Devatenáctý ČT Author Cup se povedl

V sobotu 11. října vyrazili účastníci ČT Author Cupu z Josefova Dolu už po devaténácté na trať masově nejoblíbenějšího cyklistického závodu v Čechách. Po delší době jim opět přálo počasí, v Jizerkách v sobotu vládlo nádherné babí léto, a tak jsme se v cílovém prostoru na chvilku posadili s ředitelem závodu PaedDr. Pavlem Landou a probrali, co se nám při cestě překrásnou přírodou Jizerských hor honilo hlavou.
2014-34346-319.JPG SKI: Pane Lando, závod jsem jel už poněkolikáté, ale… Jede se každý rok po stejné trase, nebo se trasa mění?

PL: V posledních letech se trasa závodu nemění. Pokud by mělo dojít k nějakým změnám, jsou zpravidla vyvolány změnami na cestách, změnami, které realizoval někdo mimo organizaci závodu. Třeba Lesy ČR a podobně. A pokud je tomu jinak, jde o vylepšení trasy z hlediska bezpečnosti účastníků. Žádná předem stanovená nebo napsaná pravidla  nejsou, takže je to reakce na konkrétní problém, konkrétní situaci.

SKI: Každý rok bohužel na trati dochází ke zraněním, jaká byla situace letos? 

PL: Tak jako u ostatních podobných akcích jsou zranění nepříjemným doprovodem závodu. Nicméně s potěšením sledujeme snížování počtu zraněných a většina zranění, nimž přece jen dojde, už nepatří mezi těžká. Všichni zranění v letošním roce po ošetření odešli domů nebo za svými přáteli ještě v den závodu. Žádné zranění si nevyžádalo hospitalizaci. Pochopitelně tedy doufáme, že tato tendence bude pokračovat.

SKI: Nemíváte problémy se znečištěním lesa v okolí trasy? Uklízí se po závodě trať?

PL: No ano. Účastníci závodu si sebou vezou kde co a s radostí to odhodí, kde je to napadne. Zde bohužel neplatí: "Co jsi si do hor přinesl, to si také odnes." Trasa se po závodě samozřejmě co nejrychleji uklízí a odváží se několik kontejnerů odpadků. Letos byla trasa uklizena v neděli odpoledne po závodě. 

SKI: Jaká část účastníků závodu podle Vás skutečně závodí s časem a jaká se přijede spíš projet a užít si atmosféru? 

PL: Podle mne závodí všichni. Tu vice, tu méně. Pochopitelně jde o jiné závodění první desítky borců a jiné těch v závěru závodu, ale závodění je to vždy. I při tom se ale dá užívat atmosféry závodu. Jinak ho samozřejmě prožívá vítěz a jinak třeba Franta Novák na 2136. místě.

SKI: Jakou popularitu si udržuje klasifikace týmů? Jde o prestižní kategorii?

PL: Klasifikaci týmů můžeme označit jako "koření akce", kdy spolu soutěží týmy všech výkonnostních úrovní. Je to přehlednější a prestižnější. 205 týmů představuje téměř jednu třetinu startujících, a to o něčem vypovídá.

SKI: V Česku se kola bohužel hodně kradou. Děláte v tomto ohledu nějaká speciální opatření?

PL: Všechna opatření, která byla v minulosti organizována, se zpravidla minula účinkem, a to nejenom v našem závodě. Hlavní opatření je úschovna kol po skončení závodu, ale jinak se musí každý o své kolo postarat sám. Není v silách pořadatelů zabránit krádeži kol přímo z auta a nebo z ubytovacího zařízení.

Článek má tyto nálepky sport léto redakce závody
E-mail:
Váš text:
(max 800 znaků)
Kolik je 2x3?
Tyto údaje je nutné vyplnit
E-mail:
Váš text:
(max 800 znaků)
Kolik je 2x3?
Tyto údaje je nutné vyplnit
Ondřej Katz / 23-10-2014
Název:
Kategorie:
Místo:
GPS:
Vybrat fotografii:
Max. rozlišení 1920x1200, max. velikost 2MB
Popis:
(max 800 znaků)
Kolik je 2x3?
Tyto údaje je nutné vyplnit
Videa na našem webu neskladujeme. Přidat nové video je možné pouze tak, že originál nahrajete na server YouTube a nám sdělíte link.
Název:
Kategorie:
Místo:
GPS:
YouTube adresa:
Vybrat fotografii:
Max. rozlišení 1920x1200, max. velikost 2MB
Popis:
(max 800 znaků)
Kolik je 2x3?
Tyto údaje je nutné vyplnit
Název:
Typ inzerce:
Nabídka Poptávka
Cena:
Telefon:
E-mail:
Kraj:
Kategorie:
Přidat obrázek 1:
smazat
Přidat obrázek 2:
smazat
Přidat obrázek 3:
smazat
Max. rozlišení 1920x1440, max. velikost 3MB
Popis zboží:
(max 800 znaků)
Kolik je 2x3?
Tyto údaje je nutné vyplnit