Bežci na lyžích vyráží za úspěchy na sever

Ještě dlouho po setmění bylo včera možné vidět trenéry a členy realizačního týmu, kterak přesunují desítky kilogramů materiálu do týmových vozů a dodávek. Tak vypadal odjezd téměř kompletního reprezentačního týmu běžců na lyžích, který míří na sever k závěrečnému soustředění a prvním závodům Světového poháru.
Reprezentace míří na sever Evropy. Brzký ranní budíček a více než čtyřiadvacetihodinová cesta na sever za volanty týmových vozů. To byl plán pro pátek 2. listopadu, který zahájil závěrečnou přípravu běžců na lyžích ve finském Muoniu. Alespoň pro trenéry, asistenty a doprovod reprezentantů lyžařů běžců. Samotní sportovci měli přesun o poznání příjemnější: v jedenáct se rozloučili s Prahou na Letišti Václava Havla.

Celý tým by se ve Finsku měl dát dohromady v sobotu dopoledne, přičemž hned o den později se začne s tréninkem na první závody Světového poháru, jež jsou na programu v Gällivare od 24. do 25. listopadu 2012 a na které navazuje tříetapový Ruka Triple (30.11.–2.12.).

Dobré výsledky v úvodu sezony by podle slov reprezentačního trenéra běžců na lyžích Miroslava Petráska týmu dodaly klid k přípravě na vrcholy sezony, únorové mistrovství světa ve Val di Fiemme a Tour deSki na přelomu roků.

„Nejdůležitější je pro nás samozřejmě šampionát, kde bychom rádi navázali na úspěšné výsledky minulých let, napravili nevyvedené poslední výsledky štafety a taky si zajistili nominaci pro olympiádu do Soči,“ uvedl na tiskové konferenci předcházející odjezdu Petrásek. Úspěšně označil vzápětí každé umístění do pátého místa, pak pohlédl na vedle sedící hlavní hvězdu Lukáše Bauera a dodal: „Ano, chtěli bychom i medaili.“

Bauer doléčil únavovou zlomeninu paty z konce sezony, v létě však měl natržený sval. Trénuje však poctivě, ale zůstává realistou. „Musím ještě dávat pozor, ale na lyžích mi to nevadí. Na začátku nechám asi slávu ostatním a doufám, že se k nim brzy přidám. Poprvé nenastupuju s tím, jak chci jezdit ve světových pohárech. Jsem si vědom problémů a trvalo delší dobu, než se to dalo do pořádku,“ prohlásil zkušený 35letý borec.

Petrásek si pochvaluje fungování nového realizačního týmu. Podle šéfa realizačního týmu Lukáše Sachra se chystá spolupráce se slovenskými servismany Martina Bajčičáka. „Sladíme si vysílačky,“ usmál se. Petrásek zvládl i přijetí ženského elementu v podobě Evy Vrabcové-Nývltové. „Neplechu to žádnou nedělá. Měl jsem ze začátku strach, ale absolvuje většinu tréninků s kluky, i když ne vše ve stejné rychlosti,“ řekl.

V Gällivare budou startovat čtyři muži, Razým má vyjeté místo na jméno, a Vrabcová-Nývltová, jejíž manžel Martin doplňuje servisní tým. „Bude se starat o moje lyže. A o mě,“ připomenula lyžařka. Na Ruka Triple pak může nastoupit kompletní tým 6+1. Kanadské sprinty v Canmore pojede jen Kožíšek.

Nejblíže na světovou scénu má z béčka Karolína Grohová v týmovém sprintu. „Pokud zajedou s Evou v Liberci do desátého, dvanáctého místa, mohly by odjet na mistrovství světa,“ dodal Petrásek. Na šanci čekají ještě sprinteři Daniel Máka, Jan Bartoň i nadějná Petra Nováková, která doléčila zranění.

A v jaké sestavě by se měla štafeta pokusit navázat na olympijský bronz z Vancouveru? „Lukáš (Bauer), Martin (Jakš) a Jirka (Magál). O čtvrté místo by si to měla rozdat zbylá trojice (Razým, Horyna, Kožíšek),“ očekává kouč. Šanci má i nedávný finišman Martin Koukal, který se bude druhou sezonu věnovat naplno laufům. „Pokud bude cítit, že na to má, řekne mi. A pokud pak ostatní kluky porazí, může jet.“

Jako šéfka mládežnických týmů se představila Petra Frühaufová, manželka bývalého trenéra Kateřiny Neumannové. Ten se k vrcholovému lyžování vrátit nehodlá, zůstává věrný svým šumavským hvozdům. U reprezentace však už od loňska působí jako servisman jejich syn Petr.
E-mail:
Váš text:
(max 800 znaků)
Kolik je 2x3?
Tyto údaje je nutné vyplnit
E-mail:
Váš text:
(max 800 znaků)
Kolik je 2x3?
Tyto údaje je nutné vyplnit
Jan Klouček / 2-11-2012
Název:
Kategorie:
Místo:
GPS:
Vybrat fotografii:
Max. rozlišení 1920x1200, max. velikost 2MB
Popis:
(max 800 znaků)
Kolik je 2x3?
Tyto údaje je nutné vyplnit
Videa na našem webu neskladujeme. Přidat nové video je možné pouze tak, že originál nahrajete na server YouTube a nám sdělíte link.
Název:
Kategorie:
Místo:
GPS:
YouTube adresa:
Vybrat fotografii:
Max. rozlišení 1920x1200, max. velikost 2MB
Popis:
(max 800 znaků)
Kolik je 2x3?
Tyto údaje je nutné vyplnit
Název:
Typ inzerce:
Nabídka Poptávka
Cena:
Telefon:
E-mail:
Kraj:
Kategorie:
Přidat obrázek 1:
smazat
Přidat obrázek 2:
smazat
Přidat obrázek 3:
smazat
Max. rozlišení 1920x1440, max. velikost 3MB
Popis zboží:
(max 800 znaků)
Kolik je 2x3?
Tyto údaje je nutné vyplnit