Bauer testuje převratnou novinku: lyže s dírou ve špičce

Svět běžeckého lyžování si pomalu začíná zvykat na další převratnou novinku. Firma Fischer před mistrovstvím světa v Liberci vyrukovala s neobvyklým "vynálezem": pro elitní běžkaře nachystala nové lyže, které mají ve špičce téměř deseticentimetrovou díru.
fis.jpg

Nový model, pojmenovaný Nordic Hole Ski, je určený výhradně pro bruslení. Ale na libereckých tratích si je závodníci v bojích o medaile zřejmě ještě netroufnou nazout.

 

Přece jenom by to prý byl risk. "Je to přece jenom úplně nová lyže, absolvoval jsem s ní nějaké tři čtyři tréninky. Nejsou ještě opravdu vytestované. Pochybuju, že by si je vůbec někdo po tak krátké době odvážil vzít přímo do závodu," řekl při dnešní prezentaci nového modelu nejlepší český lyžař Lukáš Bauer, kterého si výrobce po jedenáctileté spolupráci hýčká jako jednu z největších hvězd ve své "stáji" a poskytuje mu nejnovější "kousky" ze své produkce.


V čem konkrétně mají nové "fischerky" v budoucnu oslnit? Jsou asi o pět gramů lehčí než podobné závodní typy - 182 centimetrů dlouhá lyže s novou konstrukcí váží jen 980 gramů. Mají lépe držet stopu a při běhu tolik nevibrují do stran, čímž závodníkům ušetří i více sil.


Bauer, který v Liberci už minulý pátek získal na klasické patnáctce stříbrnou medaili, si zatím netroufá hodnotit, jak velký přínos mohou nové lyže mít. "Těžko říci, jestli po tak dlouhém vývoji je možné na lyžích vymyslet ještě něco opravdu převratného. Víc než na vzhledu záleží na konstrukci lyže, její struktuře a skluznici. Ale každopádně i ty nové lyže chci mít k dispozici, i když v tuto chvíli je určitě neupřednostním," uvedl vítěz loňského Světového poháru.


Lyžař z Božího Daru nové lyže dostal před mistrovstvím světa a několikrát na nich trénoval na soustředění v Harrachově. Byl prý dost překvapený, když revoluční model dostal poprvé do ruky.


"Nejprve mě napadlo, jestli třeba při hromadných startech nehrozí, aby vám někdo zapíchl hůlku do té díry ve špičce. Pak jsem zkoušel i to, jestli špička není křehčí, ale ohnul jsem ji až k zemi a nic se nestalo. Pořád zůstává hodně odolná," vyprávěl Bauer. "Ale první dojmy byly asi takové, že jsem výrazný rozdíl mezi novou lyží a staršími modely necítil. Bylo to také o tom, že v Harrachově nebyly úplně ideálně upravené tratě a tato lyže se podle mě hodí vyloženě na tvrdý podklad," poznamenal Bauer.


Ten se i na mistrovství drží svých osvědčených párů, které má po letech dokonale ozkoušené. "Třeba lyže určené pro mikrokontakt jsou staré už deset let, ale pořád zůstávají vynikající," líčil Bauer. Na závody vozí až 42 párů lyží, pro konkrétní závod dle podmínek vybírá asi ze čtyř párů.

E-mail:
Váš text:
(max 800 znaků)
Kolik je 2x3?
Tyto údaje je nutné vyplnit
E-mail:
Váš text:
(max 800 znaků)
Kolik je 2x3?
Tyto údaje je nutné vyplnit
Jan Klouček / 24-2-2009
Jan Klouček
Jan Klouček zástupce šéfredaktora
 • Ski areal Kamenec.JPG
 • saska-oblouk-1.jpg
 • Takhle ISPO nijak velce nevypadá, ale za otáčivými dvěřmi čeká na 2 300 vystavovatelů z 50 zemí na výstavní ploše 140 000 m2. Tak snad stihneme vše důležité.
 • Titulka.jpg
 • Bauer.jpg
 • sarka.gif
 • Kateřina Neumannová byla jednou z nejvýraznějších tváří značky Madshus
 • aparthotelpodzakletym_03.png
 • Reprezentace míří na sever Evropy.
 • 01-titulka-ski-online08-1.jpg
 • intersport-myslbek-zvenku-2.jpg
Hotely, kde se dobře žije
Příjemné ubytování na úrovni ve Val di Fiemme, Dolomiti, Trentino.
Skialpová škola
Skialpinistické kurzy pro každého v Čechách, na Slovensku i Alpách
Nešetřete na botách
Na hory si dopřejte pořádné lyžařské boty
Název:
Kategorie:
Místo:
GPS:
Vybrat fotografii:
Max. rozlišení 1920x1200, max. velikost 2MB
Popis:
(max 800 znaků)
Kolik je 2x3?
Tyto údaje je nutné vyplnit
Videa na našem webu neskladujeme. Přidat nové video je možné pouze tak, že originál nahrajete na server YouTube a nám sdělíte link.
Název:
Kategorie:
Místo:
GPS:
YouTube adresa:
Vybrat fotografii:
Max. rozlišení 1920x1200, max. velikost 2MB
Popis:
(max 800 znaků)
Kolik je 2x3?
Tyto údaje je nutné vyplnit
Název:
Typ inzerce:
Nabídka Poptávka
Cena:
Telefon:
E-mail:
Kraj:
Kategorie:
Přidat obrázek 1:
smazat
Přidat obrázek 2:
smazat
Přidat obrázek 3:
smazat
Max. rozlišení 1920x1440, max. velikost 3MB
Popis zboží:
(max 800 znaků)
Kolik je 2x3?
Tyto údaje je nutné vyplnit