Běžci na lyžích se těší na závody!

Konec neoblíbené letní přípravy, začne se závodit! Tak bychom mohli v jedné větě shrnout náladu v reprezentačních mužstvech běžců na lyžích mužů i žen, kteří představili své plány na tradiční předsezonní tiskové konferenci. Závodit začnou v polovině listopadu.
Reprezentace na tiskové konferenci. Mužský tým má letos složení: Lukáš Bauer, Jiří Horčička, Ondřej Horyna, Martin Jakš, Dušan Kožíšek a Aleš Razým

Konec neoblíbené letní přípravy, začne se závodit! Tak bychom mohli v jedné větě shrnout náladu v reprezentačních mužstvech běžců na lyžích mužů i žen, kteří představili své plány na tradiční předsezonní tiskové konferenci.


"Jak by vypadaly výsledky, za které by šlo udělit samé jedničky?" Tak zněl první dotaz na trenéra mužské reprezentace Miroslava Petráska. "Takové prý reálné nejsou," zněla odpověď českého lodivoda, ale vzápětí dodával, že po loňsku by byl spokojený se všemi umístěními do desítky v případě jednotlivců a do šestého místa v případě štafety. Mužský tým vstupuje do olympijské sezóny ve složení Lukáš Bauer, Jiří Horčička, Ondřej Horyna, Martin Jakš, Dušan Kožíšek a Aleš Razým.

A co konkrétně se přes léto událo?

Lukáši Bauerovi nevyšla předchozí sezona, jak by si sám představoval – jeho maximem ve Světovém poháru bylo 4. místo z Falunu a v konečném hodnocení obsadil dvanáctou příčku. Přesto byl z českých závodníků stále jasně nejlepší. Pro dokreslení: na “paty” mu dýchal druhý Martin Jakš, který skončil v celkové klasifikaci Světového poháru na 60. pozici.

„Sezona mohla být i horší, ale tohle není úroveň, na kterou bych si chtěl zvykat,“ komentoval své výkony i výsledky samotný Bauer. Kromě soupeřů a vlastní formy se navíc potýkal i se zdravotními problémy, Tím nejcitelnějším byly bolesti paty. Ostatně právě proto si nechal krátce po sezoně odoperovat kostní výrůstek. Upravit musel i své letní tréninkové plány. Původní představa, že se bude připravovat společně s ruskými běžci Alexandrem Legkovem a Iljou Černousovem vzala tak trochu za své. A tak se Bauer přidal opět k českému týmu běžců pod vedením Miroslava Petráska, s nímž absolvoval sérii letních soustředění, ale zároveň se nadále připravoval individuálně se svým osobním německým koučem Jankem Neuberem. Ještě předtím ovšem museli Bauer a Petrásek najít společnou řeč. „Nebylo to snadné. Oba jsme byli nuceni udělat vstřícný krok a v něčem ustoupit. Máme společný a stejný cíl: co nejlepší výsledky, které nám v poslední době chyběly,“ přiznal Petrásek.


Měnil se servisman

Další zásadní změnou v cestě do olympijského Soči je Bauerův rozchod se svým dlouholetým dvorním servismanem Vítem Fouskem. Po jedenácti letech spolupráce. „Chtěl jsem některé věci dělat trochu jinak a Fous se s tím neztotožnil. Nechtěl přistoupit na moje přání. Byl to člověk, který pro mě dýchal, proto byl rozchod o to těžší,“ zdůvodnil rozchod Bauer. Servis tak bude v nadcházející olympijské sezoně majiteli tří olympijských medailí zajišťovat Vít Zahula, který ale není žádným nováčkem, protože už byl členem Bauerova týmu. V září měl Lukáš za sebou již několik testů nové spolupráce a moc si je pochvaloval: “Trávíme mnohem více hodin v hale a vybíráme ty nejlepší. Před rokem jsem měl pro závody k dispozici dohromady (klasika i skate) zhruba 17 párů, letos to bude stejné, ale otestováno jich máme už více než třicet. Nevyhovující zase vracíme do Fischeru”. Nakonec se mu podařil i plánovaný trénink s Alexandrem Legkovem. “Jsem rád, že jsem ho poznal trošku jinak než jenom jako soupeře. Během zimi jsou všichni daleko uzavřenější. Třeba v posilovně byla docela zábava... Mojí hlavní náplní tam bylo sundávání závaží z činek, abych si je mohl také zvednout.


Olympijské hry v Soči budou pro Bauera, jak sám říká, zcela jistě poslední bitvou pod olympijskými kruhy. „Chtěl bych dokázat, že loňské slabší výsledky byly důsledkem potíží s patou a ne tím, že už patřím do starého železa. Chuť mám velkou. Ostatně olympiáda je dostatečně velkou motivací,“ prozradil Bauer své přání do olympijské sezony. Ve které má mimochodem ještě jeden úkol: odjet minimálně dva závody série Swix SKI Classics za tým Coop. “Plány jsou takové, že určitě budu na posledním finálovém závodě Årefjällsloppet a co se druhého laufu týká, záleží na vývoji Tour de Ski. Jsou dvě varianty. Buď ji absolvuji celou se snahou o nejlepší možný výsledek. Nebo, pokud bych měl pocit, že je třeba ještě něco dotrénovat nebo zbytečně neriskovat – existuje varianta ukončit ji po čtvrté etapě, odjet se připravovat domů a jet Jizerskou 50. V případě účasti na celé Tour mne vychází, coby druhý závod, Vasův běh. Krásný lauf: bohužel bez zkušeností je jen představa startu na něm s myšlenkami na TOP 3 brutální. Týden po náročné OH, týden před padesátkou na Holmenkollenu. Ale co jsem si uvařil, musím si sníst.”


...


České běžecké lyžování má pro olympijské hry v Soči vyjeto jedenáct míst. Kdo je konkrétně obsadí, to ukáže až sezona. Reprezentační tým vedle Bauera tvoří pro nadcházející sezonu Martin Jakš, Jiří Horčička, Jiří Magál, Ondřej Horyna, Dušan Kožíšek a Aleše Razým. Petráskovým asistentem je Zbyněk Valoušek. V záloze je připravený rezervní tým pod vedením Václava Korunky a Tomáše Kašpara, v němž jsou Jan Bartoň, Daniel Máka, Jan Šrail, Jakub Gräf a Daniel Augustiňák.


...


Už skoro tradičním smolařem v českém týmu je Martin Jakš. Prakticky každý rok se potýká s nějakým zdravotním trablem a letošní léto nebylo výjimkou. Hned po prvním soustředění na sněhu totiž onemocněl a pauza byla delší, než předpokládal. Tři týdny mimo kvůli streptokokové angíně. Později tak musel dohánět tréninkové manko, což platilo i při pobytu v lyžařském tunelu v německém Oberhofu.


...

Po roce vznikl opět ženský tým

Časy, kdy české ženské lyžování táhla Kateřina Neumannová, jsou už nenávratně pryč. Loni sem tam na nějaké body ve Světovém poháru dosáhla osamocená Eva Vrabcová, ale to jí stačilo pouze na 73. místo v konečném pořadí SP. Letos by se mohla situace změnit. Minimálně v tom, že Vrabcová nebude sama. Pod vedením nového trenéra Lukáše Krejčího vzniklo po roční přestávce opět ženské družstvo. Kromě Vrabcové v něm jsou Karolína Grohová, Sandra Schützová a Petra Nováková. Původně měla být v týmu i Lucie Charvátová, ta ale „přestoupila“ k biatlonu.


„Ne, že by ženský běh na lyžích zcela vymřel, ale po Kateřině Neumannové tady vznikla obrovská díra. Naším cílem je zkonsolidovat tým, pomáhat si navzájem a dostat se co nejvíc nahoru,“ konstatoval Krejčí. Pomoci může i to, že ženský tým absolvoval všechna soustředění a přípravné kempy společně s muži. A výkonnostní cíle? „Eva Vrabcová by měla pravidelně bodovat v distančních závodech, ve sprintech by se měla držet v kontaktu Karolína Grohová a Sandra Schützová. Snad to vyjde. Prvním vrcholem bude olympiáda, ale chceme pracovat dál. Holky jsou mladý a mají potenciál růst. Olympiádou nic nekončí,“ řekl Krejčí.

 

Článek má tyto nálepky běžky sport
E-mail:
Váš text:
(max 800 znaků)
Kolik je 2x3?
Tyto údaje je nutné vyplnit
E-mail:
Váš text:
(max 800 znaků)
Kolik je 2x3?
Tyto údaje je nutné vyplnit
Jan Klouček / 1-11-2013
Název:
Kategorie:
Místo:
GPS:
Vybrat fotografii:
Max. rozlišení 1920x1200, max. velikost 2MB
Popis:
(max 800 znaků)
Kolik je 2x3?
Tyto údaje je nutné vyplnit
Videa na našem webu neskladujeme. Přidat nové video je možné pouze tak, že originál nahrajete na server YouTube a nám sdělíte link.
Název:
Kategorie:
Místo:
GPS:
YouTube adresa:
Vybrat fotografii:
Max. rozlišení 1920x1200, max. velikost 2MB
Popis:
(max 800 znaků)
Kolik je 2x3?
Tyto údaje je nutné vyplnit
Název:
Typ inzerce:
Nabídka Poptávka
Cena:
Telefon:
E-mail:
Kraj:
Kategorie:
Přidat obrázek 1:
smazat
Přidat obrázek 2:
smazat
Přidat obrázek 3:
smazat
Max. rozlišení 1920x1440, max. velikost 3MB
Popis zboží:
(max 800 znaků)
Kolik je 2x3?
Tyto údaje je nutné vyplnit