Běžci vyrážejí do světového poháru

V oslabené sestavě, přesto neztrácejí ambice čeští běžci na lyžích před víkendovým startem světového poháru v norském Sjusjöenu. Ten nahradil na poslední chvíli Beitostölen, kde není sníh. Chybět bude lídr Lukáš Bauer, který naskočí až příští týden do miniTour ve finské Ruce. A ženy ještě o týden později na sprinterském víkendu v Düsseldorfu.
sjusjoen750.jpg
"Jsou tu nové tratě na vyšší hranici obtížnosti. Podmínky ale připravují kvalitní, ukáže se, kdo na tom jak je," říká na svazovém webu czech-ski.com trenér mužského týmu Miroslav Petrásek po příjezdu do místa závodu. A před premiérou světového poháru v norském středisku, jenž neznalcům představil na jaře ve svém hojně citovaném rozhovoru Stanislav Řezáč. Ten tady nedaleko vyhrál slavný lauf Birkebeinerrenet. "Jakš by měl jet o dvacítku, u ostatních budeme rádi, pokud by dokázali zabodovat (tedy do 30. místa, pozn. red.)," nebojí se vyhlásit cíle kouč Petrásek. V neděli by mělo nastoupit do štafety kvarteto Kožíšek, Magál, Horyna, Jakš.

Lukáš Bauer zůstává v Muoniu a pilně trénuje. "Příčina je jednoduchá. Jak je u mě běžné, tak mě zase potrápil "kašlík, rýmička"…prostě klasicky mě "nepodržely" průdušky, začaly stávkovat a já jsem byl ve stavu nemocných, což rozhodlo," vysvětluje. "Pokusím se dostat zpět do kondice, i když vím, že po zdravotních problémech můžu na miniTour jenom překvapit. Ještě by mi hodně pomohlo, kdyby zde již konečně nasněžilo."

Světová elita se chystá na start v plné síle - do švédského týmu se třeba vrací zkušený 38letý Matthias Fredriksson. O víkendu se jely FIS závody na dvou místech. Ve švédské Bruskvallarně na 15 km volně vyhrál Francouz Manificant. Norský fenomén Northug, který do posledních chvil trénoval vysoko ve Val Sanales, byl třetí. Ženské desítce vládla Švédka Kallaová. Ve finském Muoniu zase třikrát, ve sprintu, bruslení i klasice kralovala Polka Kowalczyková. Mezi muži Norové Nygaard a Einarsson, na klasice Fin Jauhojärvi.

"Byla to ledová hora. Jirka Magál zajel slušně i v klasice (23. na 10 km F, 22. na 5 km C). Dušanův (Kožíšek) odstup 32 vteřin na Jirku odpovídá. Výsledky bereme s rezervou vzhledem ke složitým podmínkám," hodnotí Petrásek. Bauer netrénoval devět dní, Jakš se vracel po viróze a nechtěl se hned přetížit, s nemocí bojoval i Horyna. "Tříkilometrový okruh byl výborný, ale pořád bylo teplo, pršelo a podmínky se zhoršovaly, ani nemohli stříkat umělý sníh," hodnotí trenér dvoutýdenní kemp v Muoniu.

Reprezentantky zařadily halu 

A ženy? "Vinou sněhových podmínek jsme nemohli trénovat venku na sněhu. A obě holky měly skoro třítýdenní výpadek, proto jsme se rozhodli sever zrušit," vysvětluje Jiří Šimůnek, kouč žen. Evu Nývltovou trápila šlacha v chodidle, přetržená při běžeckém závodě Běchovice-Praha, kde dlouho vedla. Ivana Janečková měla zánět a brala antibiotika. Obě už jsou ale v pořádku a ztrátu dohánějí.

Pětičlenný ženský výběr trénoval týden v hale v německém Oberhofu. "Šlo to, ale kopce nenahradíš," říká trenér. Teď pokračuje jedenáct dní na ledovci na Dachsteinu. Zde ve vysoké nadmořské výšce okolo tří tisíc metrů musí samozřejmě bedlivě odměřovat dávky intenzity. "V hale to šlo, ale Vrátili jsme se k objemům, po adaptaci trošku přidáme na rychlosti, ale pořád to prát nejde," potvrzuje Šimůnek. A dole v Ramsau je pořád teplo, bez sněhu…

Do Düsseldorfu na sprint vyšle Nývltovou a mladou naději Grohovou, která loni v Liberci získala první světové body. Společně nastoupí i v týmovém sprintu.

Článek má tyto nálepky běžky
E-mail:
Váš text:
(max 800 znaků)
Kolik je 2x3?
Tyto údaje je nutné vyplnit
E-mail:
Váš text:
(max 800 znaků)
Kolik je 2x3?
Tyto údaje je nutné vyplnit
Tomáš Nohejl / 16-11-2011
Název:
Kategorie:
Místo:
GPS:
Vybrat fotografii:
Max. rozlišení 1920x1200, max. velikost 2MB
Popis:
(max 800 znaků)
Kolik je 2x3?
Tyto údaje je nutné vyplnit
Videa na našem webu neskladujeme. Přidat nové video je možné pouze tak, že originál nahrajete na server YouTube a nám sdělíte link.
Název:
Kategorie:
Místo:
GPS:
YouTube adresa:
Vybrat fotografii:
Max. rozlišení 1920x1200, max. velikost 2MB
Popis:
(max 800 znaků)
Kolik je 2x3?
Tyto údaje je nutné vyplnit
Název:
Typ inzerce:
Nabídka Poptávka
Cena:
Telefon:
E-mail:
Kraj:
Kategorie:
Přidat obrázek 1:
smazat
Přidat obrázek 2:
smazat
Přidat obrázek 3:
smazat
Max. rozlišení 1920x1440, max. velikost 3MB
Popis zboží:
(max 800 znaků)
Kolik je 2x3?
Tyto údaje je nutné vyplnit