Cuche je díky triumfu v super-G nejstarším mistrem světa

Švýcar Didier Cuche se stal nejstarším mistrem světa ve sjezdovém lyžování. V dnešním superobřím slalomu na šampionátu ve francouzském Val d'Isere porazil téměř o sekundu Itala Petera Filla a svůj první světový titul získal ve věku 34 let a 172 dnů. Bronz vybojoval Nor Aksel-Lund Svindal.

S obtížnou tratí, která byla techničtější a klikatější než při superobřím slalomu bývá zvykem, si neporadilo hned dvacet jezdců. Mezi nimi byl i český lyžař Martin Vráblík. Jeho reprezentační kolegové se vešli do nejlepší třicítky. Kryštof Krýzl dojel na 26. místě se ztrátou 4,25 sekundy na vítěze a Petr Záhrobský o příčku za ním.

Cuche předvedl bezkonkurenční jízdu a agresivním stylem nedal soupeřům šanci. Od prvního mezičasu vedl a jako jediný pokořil hranici minuty a dvaceti sekund. Zkušený Švýcar přitom nepatřil k hlavním favoritům na zlato, protože v této sezoně Světového poháru ještě nevyhrál a na stupně vítězů pronikl jen dvakrát - v říjnovém slalomu v Söldenu byl druhý a třetí místo vybojoval v super-G v Lake Louise.

...

Podrobné informace o MS sjezdařů ve Val d'Isere najdete v naší speciální příloze.
výsledky, fotogalerie, reportáže, rozhovory

Díky triumfu překonal věkový rekord Rakušana Stephana Eberhartera. Ten byl v době svého vítězství v super-G na šampionátu ve Svatém Mořici v roce 2003 o půl roku mladší.

"Byl jsem šťastný, už když jsem byl třetí před dvěma lety v Aare. Tohle je ale jako sen," uvedl po dojezdu Cuche, který takový úspěch nečekal. "Když jsem ráno viděl, jak je sjezdovka zledovatělá, říkal jsem si, že to nebude závod pro mě. Nakonec jsem si to opravdu užil, zvláště když jsem přežil poslední čtyři strašidelné zatáčky," dodal specialista na rychlostní disciplíny.

V úvodu své jízdy Cucheovi konkuroval jen nakonec třetí Svindal, který na prvních dvou mezičasech ztrácel několik setin, ovšem poté se dopustil chyby a dojel se ztrátou 1,02 sekundy. Přesto se jako jediný z favoritů probojoval na stupně vítězů a potvrdil své postavení v pořadí super-G ve Světovém poháru, kde je druhý za Hermannem Maierem.

Zkušený Rakušan především kvůli nemoci dojel zcela vysílený až na 18. místě se ztrátou téměř tří sekund.
Před Svindala se nakonec o tři setiny sekundy dostal ještě Fill, kterému k první medaili z MS pomohl i fakt, že trať stavěl právě italský trenér. Výhody nevyužil jiný Ital Patrick Staudacher, který jako obhájce titulu z Aare skončil sedmnáctý.

"Skončit druhý za Cuchem, který byl dnes neporazitelný, je opravdu skvělé. Do světového šampionátu jsem nemohl vstoupit lépe," uvedl Fill. "Dnes byl o stupeň lepší než my všichni. Možná o dva stupně," složil Cuchovi poklonu čtvrtý v cíli Ital Christof Innerhofer.

Závod příliš nevyšel Američanovi Bodemu Millerovi, který doplatil na svou agresivní jízdu a několikrát málem upadl. Nakonec dojel se ztrátou dvou a půl sekundy dvanáctý. "Nemám rád taktickou jízdu, jakou se jezdí tady na šampionátu. Vždy chci jezdit naplno, dnes to však nevyšlo," řekl loňský vítěz Světového poháru.

Výsledky:

1. Cuche (Švýc.) 1:19,41 min., 2. Fill (It.) -0,99, 3. Svindal (Nor.) -1,02, 4. Innerhofer (It.) -1,07, 5. Raich (Rak.) -1,15, 6. Kucera (Kan.) -1,66, 7. Büchel (Licht.) -1,68, 8. Defago -1,69, 9. Janka (oba Švýc.) -1,78, 10. Kröll (Rak.) -1,79, ... 26. Krýzl -4,25, 27. Záhrobský -4,35, Vráblík (všichni ČR) nedojel.