Afghánistán: od válečného zázemí po lyžařský region

Muže a ženy, kteří se na divných, dlouhých prknech a s hůlkami v ruce sápají na zasněžený kopec, se v Afghánistánu jen tak nevidí. Ve Francii nebo Rakousku patří lyžování ke všednímu dni, ale lyžarské zájezdy do Afghánistánu? Zimní sporty tady zatím nejsou moc populární a to navzdory tomu, že tu vládnou přímo ideální podmínky.
Afganistán - dotane v něm lyžování příležitost?

Vezměme například region Bamiyan, kde najdete opravdu všechno, co je potřeba pro nezapomenutelný den na lyžích. Zdejší svahy jsou dlouhé týdny pokryty prašanem v prvotřídní kvalitě, jak jej jinde jen zřídka kdy najdeme. Nápad udělat z válečného zázemí lyžařské středisko již existuje, ale jeho realizace s sebou nese různé překážky.Jako první je třeba zmínit, že se do z Kabulu do Bamyianu dá dostat pouze dvěma způsobami: cesta přes horský průsmyk Shibar, která je bezpečná, trvá však osm hodin, nebo velmi riskantní čtyřhodinová jízda skrze oblast, ve které vládne Taliban. Výběr není moc lákavý, ale už se pracuje na zkrácení zmíněného průsmyku – ulice se dorovnává, rozšiřuje a asfaltuje a po zhotovení by jízda také neměla přesahovat čtyři hodiny.Druhý problém, který brání vzniku lyžařského střediska je, že zatím neexistuje žádná civilní letecká doprava mezi Kabulem a Bamiyanem. Zatím jsou cestující odkázáni na letadla Spojených Států, nehledě na to, že momentální stav infrastruktury vůbec nedovoluje návštěvu turistů za účelem zimní dovolené. Vleky tady člověk nenajde, a tak by každé potěšení ze sjezdu následoval namáhavý výstup. Lyžarské zájezdy do Rakouska nebo Francie a tamní komfort s tím nelze porovnávat.Úplně cizí tu lyžařské sporty však nejsou, v šedesátých a sedmdesátých letech tu sport na chvíli vykvetl. V tomto období se tu diplomati poblíž Kabulu o víkendu na sjezdovky jen tak hrnuli. Tenkrát tu byl velmi jednoduchý, ale účinný kotvový vlek, pár restaurací a čajoven a prostor pro opalování. Nechyběli ani lyžařské závody, které mezi sebou pořádali různé lyžařské kluby. Zimní radovánky však byli ukončeny invazí Sovětským svazem v roce 1979.Instruktoři už se připravují 

Teď se tu snaží o to, obnovit u lidí lásku a nadšení k zimním sportům a oživit tím dávno vyhaslou turistickou atrakci, což by bylo zároveň ku prospěchu chudému regionu Bamiyan. Ten by se vznikem výnosného lyžařského střediska mohl postavit na nohy.Naděje umírá poslední. Přípravy jsou v plném proudu. Skupina mladých mužů momentálně absolvuje školení na první afghánské lyžařské instruktory. Ve třídě sedí v lavicích a učí se vše, co se dá o teorii lyžování a jeho výuce naučit.Ferdinando Rollando je pro to dobrým příkladem. Italský lyžařský instruktor vyučuje skupinu 36 mladých chlapců ve věku od 13 do 16 let. Všichni jsou z výuky nadšení a plánují později pracovat jako instruktor, horský průvodce nebo v horské záchranné službě.
Nejen kvůli ideálním podmínkám pro zimní sporty nezbývá než doufat, že se situace v Afghánistánu zlepší. Když tahle země zanikne, zanikne s ní i Bamiyan.Zdroj informací:


 

Článek má tyto nálepky cestování pr lyžařská střediska
E-mail:
Váš text:
(max 800 znaků)
Kolik je 2x3?
Tyto údaje je nutné vyplnit
E-mail:
Váš text:
(max 800 znaků)
Kolik je 2x3?
Tyto údaje je nutné vyplnit
Komerční prezentace / 24-1-2013
Název:
Kategorie:
Místo:
GPS:
Vybrat fotografii:
Max. rozlišení 1920x1200, max. velikost 2MB
Popis:
(max 800 znaků)
Kolik je 2x3?
Tyto údaje je nutné vyplnit
Videa na našem webu neskladujeme. Přidat nové video je možné pouze tak, že originál nahrajete na server YouTube a nám sdělíte link.
Název:
Kategorie:
Místo:
GPS:
YouTube adresa:
Vybrat fotografii:
Max. rozlišení 1920x1200, max. velikost 2MB
Popis:
(max 800 znaků)
Kolik je 2x3?
Tyto údaje je nutné vyplnit
Název:
Typ inzerce:
Nabídka Poptávka
Cena:
Telefon:
E-mail:
Kraj:
Kategorie:
Přidat obrázek 1:
smazat
Přidat obrázek 2:
smazat
Přidat obrázek 3:
smazat
Max. rozlišení 1920x1440, max. velikost 3MB
Popis zboží:
(max 800 znaků)
Kolik je 2x3?
Tyto údaje je nutné vyplnit