Bauer nevyhrál druhou a čtvrtou etapu Tour de Ski a vrací peníze

Lukáš Bauer jako lídr lyžařského seriál Tour de Ski sice proběhl cílem všech čtyř dosavadních závodů v Novém Městě na Moravě jako vítěz, ve skutečnosti však vyhrál jen úvodní prolog a dnešní klasickou patnáctku.

Oproti chybně prezentovanému výkladu pravidel Mezinárodní lyžařské federace FIS se totiž vítězem stíhacích závodů na 15 kilometrů volně stal vždy nejrychlejší lyžař podle dosaženého času a tím Bauer v závodech s handicapovým startem nebyl.

 

Domácí hrdina tak nedostane v případě dokončení Tour nejvyšší počet bodů do Světového poháru za jednotlivé závody a musí navíc vrátit i finanční prémii. Bauer dnes sice znovu drtivě triumfoval, ale zloba pramenící z rozhodnutí šéfů FIS jej neopustila. "V úterý večer jsem byl rozhodnutý, že závody opustím," prohlásil Bauer. "Ale nakonec jsem si řekl, že by to byla velká ztráta. A navíc by přišla vniveč práce celého realizačního týmu," vysvětlil lídr Tour de Ski, proč změnil názor.

 

Náladu mu alespoň zvedlo, že znovu výrazně zvýšil vedení v seriálu, jehož vítěz si přijde na 150 tisíc švýcarských franků. Bauer má nyní před druhým Norem Tordem Aslem Gjerdalenem k dobru už dvě minuty a sedm vteřin. Nic to ale nemění na tom, že český tým hodlá proti rozhodnutí podat k Mezinárodní lyžařské federaci protest.

 

Druhá a čtvrtá etapa Tour se jely s handicapovými starty podle odstupů v celkovém pořadí. Bauer tak po triumfu v prologu skončil v dalším závodě v Novém Městě ve skutečnosti druhý a na Nový rok, i když projel cílem opět na prvním místě, obsadil v etapě na základě dosaženého času až třináctou pozici. Na finanční prémie má nárok vždy nejrychlejší trojice - vítěz bere 5000 švýcarských franků, druhý 3000 a třetí tisíc.

 

Bauer sice dostal od pořadatelů vyplaceno 5000 švýcarských franků za prvenství ve druhém dílu, dva tisíce ale musí vrátit. Finanční prémii za vítězství dostane Francouz Emmanuel Jonnier. Za výhru na Nový rok zatím odměny nebyly po nejasnostech vyplaceny, na Bauera ale nezbude žádná. Podle výkladu FIS patří částka za vítězství Italu Pietru Pilleru Cottrerovi. "Vůbec to nechápu, během Tour se dvakrát mění pravidla," čílil se i po dnešním závodu Bauer.

 

Na prémii se přitom těšil také Martin Koukal, druhý muž v cíli úterního novoročního závodu. "Je to vydrbaná Tour, mohl jsem zamávat s Lukášem ze stupňů vítězů," litoval po závodu, po němž se nemohl zúčastnit vyhlášení, protože to je určeno jen pro vedoucího muže a nejrychlejšího závodníka v etapě. Koukal musel zapomenout i na finanční prémii. "Štve mě to, ale Lukáše se to týkalo víc. Každopádně stojím za ním, protože jsme v právu," řekl Koukal po dnešním dojetí do cíle.

 

I on poukázal na mezery v pravidlech, které zapříčinily dvojí výklad. "Ale federace i šéf Tour Capol se jenom vykrucují," stál si za svým Koukal. "V pravidlech je jasně dáno, že se ty závody jezdí jako stíhačka starého typu. A jejím vítězem je ten, kdo protne první cílovou čáru. Možná ty závody měli nazvat jinak, ale takhle je to jasně dané. V reglementu se nepíše nic o tom, že je vítězem člověk s nejrychlejším časem," tvrdil Koukal.

 

Také vedení české reprezentace bylo v úterý večer v šoku, když se dozvědělo, že Bauer 'ostrouhal'. "Nechali jsme si prověřit pravidla Tour de Ski od našeho právníka. Mají dvojí výklad, neboť je v nich uvedeno, že finanční odměnu bere vítěz. Ale není upřesněno, zda se jedná o prvního v cíli, nebo nejrychlejšího na trati," uvedl na dnešním dopoledním jednání české strany s šéfem Tour de Ski Jürgem Capolem ředitel běžeckého úseku Českého svazu lyžařů Čestmír Skrbek.

 

Česká strana na jednání vyslovila po chybě FIS požadavek, aby byly prémie vyplaceny jak prvním třem v cíli, tak i třem nejrychlejším v obou handicapových závodech. Capol tento návrh nepřímo odmítl. "Možná nastala na naší straně malá chyba, ale FIS nemůže proplatit tyto odměny oběma stranám. Jedině, že by vzal tento úkol na svá bedra pořadatel. Pravidla schválila komise Tour de Ski a nikdo proti nim neprotestoval," dodal Capol. Vzápětí ale i on připustil, že výklad možná není úplně jasný.

E-mail:
Váš text:
(max 800 znaků)
Kolik je 2x3?
Tyto údaje je nutné vyplnit
E-mail:
Váš text:
(max 800 znaků)
Kolik je 2x3?
Tyto údaje je nutné vyplnit
ČTK / 3-1-2008
Název:
Kategorie:
Místo:
GPS:
Vybrat fotografii:
Max. rozlišení 1920x1200, max. velikost 2MB
Popis:
(max 800 znaků)
Kolik je 2x3?
Tyto údaje je nutné vyplnit
Videa na našem webu neskladujeme. Přidat nové video je možné pouze tak, že originál nahrajete na server YouTube a nám sdělíte link.
Název:
Kategorie:
Místo:
GPS:
YouTube adresa:
Vybrat fotografii:
Max. rozlišení 1920x1200, max. velikost 2MB
Popis:
(max 800 znaků)
Kolik je 2x3?
Tyto údaje je nutné vyplnit
Název:
Typ inzerce:
Nabídka Poptávka
Cena:
Telefon:
E-mail:
Kraj:
Kategorie:
Přidat obrázek 1:
smazat
Přidat obrázek 2:
smazat
Přidat obrázek 3:
smazat
Max. rozlišení 1920x1440, max. velikost 3MB
Popis zboží:
(max 800 znaků)
Kolik je 2x3?
Tyto údaje je nutné vyplnit