Češi mají zásluhou Koudelky další místo v první desítce

Český skokan na lyžích Roman Koudelka obsadil na světovém šampionátu v Liberci deváté místo na středním můstku. Po stříbrném běžci Lukáši Bauerovi je druhým českým reprezentantem, který se probojoval do nejlepší desítky. Mistry světa se dnes stali skokan Rakušan Wolfgang Loitzl a polská běžkyně Justyna Kowalczyková.

Oba získali první individuální zlato v kariéře. Vítěze letošního Turné čtyř můstků Loitzla na stupních vítězů doplnil jeho krajan a lídr Světového poháru Gregor Schlierenzauer a bronz bral Švýcar Simon Ammann. Dramatický konec absolutně nezvládl Fin Harri Olli, který neudržel vedení po prvním kole a po pokaženém druhém pokusu, v němž předvedl pouhých 87 metrů, spadl až na 13. místo.

Z Čechů se kromě Koudelky do elitní třicítky probojoval už jen Lukáš Hlava. Ten nenavázal na solidní první kolo, po němž měl stejnou výchozí pozici jako Koudelka na 13. místě, a nakonec se podělil o 20. pozici s Rusem Denisem Kornilovem. Jakub Janda a Ondřej Vaculík, překvapivě třetí muž v kvalifikaci, se do druhého kola nedostali. Janda, který před čtyřmi lety na mistrovství světa v Oberstdorfu na středním můstku skončil druhý, tak nevylepšil dojem z rozpačité sezony.

Reputaci domácích tak zachraňoval Koudelka. Ten sice nebyl spokojený s prvním skokem, ovšem polepšil si druhým pokusem i v nepříznivých podmínkách. "Byl to perfektní skok, i přes špatné podmínky. Škoda toho prvního," řekl Koudelka České televizi.

V ženském skiatlonu na 2x7,5 kilometru získala Kowalczyková pro svou zemi historicky první zlatou medaili na mistrovství světa v běhu na lyžích. Kowalczyková ve finiši porazila Norku Kristin Störmer Steiraovou. Třetí místo obsadila Finka Aino-Kaisa Saarinenová z Finska, vítězka úvodního závodu na 10 km klasicky. Kamila Rajdlová dojela do cíle jako nejlepší Češka na dvacáté pozici.

Medailová trojice se vykrystalizovala ve stoupání tři kilometry před cílem. Tempu skvělé bruslařky Steiraové nestačila Saarinenová a o zlato si to s norskou lyžařkou rozdala Kowalczyková. Jako lepší sprinterka se ukázala nakonec polská běžkyně, která v Liberci po bronzu z klasické desítky získala druhou medaili.

"Je to můj sen, nevím, jak bych to měla popsat, nemám slov," řekla v cíli v rozhovoru pro Českou televizi. "Jsem moc šťastná. Dneska se mi výjimečně povedl finiš, ale právě na to jsem se celou sezonu připravovala," prohlásila.
Ivana Janečková dojela na 33. místě, Helena Erbenová skončila na 42. místě a Eva Skalníková byla padesátá. "V téhle konkurenci je to dobrý výsledek, jsem docela spokojená," prohlásila Rajdlová. Pohybovala se kolem dvacátého místa celou dobu. "Jsem ráda, že jsem to na tom 'skejtu' udržela. Neměla jsem na to, když mě někdo předjel, abych zrychlila," uvedla.