Derby de La Meije: Zpátky ke kořenům

Sjeď to dolů co nejrychleji! Kudykoliv, na čemkoliv, jakkoliv. Není právě tohle prapůvod sjezdového lyžování? Zapomeň na pravidla, předpisy a normy těch, co lyžování tak rádi svazují. Jediným pravidlem je teď pro tebe fair-play. A chceš-li, pak bezpečnost.
bez-nazvu-1-3-1.jpg

Tak přesně tyto pocity si milovníci zimních sportů dopřávají už osmnáct let ve francouzském La Grave. V závislosti na počasí, ale vždycky v dubnu, sem přijíždějí stovky nadšenců, aby se zúčastnily zcela mimořádného závodu jménem Derby de La Meije. Jeho podstatou je zdolat co nejrychleji terén známý jako Vallons de La Meije, ale brány ani jiné značení tratě tu nehledejte. Samotný závod má totiž jen pramálo pravidel či omezení a právě to ho dělá tak vzrušujícím. Jistotou je start – vždy z 3550 m vysokého Dome de la Lauze. Další věc, na kterou se dá spolehnout, je fakt, že s vámi do terénu vyrazí ještě dalších devět závodníků. Na čem a kudy pojedou, je jejich věc, vy se snažte být dole jako první a pokud možno zdravý.Derby_la_Meije_podivny_skok_lyzar Pokud to umožňují sněhové podmínky, a při zatím posledním ročníku to tak bylo, protnete cílovou čáru na Romanche River ve 1400 m n. m. Během své jízdy tak překonáte více než dvoukilometrové převýšení, kolik toho najedete po sněhu je na vás. OK, určitá vymezení prostoru se přece jen najdou. Každý rok jsou zakázané Trifides couloirs a pár míst, která organizátoři vyhodnotí jako příliš nebezpečná (většinou z důvodu lavinového nebezpečí, nebo naopak nedostatku sněhu), ale věřte, že vás to nebude mrzet, pokud si alespoň trochu vážíte svého života. Kromě toho ještě bývají viditelně označeny některé zákeřně skryté kameny. I tak se dají svahy pod Dome de la Lauze zdolat ďábelsky rychle. Jen tak pro představu – absolutní vítěz Derby 2006 svou trať doslova proletěl za neuvěřitelných pět minut, čtyřicet vteřin a padesát devět setin. Jel prakticky rovně dolů. Chcete-li ovšem pomýšlet na dobrý výsledek, nemůžete se do terénu vrhnout bez jakýchkoliv poznatků. Proto je moudré a také silně doporučované absolvovat prohlídku tratě. Nejpozději den před startem si tedy můžete v klidu rozmyslet, který převis skočíte a který bude rozumnější objet.

Klasifikace

Výsledná klasifikace je členěna do kategorií Ski, Monoski, Snowboard (hole nepovoleny), Telemark a Ostatní. V posledně jmenované kategorii se najčastěji objevují skiboby, saně a horská kola, na start se ovšem můžete postavit s čímkoliv, co organizátoři shledají jako bezpečně řiditelné. Zvlášť jsou hodnoceny ženy a muži, ale vyhlašuje se pochopitelně i celkový vítěz – nejrychlejší závodník bez ohledu na pohlaví  a kategorii. Závodu se můžete účastnit také jako tým, tj. nejméně tři lidé soutěžící v rozdílných kategoriích, kdy alespoň jeden ze závodníků musí být žena. V takovém případě se vám budou sčítat časy všech členů týmu (takže hodnoceni budete kromě týmové soutěže i jednotlivě).Derby_la_Meije_kratce_po_startu

K účasti v závodě je nutné vyplnit přihlášku, přiložit lékařem potvrzené prohlášení o fyzické způsobilosti a zaplatit startovní poplatek 65 EUR. Mějte na paměti, že počet účastníků je omezený a týmy jsou upřednostňovány před jedinci.

Bezpečnost

V rámci startovního poplatku jste na den závodu pojištěni. Povinné jsou helmy, společně se startovním číslem obdrží každý účastník závodu i RECCO destičku, kterou musí uschovat v některé z vnitřních kapes oděvu. Po dobu závodu je vždy ve střehu záchranný tým s alespoň jednou helikoptérou pro případ nehody a vážného zranění. Záchranáři jsou tedy jediní, kdo vám může v případě potíží při sjezdu pomoci (v případě pomoci kohokoliv jiného jste diskvalifikováni), ale určitě je lepší se jejich asistence vyvarovat.

Ačkoliv se organizátoři snaží závodu zachovat co nejvíce naturalistický charakter, nikdo logicky nestojí o problémy, obzvlášť jedná-li se o zdraví. Organizátor si proto vyhrazuje právo závod z důvodu bezpečnosti kdykoliv odložit, přerušit nebo zcela zrušit. K tomu může dojít hlavně kvůli příliš vysokému lavinovému nebezpečí, ale také tehdy, neumožňují-li povětrnostní podmínky vzlet vrtulníku. Přes to, jak se říká, nejede vlak. 

Párty

Derby Derby_la_Meije_party_potede La Meije rozhodně není jen samotný závod, ale svým způsobem také společenská a kulturní událost. Večerní róby tu sice nečekejte, rozhodně se však můžete těšit na spoustu podobně postižených lidí z celého světa – všichni milují sníh, sport a dobrou zábavu. V La Grave probíhají po několik dní filmové projekce, zajímavé meetingy a v neposlední řadě kulturní akce včetně live koncertů. Nudit se tedy určitě nebudete ani v době, kdy si vaše prkno, lyže nebo bike dopřávají zaslouženého odpočinku. Sečteno a podtrženo, Derby de La Meije rozhodně stojí za pokus. Pro další informace jděte na www.derbydelameije.com.

Prizemoney

Vítěz Derby – celkově nejlepší čas = 1300 €

Nejrychlejší žena/muž v každé disciplíně = 600 €

1. tým = 2000 €

2. tým = 1000 €

3. tým = 800 €

 

E-mail:
Váš text:
(max 800 znaků)
Kolik je 2x3?
Tyto údaje je nutné vyplnit
E-mail:
Váš text:
(max 800 znaků)
Kolik je 2x3?
Tyto údaje je nutné vyplnit
Ondřej Katz / 11-5-2007
Ondřej Katz
Ondřej Katz šéfredaktor
 • Šéf tištěného čísla, bez kterého by to ne(vy)šlo!
 • Když nepíše, lyžuje! Jenže on píše hodně...
 • sport-live-stanek-skimag-1.jpg
 • Ondřej Bank přebírá klíčky od svého nového služebního vozu
 • IMG_3642-1.jpg
 • Bývalý reprezentant v běhu na lyžích a dnes vedoucím oddělení zabezpečení sportu Dukly Liberec Pavel Benc.
 • Obálka prosincového SKI magazínu
 • DSC_0863.jpg
 • 2-2.jpg
 • tdski-logo-1.jpg
 • Radicalsport.cz
 • kraus.jpg
 • ski-unor08-titulka-1.jpg
 • poster
 • IMG_7588.jpg
Hotely, kde se dobře žije
Příjemné ubytování na úrovni ve Val di Fiemme, Dolomiti, Trentino.
Skialpová škola
Skialpinistické kurzy pro každého v Čechách, na Slovensku i Alpách
Nešetřete na botách
Na hory si dopřejte pořádné lyžařské boty
Název:
Kategorie:
Místo:
GPS:
Vybrat fotografii:
Max. rozlišení 1920x1200, max. velikost 2MB
Popis:
(max 800 znaků)
Kolik je 2x3?
Tyto údaje je nutné vyplnit
Videa na našem webu neskladujeme. Přidat nové video je možné pouze tak, že originál nahrajete na server YouTube a nám sdělíte link.
Název:
Kategorie:
Místo:
GPS:
YouTube adresa:
Vybrat fotografii:
Max. rozlišení 1920x1200, max. velikost 2MB
Popis:
(max 800 znaků)
Kolik je 2x3?
Tyto údaje je nutné vyplnit
Název:
Typ inzerce:
Nabídka Poptávka
Cena:
Telefon:
E-mail:
Kraj:
Kategorie:
Přidat obrázek 1:
smazat
Přidat obrázek 2:
smazat
Přidat obrázek 3:
smazat
Max. rozlišení 1920x1440, max. velikost 3MB
Popis zboží:
(max 800 znaků)
Kolik je 2x3?
Tyto údaje je nutné vyplnit