Aktuální report: Stubaital v pozdním jaru

Čechům dobře známý ledovec na konci údolí Stubaital nabízí od podzimu do pozdního jara a začátku léta vynikající lyžařské podmínky. A jednou z jeho nesporných výhod je určitě i to, že cesta sem netrvá dlouho – z Innsbrucku už je to k lanovce jen hodinka.
Restaurace na Gamsgarten.JPG

Stubai je nejrozložitějším ledovcovým lyžařským areálem v Rakousku a určitě na tom nebude o moc hůř ani v celoevropském měřítku. Samozřejmě, že pozdě na jaře už tady nejezdí zdaleka všechny lanovky a sjezdovky, a to jak kvůli sněhu, tak z důvodu snižování nákladů na provoz areálu v době, kdy už lyžovat jezdí jenom blázni a pár závodníků. Při naší loňské návštěvě Stubaie byly na konci května v provozu sjezdovky z nejvyššího bodu arálu pod Schaufelspitze směrem na Gamsgarten, kotvy Daunferner a spojovací sjezdovky mezi Daunferner a Gamsgarten. To už je vlastně asi jenom 1/3 celého areálu, ale na pozdně jarní lyžování je to více než dobré. Navíc se jedná o kvalitní svahy, jimiž nepohrdají ani rakouské lyžařské hvězdy, které tu zjara můžete potkávat při testování lyží. Hlavně v oblasti Daunferner totiž bývají sjezdovky ráno ještě obstojně tvrdé.

Poslední velký nápor lyžařů na Stubai zažívají v první polovině května, potom už se počet lyžařů a s tím samozřejmě i nabídka služeb logicky snižuje. Vloni pozdě na jaře už nebyla v provozu ani restaurace Eisgrat na sjezdovkách ze Schaufelspitze, a tak bylo všechno zázemí soustředěné do centra na Gamsgarten. Zde ale bezpečně najdete vše, co potřebujete – restauraci, toalety, uzamykatelné skříňky a v každém případě spoustu volných polic, v nichž si lyžaři běžně nechávají batohy. Vždy je tu otevřená velká prodejna Intersportu, kde si můžete půjčit vybavení, případně dokoupit, co vám chybí, a alespoň dopoledne byste někoho měli zastihnout i v kanceláři lyžařské školy.

Stubai rozmazluje rodinky 

To není nijak překvapivé ani originální, rodiny jsou dobrými zákazníky. Provozovatelé areálu na stubaiském ledovci na to ale jdou opravdu dobře, přes děti. V zimní sezoně je tady doslova rozmazlují – staví jim parádní lyžařská hřiště, vozí je rolbou, otvírají jim speciální sekce v restauracích… Je samozřejmě otázkou, kolik z těchto nabídek bude stále platných v době, kdy už se děti v údolí často koupou a na lyže si ani nevzpomenou. Pokud byste ale svoje děti na jarní lyžovačku na ledovci vzít chtěli, budou lanovkáři ze Stubaie v každém případě rozmazlovat alespoň vaši peněženku. Do deseti let tady děti v doprovodu rodičů lyžují úplně zdarma. Nejen na jaře, ale celou zimu. Jen počítejte s tím, že je třeba na kase prokazatelně doložit jejich věk. 

Kouzlo mezičasu

Stubaital žije turismem, takže nabídka ubytování je neuvěřitelně široká. Skoro v každém baráku se zde dá ubytovat, ať už se jedná o hotel, pension nebo třeba jen ubytování v soukromí. A zatímco v zimě někdy může být problém volný pokoj sehnat, na jaře už si můžete vybírat. Navíc od poloviny května už domácí a hoteliéři snižují ceny, takže v okolí Neustiftu by se vám určitě mělo podařit sehnat ubytování v cenách okolo 25 EUR/noc/os. 

Pokud ale na Stubai pojedete třeba až na konci května, měli byste vědět, že právě v tento čas tu probíhá jakási pomyslná výměna stráží, nebo mezičas, chcete-li „mezisezona“. To se v praxi projeví tím, že jsou sice nízké ceny, ale hodně provozovatelů ubytovacích kapacit si v tuto dobu bere dovolenou a odjíždí třeba k moři. Pochopení pro ně má dokonce i místní školská zpráva, která prý v této době děti bez problémů uvolňuje ze školy. Hoteliéři, zdejší ekonomická síla, si po dlouhé zimě přece chtějí odpočinout a načerpat síly na právě začínající letní sezonu. O letních prázdninách už na to čas nemají… Na konci května má tedy hlavně řada menších pensionů zavřeno, jinde třeba pracuje „záskok“, i tak si ale v okolí Neustiftu příjemný penzionek za výhodnou cenu jistě najdete. 

Pokud Stubaital ještě neznáte, počíteje s tím, že z vesniček ležících okolo Neustiftu, který je jakýmsi pomyslným centrem údolí, pojedete ke spodní stanici lanovky minimálně 20 minut (20 km). Parkoviště je tu dostatečně velké, parkuje se samozřejmě zadarmo a ve všední den určitě nebudete muset parkovat nijak daleko od nástupu na lanovku. 

Zastihne-li vás ve Stubaitalu to pravé jarní, anebo možná už letní počasí, možná dostanete po poledni cestou z ledovce chuť ochladit se v potoce, který zdejším údolím valí ledové vody pramenící vysoko v horách. Zhruba v polovině cesty mezi spodní stanicí lanovky a Neustiftem je dokonce u potoka vybudovaný hezký park s malou přehradou, prolézačkami a pěkným zázemím pro piknik. V neděli se tu často griluje a za pěkného počasí už vládne opravdu letní atmosféra, ale s tím koupáním pozor – na konci května voda nemívá víc než 4 stupně.

To je na většinu z nás přece jen dost studené, takže možná přivítáme spíš možnost projet se na kole nebo na bruslích, zahrát si tenis, minigolf a pokud jste ochotni sednout do auta a vyjet ze Stubaitalu směrem na Innsbruck, můžete si odpoledne po lyžování dopřát regulární „osmnáctku“ na golfovém hřišti s překrásným profilem a ještě lepšími výhledy.   

E-mail:
Váš text:
(max 800 znaků)
Kolik je 2x3?
Tyto údaje je nutné vyplnit
E-mail:
Váš text:
(max 800 znaků)
Kolik je 2x3?
Tyto údaje je nutné vyplnit
Ondřej Katz / 31-3-2015
Název:
Kategorie:
Místo:
GPS:
Vybrat fotografii:
Max. rozlišení 1920x1200, max. velikost 2MB
Popis:
(max 800 znaků)
Kolik je 2x3?
Tyto údaje je nutné vyplnit
Videa na našem webu neskladujeme. Přidat nové video je možné pouze tak, že originál nahrajete na server YouTube a nám sdělíte link.
Název:
Kategorie:
Místo:
GPS:
YouTube adresa:
Vybrat fotografii:
Max. rozlišení 1920x1200, max. velikost 2MB
Popis:
(max 800 znaků)
Kolik je 2x3?
Tyto údaje je nutné vyplnit
Název:
Typ inzerce:
Nabídka Poptávka
Cena:
Telefon:
E-mail:
Kraj:
Kategorie:
Přidat obrázek 1:
smazat
Přidat obrázek 2:
smazat
Přidat obrázek 3:
smazat
Max. rozlišení 1920x1440, max. velikost 3MB
Popis zboží:
(max 800 znaků)
Kolik je 2x3?
Tyto údaje je nutné vyplnit