Akrobatický lyžař Valenta ukončil kariéru

Akrobatický lyžař Aleš Valenta se rozhodl ukončit kariéru. Olympijský vítěz ze Salt Lake City z roku 2002 to oznámil na tiskové konferenci v Praze.

Čtyřiatřicetiletého Valentu k takovému rozhodnutí prý přiměly vleklé zdravotní potíže se zády a koleny, více se ale také chce věnovat i rodině. "Kdybych byl zdravý, tak by to rozhodování možná bylo složitější, ale teď šlo spíš o nutnost. Lékaři mi doporučili, že by se pokračování v další kariéře mohlo v budoucnu negativně projevit," uvedl Valenta. "Řekli mi prostě, že tudy cesta nevede, pokud ještě v padesáti chci něco dělat," dodal Valenta, společně se skokanem Jiřím Raškou a lyžařkou Kateřinou Neumannovou jediný český individuální vítěz zimní olympiády.

České lyžování tak letos přišlo o druhou velkou osobnost: po sezoně totiž skončila také Neumannová, která však svůj úmysl oznámila už loni. O konci kariéry Valenta intenzivně přemýšlel už po skončení minulé sezony. Závody si prý neužíval tolik jako dřív. "Člověku by se asi odcházelo těžko, kdyby ho to sportování těšilo. Ale já měl letos jedenáct ze dvanácti závodů, kdy mě to nebavilo a přemáhal jsem se. A ty bolesti se navíc nedaly snášet moc v pohodě," vysvětlil rodák ze Šumperka, co ho přimělo k důležitému životnímu rozhodnutí.

"Ta sezona pro mě byla prostě hodně protrpěná, navíc jsem se byl takový unavený z toho věčného cestování. Cítil jsem, že v mém věku vyšlápnu jinou cestou než tou sportovní. Mé rozhodnutí určitě potěší rodinu, budu s ní trávit mnohem víc času," řekl nejlepší český sportovec roku 2002, který jména svých dětí Denise a Amélie nosil napsaná i na lyžích. "I když manželka mi už trochu vyčítala, že si představovala, že budu doma víc, když končím kariéru. Přece jenom mám pořád hodně cestování a zařizování," podotkl Valenta.

V budoucnu se hodlá věnovat ve svém sportu práci rozhodčího a rád by v této pozici jel i na příští zimní olympijské hry do Vancouveru v roce 2010. Akrobat, který se do historie zapsal jako první člověk provedeným unikátním trojným saltem s pěti vruty, brzy plánuje složit rozhodcovské zkoušky a pak své zkušenosti zúročit i v nové profesi. "Přeorientovat se na rozhodčího nebude těžké, i mezinárodní federace to vítá. Chci změnit pohled rozhodčích na závodníky, chci, aby pocítili větší zodpovědnost. Jedno špatné rozhodnutí totiž může způsobit i konec kariéry sportovce," uvažoval Valenta.

Vedle práce rozhodčího počítá s tím, že hodně energie obětuje i práci kolem svého Acrobat Parku ve Štítech u Šumperku, uplatnění prý možná najde i v oblasti sportovního marketingu. "Budu dělat i jiné sporty, ty mi také berou hodně času," podotkl Valenta, kterého v posledních letech chytil hlavně lední hokej. Nezanevře ale ani na skoky samé. V plánu má objíždět různé exhibice a také skákat do vody. "Znám kluky, kteří do vody skáčou třeba do čtyřiceti, není to tak náročné," připomněl Valenta. Má v úmyslu uspořádat dvě rozlučkové akce, kam by rád pozval své nejbližší a také soupeře z můstků. V červnu by se Valenta rád představil na exhibici ve Štítech a příští zimu ve Špindlerově Mlýně při Světovém poháru.

"Do toho závodu bych nastoupil, ale už samozřejmě bez ambicí, možná jako předskokan," usmíval se Valenta. "Ale chtěl bych se tam rozloučit s kluky, s nimiž jsem si ani po sezoně skoro nestačil podat ruku. Můj konec totiž ještě nebyl definitivní, tam bychom se rozloučili oficiálně," nastínil svůj plán Valenta.

Ve světové špičce se pohyboval deset sezon, poprvé na sebe upozornil na olympiádě v Naganu, kde skončil čtvrtý. Valenta připustil, že mu svět profesionála možná částečně bude chybět, i když při dnešním oznámení konce kariéry mu z tváře téměř nezmizel úsměv.

"Moje zážitky jsou spojené spíš s tím prostředím kolem sportu. Nezapomenu na nikoho z těch kluků, s kým jsem spolupracoval. Nejde jen o ty, kteří mi pomáhali, jde i o ty závodníky, to je banda skvělých lidí," řekl Valenta.

I dnes zopakoval svůj dlouholetý postoj, že víc než olympijské zlato, které mu zajistilo velkou slávu, jej vnitřně těšily víc samy povedené skoky. "To byl ten největší motor, který mě hnal dál. Chtěl jsem ten sport prostě posunout výš, to pro mě byly ty největší úspěchy a nezapomenutelné momenty," řekl Valenta.

 

E-mail:
Váš text:
(max 800 znaků)
Kolik je 2x3?
Tyto údaje je nutné vyplnit
E-mail:
Váš text:
(max 800 znaků)
Kolik je 2x3?
Tyto údaje je nutné vyplnit
ČTK / 9-5-2007
 • savognin.jpg
 • Lukáš Bauer hledá závodníky do svého hobby teamu
 • Kukin 1.jpg
 • Lyžování ve Skiareálu Klínovec
 • picture-3-4.png
 • Screen shot 2010-12-29 at 15.11.42.jpg
 • Kryštof Krýzl.jpg
 • topelement.jpg
 • Screen Shot 2017-01-30 at 11.45.09.jpg
 • Screen Shot 2015-10-07 at 17.27.54.jpg
 • Screen Shot 2012-06-06 at 16.02.20.jpg
 • Screen Shot 2017-01-30 at 11.43.16.jpg
 • Screen Shot 2012-05-16 at 12.51.10.jpg
 • Screen Shot 2016-02-10 at 13.23.57.jpg
 • Screen Shot 2013-02-15 at 10.23.07.jpg
 • Screen Shot 2013-02-15 at 10.21.35.jpg
Hotely, kde se dobře žije
Příjemné ubytování na úrovni ve Val di Fiemme, Dolomiti, Trentino.
Skialpová škola
Skialpinistické kurzy pro každého v Čechách, na Slovensku i Alpách
Nešetřete na botách
Na hory si dopřejte pořádné lyžařské boty
Název:
Kategorie:
Místo:
GPS:
Vybrat fotografii:
Max. rozlišení 1920x1200, max. velikost 2MB
Popis:
(max 800 znaků)
Kolik je 2x3?
Tyto údaje je nutné vyplnit
Videa na našem webu neskladujeme. Přidat nové video je možné pouze tak, že originál nahrajete na server YouTube a nám sdělíte link.
Název:
Kategorie:
Místo:
GPS:
YouTube adresa:
Vybrat fotografii:
Max. rozlišení 1920x1200, max. velikost 2MB
Popis:
(max 800 znaků)
Kolik je 2x3?
Tyto údaje je nutné vyplnit
Název:
Typ inzerce:
Nabídka Poptávka
Cena:
Telefon:
E-mail:
Kraj:
Kategorie:
Přidat obrázek 1:
smazat
Přidat obrázek 2:
smazat
Přidat obrázek 3:
smazat
Max. rozlišení 1920x1440, max. velikost 3MB
Popis zboží:
(max 800 znaků)
Kolik je 2x3?
Tyto údaje je nutné vyplnit