Bauer začal Tour de Ski 31. místem, prologu kralovali Němci

Běžec na lyžích Lukáš Bauer zahájil obhajobu vítězství v Tour de Ski 31. místem v prologu v německém Oberhofu. Úvodní závod na 3,7 km volnou technikou suverénně vyhrál Němec Axel Teichmann, ženám na trati o 900 metrů kratší rovněž kralovala domácí lyžařka Claudia Nystadová. Nejlepší Češka Kamila Rajdlová obsadila 24. místo.

Obhájce celkového prvenství a král minulé sezony Bauer ještě ráno před startem kvůli zdravotním potížím zvažoval, zda vůbec do Tour nastoupí. Jednatřicetiletého lyžaře trápí průdušky.

Bauer má v součtu s bonifikačními sekundami ztrátu 41 sekund na Teichmanna, o další dvě sekundy zpět je 34. Milan Šperl. Další čeští reprezentanti Aleš Razým a Jiří Magál skončili v páté desítce.

Teichmann uspěl především díky drtivému závěru. Na mezičasu po 1300 metrech figuroval na 14. příčce, ve zbylé části najel na ostatní soupeře více než deset vteřin. V čele Tour de Ski má náskok 13 sekund na Švýcara Daria Colognu, třetí je Nor Petter Northug.

"Dobře jsem si rozvrhl síly a na konci jsem za to mohl pořádně vzít," pochvaloval si Teichmann. Vítěze Světového poháru z roku 2005 prý patřičně nabudil předchozí triumf krajanky Nystadové. "Díky tomu jsem se v té hlasité kulise už při rozjíždění dostal do varu," prohlásil.
Třicetiletá Nystadová, olympijská vítězka ze Salt Lake City, vyhrála s náskokem jedné sekundy před Italkou Ariannou Follisovou. "Tohle je perfektní začátek. Vůbec poprvé si obléknu dres pro vedoucí závodnici. Skvělý pocit, prostě nádhera," rozplývala se německá lyžařka, která byla v letošní sezoně v individuálním závodě dosud nejlépe osmá ve sprintu.

Z českých reprezentantek vstoupila do sedmietapového podniku nejlépe Rajdlová, která obsadila 24. místo se ztrátou 18,8 sekundy na vítězku. Třicetiletá lyžařka se představila mezi světovou elitou poprvé po mateřské pauze a dubnovém narození dcery Michaely.

V neděli absolvují lyžaři v Oberhofu stíhací závod na 15 km a ženy na 10 km klasickou technikou, pak se peloton Tour přesune k pondělnímu sprintu do Prahy.

Výsledky:

Muži (3,7 km volnou technikou): 1. Teichmann (Něm.) 7:11,8, 2. Cologna (Švýc.) -8,2, 3. Northug (Nor.) -13,0, 4. Rehemaa (Est.) -13,3, 5. Kershaw (Kan.) -13,8, 6. Reichelt (Něm.) -14,9, 7. Hellner (Švéd.) -15,0, 8. Ročev (Rus.) -15,1, 9. Grey (Kan.) -15,4, 10. Vittoz (Fr.) -16,6, ...31. Bauer -26,6, 34. Šperl -28,4, 44. Razým -32,2, 50. Magál (všichni ČR) -35,6.

Ženy (2,8 km volnou technikou): 1. Nystadová (Něm.) 6:17,2, 2. Follisová (It.) -1,1, 3. Majdičová (Slovin.) a Kowalczyková (Pol.) obě -2,3, 5. Björgenová (Nor.) -7,6, 6. Muranenová -8,1, 7. Kuitunenová -9,3, 8. Saarinenová (obě Fin.) -9,6, 9. Böhlerová (Něm.) -13,2, 10. Jacobsenová (Nor.) -13,5, ...24. Rajdlová -18,8, 37. Nývltová -30,8, 44. Skalníková -41,2, 47. Hájková (všechny ČR) -47,1.