a dá se říct, že vesměs úspěšně. Vždycky šly ruku v ruce s pravověrným outdoorem, ale dnes už nejsou ničím novým ani v oblasti sjezdového lyžování. Kvůli své vynikající prodyšnosti a v počátku jistě také díky nádechu jisté originality na sebe celkem rychle upoutaly pozornost, ale přesto se v souvislosti s nimi vyskytuje pár otazníků.
great-day-gtx-jkt-4331-Z.jpg

Mezi nejčastěji kladené otázky patří: Jsou softshells vhodné pro lyžaře holdujícího v rekreační míře sjezdování? Odpovědi jsme se dočkali od Clyda Solese z internetového magazínu GearTrends: «Je tak trochu ironií, že se softshells ke sjezdařům znovu dostávají až prostřednictvím postupně sílícího outdoorového trendu. Vždyť s technologií strečových vláken a pletenin přišel už v padesátých letech Bogner a se svými vypasovanými sjezdařskými kalhotami («bognerky») dobyl svět. Následně se ovšem módní trendy ubíraly úplně jiným směrem a elastická vlákna z oblasti oděvů pro rekreační lyžování prakticky vymizela.»

Zhruba dvacet let pak měli oděvní návrháři na to, aby udělali bundu, kterou všichni chceme: praktickou, umožňující volný pohyb (proto ta strečová vlákna), vzdušnou, ale zároveň větru odolnou. A právě takové bundy se začaly po určité době objevovat v oblasti outdoorové módy. «Softshelly jsou bezpochyby dobrý nápad, a proto se na outdoorovém trhu celkem snadno etablovaly,» pokračuje Soles, «jejich znovuzavedení do lyžařské módy už ale dnes není tak úplně bez výhrad.» Jistě, v porovnání s péřovými a jinak nadýchanými bundami klasického typu přece jen nejsou tak teplé a nenamlouvejme si, že to u lyžařské bundy nevadí. Za mírného počasí a se sluníčkem v zádech nemáme se softshellem sebemenší problém, ovšem na horách se počasí může... však to znáte. Pohled na tyto vysoce prodyšné, lehké materiály, by tedy neměl být přehnaně nekritický, což potvrzuje i fakt, že lyžující Američané je zatím přijímají o poznání vlažněji než Evropa. Vždyť požadavky na oblečení jsou u rekreačního sjezdaře přece jen o dost jiné než ty, s nimiž se ztotožňuje třeba skialpinista.

Každopádně jsou softshelly oblastí, kde se i nadále očekává technologický rozvoj a ještě větší zájem lyžařů. Skvělý nápad, jemuž se postupně dostává potřebných vylepšení, a to zejména vhodným kombinováním s ostatními materiály. Aktuální lyžařské modely tohoto druhu tedy mírně ubírají na tolik opěvované prodyšnosti, ale zase jsou o něco teplejší. Ve skutečnosti vlastně nejde o nic jiného než o stálé hledání ideálního kompromisu, ovšem v otázce stylu už je softshell bezmála na vrcholu. Je «IN».

E-mail:
Váš text:
(max 800 znaků)
Kolik je 2x3?
Tyto údaje je nutné vyplnit
E-mail:
Váš text:
(max 800 znaků)
Kolik je 2x3?
Tyto údaje je nutné vyplnit
Ondřej Katz / 23-1-2007
Ondřej Katz
Ondřej Katz šéfredaktor
  • Šéf tištěného čísla, bez kterého by to ne(vy)šlo!
  • Když nepíše, lyžuje! Jenže on píše hodně...
  • zuza-1.jpg
  • rok.jpg
  • vesec-klaus-01.jpg
  • 193.jpg
  • Kukin F (2).jpg
  • 10-slesingr-michal-2.jpg
  • Biatlon v Anterselvě
  • Sport 2000: Tvarování skeletu
Název:
Kategorie:
Místo:
GPS:
Vybrat fotografii:
Max. rozlišení 1920x1200, max. velikost 2MB
Popis:
(max 800 znaků)
Kolik je 2x3?
Tyto údaje je nutné vyplnit
Videa na našem webu neskladujeme. Přidat nové video je možné pouze tak, že originál nahrajete na server YouTube a nám sdělíte link.
Název:
Kategorie:
Místo:
GPS:
YouTube adresa:
Vybrat fotografii:
Max. rozlišení 1920x1200, max. velikost 2MB
Popis:
(max 800 znaků)
Kolik je 2x3?
Tyto údaje je nutné vyplnit
Název:
Typ inzerce:
Nabídka Poptávka
Cena:
Telefon:
E-mail:
Kraj:
Kategorie:
Přidat obrázek 1:
smazat
Přidat obrázek 2:
smazat
Přidat obrázek 3:
smazat
Max. rozlišení 1920x1440, max. velikost 3MB
Popis zboží:
(max 800 znaků)
Kolik je 2x3?
Tyto údaje je nutné vyplnit