Běžci na lyžích chtějí uspět doma. Vrcholem je Nové Město.

Noví funkcionáři, noví trenéři, nové složení reprezentace, tak právě tak vstupují do letošní zimní sezony běžci na lyžích. Jejich hlavním cílem budou v sezoně bez velké světové akce domácí závody Světového poháru v Novém Městě na Moravě.
Tisková konference: běžci na lyžích 2015 (foto: SLČR)

Úsek běhu na lyžích v rámci Svazu lyžařů České republiky se za poslední rok změnil k nepoznání. Vše to začalo v lednu letošního roku. Rada Úseku na svém řádném zasedání jmenovala k 1.2.2015 do funkce sportovního ředitele Aleše Másla. Ke stejnému datu logicky skončil matador Čestmír Skrbek – záhy jmenovaný na pozici ředitele Domova důchodců ve Velkých Hamrech. A začaly se dít věci. Tedy na Svazu, ne v domově.

V Úseku obrazně psáno nezůstal kámen na kameni. Pod vedením Aleše Másla se nejdříve personálně otřásl tým jeho nejužších spolupracovníků, poté se objevila nová jména v kolonkách reprezentačních trenérů a nakonec došlo i na složení národních týmů.


Chcete se o novinkách u běžců dozvědět víc? Jak proběhl odchod bývalého dlouholetého ředitele Čestmír Skrbka? A co vše se pod novým vedením změní? "Dostal jsem prázdnou kancelář a informaci, že předávat není co. Vše prý funguje," tak popisuje svůj nástup do funkce Aleš Máslo. Velký rozhovor s šéfem běžců čtěte v listopadovém SKI magazínu.
Vychází: 5. listopadu 2015


Po loňské sezoně končila smlouva lyžařskému Fergusonovi v českém podání a nové vedení rozhodlo, že šestnáctý rok u kormidla reprezentačního áčka Miroslavu Petráskovi nedopřeje. Úspěšný trenér tedy sáhl po nabídce Polského lyžařského svazu, kde dostal smlouvu na tři roky a kam si s sebou odvedl i servismana Víta Fouska. Na jeho místo se posunul lodivod ženského výběru Lukáš Krejčí. V pozici asistenta zůstal Zbyněk Valoušek. Drobně prekérní situaci způsobenou tím, že Krejčí je zároveň osobním koučem stále se zlepšující Petry Novákové, vyřešil svaz po vzoru biatlonu. Stejně jako v minulosti Gabriela Soukalová se Petra připravuje spolu s mužským výběrem. 

Mužský tým se rozrůstá, ženy trénují individuálně

Reprezentační výběr byl výrazně rozšířen, přes léto čítal 11 mužů (a jednu ženu). Zůstal Lukáš Bauer, který ale kombinuje národní mančaft s dálkovými běhy a je otázka, v jakém poměru se rozhodne rozložit síly do jednotlivých seriálů. K dlouholetým stálicím Martinu Jakšovi a Aleši Razýmovi se vrátil loňský vyhoštěnec Dušan Kožíšek. Dalšími muži v přípravě byli třeba Jakub Gräf, Petr Knop a Jacob Kordač. 

Trenérem reprezentace žen se po přesunu Lukáše Krejčího stal Petr Steinbach. Zajímavostí je, že z šesti závodnic ve výběru se hned dvě (Nováková, Nývltová) připravují individuálně a třetí, Petra Hynčicová, studuje ve Spojených státech. Velkým úkolem pro Steinbacha tak bude především komunikace mezi všemi částmi jeho skupiny s výhledem najít mezi nováčky dvojici lyžařek, které po boku Novákové a Nývltové utvoří konkurenceschopnou štafetu. 

V souvislosti s novými posty a funkcemi ještě jedno jméno. Další z mužů neoddiskutovatelně spjatých s úspěšnou Petráskovou reprezentační érou je Martin Koukal. Ten je od léta manažerem sportovní přípravy a má zodpovědnost za realizaci výsledků a cílů daných Úsekem běžeckých disciplín.  

Sezona má dva vrcholy: Tour de Ski a Nové Město na Moravě

Plány a směrování staronové reprezentace nastínili závodníci i jejich nadřízení na tradiční podzimní tiskové koferenci. „Vrcholem roku budou určitě závody FIS Světového poháru, který zavítá na konci ledna do Nového Města na Moravě. Na stejné místo chystáme zároveň velkou prezentaci běžeckého lyžování v rámci Ski festivalu. Ještě předtím se na začátku roku odehraje tradiční Tour de Ski a finále Světového poháru obstará novinka v podobě březnové Ski Tour v Kanadě. Pro juniory a závodníky do 23 let bude vrcholem únorové mistrovství světa, pro dorostence pak zimní olympijské hry mládeže. Uspět chceme i v rámci závodů Kontinentálního poháru,“ vyjmenovává největší akce nadcházející zimy Aleš Máslo.

Reprezentace je ale jen špičkou ledovce a nové vedení má ambice zlepšit práci ve všech oblastech běhu. „Reprezentaci chceme být samozřejmě oporou a vytvořit jí adekvátní podmínky – stejně tak se ale chceme věnovat práci s mládeží, která je pro budoucnost běžeckého lyžování klíčová. Proto došlo k některým změnám zejména na úrovni sportovních center mládeže, ze kterých chceme vybudovat opravdu kvalitní střediska s odpovídajícím zázemím pro rozvoj mladých talentovaných sportovců.“ Koncepční práci s mládeží má nově na starosti právě bývalý vynikající reprezentant, mistr světa Martin Koukal. 

Úsek běžeckých disciplín se snaží řešit i mnohdy těžký přechod z juniorské do seniorské kategorie, a to v rámci nového projektu tzv. SKI Akademie běžeckého lyžování, jejímž hlavním úkolem je poskytnout pomoc a podporu nadějným mladým lyžařům do 23 let, u kterých by jinak hrozilo, že by i přes jejich sportovní potenciál mohli s lyžováním skončit.

Příprava se přesouvá do hor, Bauer chce uspět v domácí patnáctce

Čeští reprezentanti mají za sebou velkou část suché přípravy na novou zimní sezonu a nyní je čeká jedno z důležitých soustředění na Dachsteinu, kde proběhnou i pravidelné tréninky na sněhu. „Vzhledem k tomu, že je to první delší pobyt na sněhu, tak trénink bude spočívat v tom, že nahoře na Dachsteinu budeme najíždět objem a většina odpoledních tréninků bude dole v Ramsau. Ať už na kolečkové dráze nebo v běhu, zařazené budou také imitace a posilovna,“ popisuje plány trenér Lukáš Krejčí. A to je další novinka pro letošní sezonu – reprezentační družstvo žen i mužů se nedělí na výběry A a B, k rozdělení dojde až těsně před prvními závody, kdy se družstva rozdělí na týmy pro Světový a Kontinentální pohár.

O očekávaných vrcholech a ambicích v nové sezoně promluvilo devět českých reprezentantů včetně nejzkušenějších členů obou týmů – Lukáše Bauera a Evy Vrabcové Nývltové. „Pro mě bude vrcholem Světového poháru jednoznačně Nové Město na Moravě, kam se vrací distanční závody. Sice je to 15 kilometrů volně, ale věřím, že bruslit jsem nezapomněl. Štafety jsou pak vždycky specifické a pěkné. Dalším vrcholem bude Tour de Ski, doufám, že výsledky v předchozích závodech prokážu výkonnost, že budu nominovaný a těším se!“ hlásí Lukáš Bauer. Prakticky se stejnými vrcholy počítá i jeho reprezentační kolegyně Vrabcová Nývltová. „Největším je určitě Tour de Ski, kde mi to možná trošku budou hatit sprinty, ale uvidíme. Pak samozřejmě Nové Město na Moravě jako český závod, a potom také Tour de Canada. O umístění teď mluvit nebudu, letos se na Tour de Ski budou soustředit všichni, takže uvidíme podle začátku sezony, jak by to asi mohlo být.“

 

Článek má tyto nálepky běžky sport tiskové konference
E-mail:
Váš text:
(max 800 znaků)
Kolik je 2x3?
Tyto údaje je nutné vyplnit
E-mail:
Váš text:
(max 800 znaků)
Kolik je 2x3?
Tyto údaje je nutné vyplnit
SKI magazin / 13-10-2015
Název:
Kategorie:
Místo:
GPS:
Vybrat fotografii:
Max. rozlišení 1920x1200, max. velikost 2MB
Popis:
(max 800 znaků)
Kolik je 2x3?
Tyto údaje je nutné vyplnit
Videa na našem webu neskladujeme. Přidat nové video je možné pouze tak, že originál nahrajete na server YouTube a nám sdělíte link.
Název:
Kategorie:
Místo:
GPS:
YouTube adresa:
Vybrat fotografii:
Max. rozlišení 1920x1200, max. velikost 2MB
Popis:
(max 800 znaků)
Kolik je 2x3?
Tyto údaje je nutné vyplnit
Název:
Typ inzerce:
Nabídka Poptávka
Cena:
Telefon:
E-mail:
Kraj:
Kategorie:
Přidat obrázek 1:
smazat
Přidat obrázek 2:
smazat
Přidat obrázek 3:
smazat
Max. rozlišení 1920x1440, max. velikost 3MB
Popis zboží:
(max 800 znaků)
Kolik je 2x3?
Tyto údaje je nutné vyplnit