Bauer se po nemoci vrátil do Světového poháru triumfem

Uzdravený běžec na lyžích Lukáš Bauer se triumfálně vrátil do Světového poháru. V estonském Otepää dnes suverénně vyhrál závod na 15 kilometrů klasickou technikou a zvýšil svůj náskok v čele seriálu, jehož předchozí díly v kanadském Canmore kvůli nemoci vynechal.

Český reprezentant zvítězil s náskokem téměř 14 sekund před domácím Jaakem Maem, když vedl od začátku až do konce. Tři kilometry před cílem měl Bauer k dobru dokonce 22 sekund, ale v závěru na estonského lyžaře něco ztratil. Třetí doběhl Fin Ville Nousiainen.

"Po Tour de Ski a mých zdravotních problémech to bylo těžké, ale jsem šťastný. Byla to dobrá volba, že jsem se rozhodl sem jet," uvedl Bauer.

Český lyžař vyhrál včetně triumfu na Tour de Ski šestý závod Světového poháru v kariéře. Body si dnes připsali i další dva čeští závodníci; těsně za elitní desítkou skončil Martin Jakš, devětadvacátý Jiří Magál.

Počasí v Otepää lyžařům nepřálo. Závodníci běželi na rozbředlém sněhu navezeném na trať. Nejprve proto startovala takzvaná červená skupina elitních 30 běžců, kterou uzavíral Bauer. Po nich se vydali do stopy další. "Nečekal jsem, že bych mohl doběhnout Axela Teichmanna. Překvapilo mě, když jsem ho brzy uviděl před sebou," podivoval se Bauer nad tím, že po svých problémech bez potíží dostihl průběžně čtvrtého muže SP, který startoval hned před ním.

Vítěz seriálu z roku 2005 Teichmann vybojoval v Estonsku jediný bod za 30. místo a nedařilo se ani Bauerovu největšímu soupeři v boji o celkové prvenství Renému Sommerfeldtovi. Ten obsadil s dvouminutovou ztrátou 17.

místo a na českého lídra má manko 295 bodů. "Běžel senzačně, neměl jsem šanci udržet s ním krok," řekl uznale o svém kamarádovi z Krušných hor Sommerfeldt, který startoval 90 sekund před Bauerem a do cíle doběhl až po něm. "Není právě příjemné, že mě Lukáš předběhl. Zdejší podmínky ale nebyly nic pro mne a jsem rád aspoň za těch pár bodů," dodal

V neděli je v Estonsku na programu sprint klasicky, potom se běžci přesunou na pokračování SP do Liberce.