Alpe Cermis - obávaný konec Tour de Ski

Alpe Cermis. Jméno jedné z mnoha tuctových sjezdovek v údolí Val di Fiemme u lyžařů vzbuzuje respekt a některým z nich nahání i hrůzu. Právě na tomhle italském kopci v neděli vyvrcholí Tour de Ski a kdo na něj přijede první, bude se radovat z vítězství v letošním nejprestižnějším klání. Velkou šanci má mezi muži dosavadní lídr Lukáš Bauer.
kopec-profil.jpg

Třicetiletý Čech však musí po dnešní klasické dvacítce, po které má náskok jedné minuty a 50 vteřin před druhým Norem Gjerdalenem, ještě "přežít" vražedné stoupání, kdy na 3650 metrech straší převýšení 420 metrů. "S lyžováním to má společného jenom to, že máme jako před každým závodem lyže, hůlky a startovní číslo. Jinak nic," prohlásila odměřeně Finka Virpi Kuitunenová, loňská vítězka Tour de Ski, která má blízko k obhajobě. Po dnešním triumfu na trati 10 km klasicky má k dobru téměř 40 vteřin před nejbližší pronásledovatelkou Kallaovou.


Přečtěte si také:

 

Bauer v mazací ruletě trefil jackpot

Bauer: "Říkal jsem si, že je konec!"

Bauer skončil na klasické dvacítce sedmý a zvýšil vedení v Tour

Bauer si jede do Itálie pro triumf na Tour de Ski

 


 

 

Výběh na Alpe Cermis pořadatelé Tour de Ski zařadili jako zlatý hřeb už do loňského premiérového dílu seriálu a pak si pochvalovali atraktivní podívanou, při níž si lyžaři sáhli až na úplné dno svých sil. Sami závodníci nad experimentem nijak nejásali. Třeba Kuitunenová na Alpe Cermis nemá dobré vzpomínky: v živé paměti zůstává, jak chodeckým krokem stoupala metr po metru vstříc cíli.

 

Výběh do sjezdovky, před nímž lyžaři odjedou v mírně zvlněném terénu 6,3 kilometru, má drsné parametry. Lyžaři na třech kilometrech a 650 metrech v průměru překonávají třináctiprocentní stoupání, těžkou zkouškou je hlavně úsek "Jelení skrýš", kde sklon kopce na 50 metrech dosahuje 28 stupňů. Cíl je ve výšce 1280 metrů. "Je to strašné pro každého, nejprudší část jsem vůbec nebyla schopná vyjet," popisovala Kuitunenová.

 

Na závěr Tour de Ski závodníci trpí. V nohách budou mít osm těžkých závodů v deseti dnech a minimálně 85 odjetých kilometrů. "Na konec to je pořádná rasovina. Ale zase to ukáže, jak kdo na tom doopravdy je," říkal český reprezentant Martin Jakš, který zatím v celkovém hodnocení drží jako nováček na Tour 13. místo. "Je fakt, že s ničím podobným se nikde jinde nesetkáte, ani se na to nedá nijak trénovat. Sám jsem zvědavý, jak to se mnou zamává, ale docela z toho mám strach, abych byl upřímný," dodal Jakš.Tour_07_profil_posledni_zavod

 

Na Alpe Cermis se ještě dnes proháněli rekreační sjezdaři, v neděli ráno už bude sjezdovka uzavřena a s napětím se bude čekat, až se pod kopcem krátce po poledni ocitne běžkařská smetánka a požene se na rozdíl od sjezdařů směrem vzhůru. Čeští lyžaři s výběhem nemají moc zkušeností: minule jej absolvoval z mužů jenom Jiří Magál, loni celkově třináctý, za kterým možná jeho kolegové z reprezentace ještě zajdou pro radu. "Ale já se tím dopředu moc nestresuju," hlásil Bauer vyrovnaným hlasem.

 

Právě on bude v neděli v pozici štvance. Pokud se nestane nic nečekaného, dorazí lyžař z Božího Daru na sjezdovku jako první. Podle jeho kouče Miroslava Petráska bude důležité, jaký náskok si pod Alpe Cermis přiveze. "Začátek je zrádný, protože většinou se jede z kopce a balík může manko na Lukáše dost stáhnout. Ale věřím, že nahoru přijede jako první," doufal Petrásek.

E-mail:
Váš text:
(max 800 znaků)
Kolik je 2x3?
Tyto údaje je nutné vyplnit
E-mail:
Váš text:
(max 800 znaků)
Kolik je 2x3?
Tyto údaje je nutné vyplnit
Jan Klouček / 5-1-2008
Jan Klouček
Jan Klouček zástupce šéfredaktora
  • pisek-kbs-galerie17-1.jpg
  • Screen Shot 2011-12-09 at 15.16.22.jpg
  • SkiTesting_Lipno-6306.jpg
  • Screen shot 2010-12-06 at 13.14.43.jpg
  • Sy_10-1.jpg
  • petra-1.jpg
  • Screen shot 2011-02-10 at 17.54.54.jpg
  • slopestyle
  • Dopoledne patřil cross dětem
  • IMG_4300.JPG
Hotely, kde se dobře žije
Příjemné ubytování na úrovni ve Val di Fiemme, Dolomiti, Trentino.
Skialpová škola
Skialpinistické kurzy pro každého v Čechách, na Slovensku i Alpách
Nešetřete na botách
Na hory si dopřejte pořádné lyžařské boty
Název:
Kategorie:
Místo:
GPS:
Vybrat fotografii:
Max. rozlišení 1920x1200, max. velikost 2MB
Popis:
(max 800 znaků)
Kolik je 2x3?
Tyto údaje je nutné vyplnit
Videa na našem webu neskladujeme. Přidat nové video je možné pouze tak, že originál nahrajete na server YouTube a nám sdělíte link.
Název:
Kategorie:
Místo:
GPS:
YouTube adresa:
Vybrat fotografii:
Max. rozlišení 1920x1200, max. velikost 2MB
Popis:
(max 800 znaků)
Kolik je 2x3?
Tyto údaje je nutné vyplnit
Název:
Typ inzerce:
Nabídka Poptávka
Cena:
Telefon:
E-mail:
Kraj:
Kategorie:
Přidat obrázek 1:
smazat
Přidat obrázek 2:
smazat
Přidat obrázek 3:
smazat
Max. rozlišení 1920x1440, max. velikost 3MB
Popis zboží:
(max 800 znaků)
Kolik je 2x3?
Tyto údaje je nutné vyplnit