Bauer přišel po pražském sprintu o vedení v Tour de Ski

Ve třetím závodu prestižního běžeckého seriálu Tour de Ski, kterým byl dnešní sprint v Praze, přišel domácí reprezentant Lukáš Bauer o průběžné vedení. Český lyžař, který vyhrál oba předchozí závody v Novém Městě na Moravě, nepostoupil na Hradčanském náměstí z kvalifikace.

Sprinty vyhráli Rus Nikolaj Morilov a Italka Arianna Follisová, o nejlepší český výsledek se postaral osmým místem Dušan Kožíšek. Do čela průběžného pořadí se dostal Nor Simen Oestensen, který v šestičlenném rusko-norském finále skončil druhý. Bauerovi patří celkově druhá pozice se ztrátou 12,1 sekundy. Mezi ženami vede dál Marit Björgenová rovněž z Norska, která dnes doběhla na třetím místě.

Dvě novoměstská prvenství Bauera naladila na vítěznou notu. "Samozřejmě, že to chci celé vyhrát. Skoro 50 sekund (náskok) před sprintem, to je lepší výchozí pozice, než jsem původně očekával," řekl v sobotu. Ze ztráty žlutého trikotu si dnes nedělal těžkou hlavu. "Jako distanční závodník budu tvrdit, že sprinty jsou nespravedlivé, sprinteři zase budou říkat opak. Takže já to radši nebudu komentovat," smál se bezstarostně Bauer, který v kvalifikaci zaostal za postupovou třicítkou o necelé dvě sekundy a skončil celkově pětačtyřicátý.

V sobotu v Novém Městě navázal Bauer na svůj páteční triumf z prologu a druhou etapu Tour de Ski suverénně vyhrál. Po závodu na 15 kilometrů volnou technikou měl v čele průběžného pořadí téměř padesátisekundový náskok, dnes však vinou systému sprinterských bonifikací o vedení přišel.

Mezinárodní lyžařská federace FIS jako hlavní organizátor Tour de Ski čelí kritice ze strany některých výprav, podle nichž tratě v Novém Městě na Moravě a v Praze nejsou způsobilé ke konání Světového poháru. Nejhlasitěji se ozvali němečtí funkcionáři. Šéftrenér Jochen Behle označil dokonce konání dnešního sprintu na Hradčanském náměstí za vtip.

"Tuhle akci považuji za žert," řekl podle agentury DPA Behle před startem kvalifikace na uměle vytvořené trati před branami Pražského hradu. Podle něj nevyhovovala novoměstská trať, ani ta pražská parametrům FIS. "FIS stanovila pravidla, kterých se včera (v Novém Městě) nedržela a dneska už vůbec ne," uvedl Behle s upozorněním, že minimální šířka trati by měla činit devět metrů. "Na takové trati nelze Světový pohár dělat," připojil názory kolegů z Norska, Švédska a Finska.

Šéfka organizačního výboru pražského závodu Kateřina Neumannová kritiku odmítla. Tratě podle ní prošly mnohokrát inspekcí FIS, která závody řídí, v Praze pobývali delegáti poslední tři dny před startem. "Proběhlo tu tolik kontrol od FIS, že kritika není na místě. Člověk se nezavděčí každému, ale divácký ohlas je vynikající. Včera večer jsem mluvila s Norama a těm se to prý líbilo," řekla novinářům.

Tour de Ski bude pokračovat 1. a 2. ledna dalšími závody v Novém Městě na Moravě, které nahradilo v původním rozpisu osmidílné soutěže německý Oberstdorf.