Báječná Rokytnice, důstojný závěr SKI série Masters ČMP

V minulém reportu z Lipna jsem si nemohl vynachválit všechno, s čím jsme se tam setkali – téměř jsem už vyčerpal všechny superlativy a na Rokytnici by vlastně už nic nezbylo. Jenomže Rokytnice byla, tentokrát, už úplně bez vady. Skoro tradiční rokytnický finálový déšť se sněhem a větrem jako by nikdy nebyl.
... a mladší, leč o to rychlejší krev Masters scény.

Superlativy se pokusím očíslovat: 1. slunce bez mráčku, 2. pořadatelé jen usměvaví a přesní, 3. kopec zmrzlý, tvrdý, rovný, državý s prašanovou vrstvičkou pro radost, 4. tratě postavené s dokonalým citem pro rychlíky i vetché starce, 5. občerstvení = vejpečky, škvarečky, tlačenčička, čajíček... Ale možná by se pořadí superlativů mohlo klidně přečíslovat a přidat ještě nějaké další.

K Rokytnici jsem se v sobotu ráno blížil z vysockého hřebenu - místa našich letošních prvních předháněk na Šachtách. Ranní krása to byla veliká - osluněné hřebeny Krkonoš se stužkami rokytnických sjezdových tratí! Moc času na vnímání té ranní krásy jsem ale neměl, bylo to časově tak akorát na prezentaci a taky jsem trošku v autě závodil s jedním z lyžařských soupeřů. J Za necelou čtvrthodinku jsem už stál frontu u prezentace v budově lanovky a těšil se na kroužení po perfektních zimních pistách rokytnických Horních domků. Ke startovnímu číslu jsem, tak jako ne předešlých závodech Ski Serie Masters, dostal "energetický nápoj" a můžu tedy potvrdit, že pořadatelé o pitný režim závodníků dbají.

Ze slalomáku u Zalomeného mám docela bobky – jak mi už ke stáru chybí síla a obratnost, tak ten poměrně značný sklon svahu ve mně v posledních letech budí respekt. A jak všichni víme, v brankách je to ještě daleko těžší sport než volně... Ovšem trať, kterou postavil Sámoš, mě příjemně překvapila. Tak může postavit obřák jen ten, kdo se umí vžít do pocitů výborných lyžařů plných síly a zároveň i těch, kdo na svoje lepší časy už spíš jen vzpomínají. Patřím k těm, kteří svých letitých zkušeností využívají k "regulaci jízdy" s přáním pokud možno zajistěného dojetí do cíle spíš než k nějakému boji o desetinky. Všichni jsme ale na téhle trati měli možnost volby tempa, a to bylo výtečné. Rozdíly v dosažených časech tomu pak samozřejmě odpovídaly - čím prudší svah, tím větší přetížení v obloucích a tím také větší rozdíly mezi těmi, kdo kromě lyžařské techniky disponují dostatečnou dynamickou silou, rychlou reakcí a obratností. Byl to obřák pravdy o aktuální lyžařské úrovni, nebylo na co se vymlouvat. Výsledky tohoto nejspravedlivějšího Mistrovství ČR Masters v obřím slalomu jsou ZDE.

Neděle se zahanbit nenechala!

V neděli to bylo všechno (počasí, teplota, svah, trať...) skoro jako přes kopírák. Až na to, že klacků bylo na tom příkrým svahu ještě podstatně víc. Jestliže lze označit obří slalom za 100% lyžování, pak slalom je, podle mne, tak asi jen 60% lyžování a 40% artistické pohyblivosti. Navíc způsob, jakým se dnes slalom doslova projíždí, je něco, na co si my starší už asi nedokážem zvyknout. Mezi námi jsou ti, kteří postaru krouží kolem tyčí, zpravidla lepší než ti, kterým to přijde blbý a pokoušejí se neuspořádaně a v podstatě bez řádného lyžařského oblouku (s pocity děsu) vrážet do těch (jak se nakonec vždy ukáže) sadno uhýbavých potvor. Slalom postavil Šimon Mastný nádherně, radost se na ty, kteří to v něm umí, podívat. My, co to v něm neumíme, jsme se sice při jízdě velice styděli, nakonec jsme ho ale také nějak projeli. Výsledky Mistrovství ČR Masters ve slalomu jsou ZDE .

Oba závody byly zároveň finálem SKI Serie Masters – Českomoravského poháru Masters 2013, takže po nedělním závodě a vyhlášení výsledků slalomu došlo k dekorování vítězů celé série Českomoravského poháru Masters, ve kterém se v 15 závodech ve slalomu, obřím slalomu a něčem, co vzdáleně připomínalo superobří slalom a sjezd, utkalo 350 závodníků mezi 30 a 77 lety. Tabulka informující o osmi nejlepších závodech účastníků (protože takto se počítalo celkové pořadí SSM) je ZDE .

Z Rokytnice, stejně jako z většiny ostatních závodů, existuje hromada fotografií, tentokrát dokonce i od najatého profíka. Na tomto místě a paralelně i na webu http://www.skiclubmasters.cz/ bude postupně uveřejněn výběr a jistě i několik linků na úložiště fotek, které určitě potěší.

Chystáme pro vás podrobnější zprávu o celém letošním ročníku SKI série Masters včetně informací o tom, co a jak se chystá v ročnících příštích. Také doufáme, že se tady, na Masters webu SKI magazínu, konečně rozpoutá vítaná diskuse, třeba o organizaci soutěže, možná o zkušenostech z tréninků i závodů, o technice… Vítáme všechny dobré nápady a já nepochybuji o tom, že SKI série Masters – Českomoravský pohár Masters 2014 bude zase o kousek lepší, než ta letošní.

Poděkování si vedle hlavního organizátora série Šimona Mastného a pořadatelů všech jednotlivých závodů jistě zaslouží především partneři celé naší série, kterými byli v první řadě Blizzard, Tecnica a Wintersteiger, dále SWIX, Alpina a v neposlední řadě parta lyžařských nadšenců sdružených okolo http://www.VL-Ski.cz.

  • Přikládáme první sérii fotek, další ještě budou následovat. 

Článek má tyto nálepky race masters závody
E-mail:
Váš text:
(max 800 znaků)
Kolik je 2x3?
Tyto údaje je nutné vyplnit
E-mail:
Váš text:
(max 800 znaků)
Kolik je 2x3?
Tyto údaje je nutné vyplnit
HOnza Verl / 26-3-2013
Název:
Kategorie:
Místo:
GPS:
Vybrat fotografii:
Max. rozlišení 1920x1200, max. velikost 2MB
Popis:
(max 800 znaků)
Kolik je 2x3?
Tyto údaje je nutné vyplnit
Videa na našem webu neskladujeme. Přidat nové video je možné pouze tak, že originál nahrajete na server YouTube a nám sdělíte link.
Název:
Kategorie:
Místo:
GPS:
YouTube adresa:
Vybrat fotografii:
Max. rozlišení 1920x1200, max. velikost 2MB
Popis:
(max 800 znaků)
Kolik je 2x3?
Tyto údaje je nutné vyplnit
Název:
Typ inzerce:
Nabídka Poptávka
Cena:
Telefon:
E-mail:
Kraj:
Kategorie:
Přidat obrázek 1:
smazat
Přidat obrázek 2:
smazat
Přidat obrázek 3:
smazat
Max. rozlišení 1920x1440, max. velikost 3MB
Popis zboží:
(max 800 znaků)
Kolik je 2x3?
Tyto údaje je nutné vyplnit