Dlouhá Louka: Dobře ukryté tajemství severu Čech

Zhruba hodinku a půl jízdy od Prahy najdete jeden z mála ještě nepřelidněných tuzemských lyžařských areálů. Zůstává stranou zájmu nejspíš proto, že leží v Krušných horách, které si i po dvaceti letech spousta lidí spojuje jen a jen s gigantickými uhelnými pánvemi a kyselými dešti totálně zdevastovanou přírodou. Jenže ouha.
Běžky v Krušných horách. Zapomeňte na přeplněné stopy

Cesta do tohoto areálu ve mně vždycky evokuje vzpomínku na komiksové zpracování románu Arthura Conana Doyla Ztracený svět a náhorní amazonskou plošinu, která zakonzervovala svět úplně odlišný od toho, který je pod ní. V české kotlině nemusí být po sněhu ani stopy a ještě pár kilometrů před cílem také ne. Až pak v Oseku, pod nějž Dlouhá Louka spadá, narazíte na kopec, jehož vrchol v zimě zpravidla obestírá mlha. Stoupáte zprudka, serpentinami, a stejně jako hrdinové Doyleovy sci-fi se najednou octnete v jiném světě. Přestože pod kopcem není jediná hrouda sněhu, tady ho s každou serpentinou přibývá. V samotné vesničce ho pak už je zpravidla víc než dost.

Vyjeďte až nahoru, až tam, kde končí cesta. Najdete tam penzion Rozcestí, který si tu před pár lety otevřel Roman Fišer, jinak sám nadšený běžkař. Je do dobrák od kosti, vytočit ho dokážou jen telefony lidí, kteří se ne a ne rozhodnout, jestli na běžky vyrazit a otravují ho s otázkami, jaké je tam nahoře počasí. "K čemu máme na webu webkameru? Příště se nejdřív podívejte tam, je tam všechno, i teplota a kolik je tu sněhu," odpálkovává nesmlouvavě zvědavce. Nutno dodat, že se tak nevrle chová jen k otravným telefonistům, jakmile jste na místě, ochotně a rád s vámi prohodí pár vět a poradí kudy kam, nebo jak namazat.

Jednou z prvních výhod areálu je velké, ale opravdu velké parkoviště, za které se neplatí. Zmiňuji se o něm i proto, že právě tady odsud se vyráží na běžkařské trasy. Zkrátka zaparkujete, přezujete, popadnete hůlky a jdete na věc – tedy pokud si před tím nechcete dát něco na povzbuzení (většina lidí to ale nechává až na potom). Hned za parkovištěm se zvedá svah – nic prudkého, nebojte, takové mírné stoupání pro zahřátí – a zhruba v jeho dvou třetinách najdete rozcestník. Mapky tu zatím nejsou nic moc, ale trasy jsou dobře barevně značené, takže je teoreticky nepotřebujete. Přesto těm, kteří se bez "papíru" neobejdou – ať už kvůli tomu, že si chtějí udělat lepší představu, nebo kvůli tomu, aby machrovali, kolik uběhli a jak velké kopce cestou zmákli – doporučuji před startem zajít do penzionu, kde jsou mapky areálu k dispozici. Ale zpátky k rozcestníku. Na výběr je vícero variant. Tak co třeba k přehradě Fláje? Ať už si o těchto betonových monstrech myslíte cokoliv, konkrétně Fláje jsou unikát, a i když se na první pohled nijak neliší od jiných přehrad, dík své originální konstrukci byly pasovány na jednu z českých kulturních památek.

Kolony běžců na lyžích nečekejte

Hm, dobrá, řeknete si, a co pivo? Nebo svařák? Dělají tam někde? Odpověď zní: ne! Tedy zatím ne. Je to daň za to, že tu narazíte jen na málo lidí. Vláčet sem zásoby jídla a pití a denně je servírovat jen hrstce sportsmenů zatím zkrátka nikoho neláká. Klid, zhluboka se nadechněte a vezměte si zásoby s sebou. Po cestě sice nenarazíte na hospody nebo stánky, ale přesto jsou tu odpočívadla, v mnoha případech krytá. Proč je tu tak pusto? Lidi odsud vyhnala nejdřív válka (přesněji odsun, protože tu žila spousta Sudetských Němců) a potom už zmiňovaná těžba uhlí. Zbyla tu po nich jen němá svědectví, která postupem času – tím, jak se tahle oblast de facto odřízla světu – jaksi přirozeně vrostla do krajiny.

Tak například cestou k přehradě, jen pár kilometrů od prvního rozcestníku, narazíte na zbytky kdysi poměrně rozlehlého kamenného domu s impozantním komínem a krbem. Byla to samota, nebo tu stávaly i další domy? Těžko říct. Projděte si trosky a nechte pracovat fantazii. Rozhodně zastavte, je odsud skvělý výhled na německou stranu Krušných hor. Okruh Fláje má dvanáct kilometrů. Po úvodním kopečku vás čeká příjemný sjezdík, nic prudkého, a pak už se do toho můžete opřít. Cesty jsou pohodlně široké, zpravidla mají po obou stranách stopy pro klasiku, prostředkem se bruslí. Žádné překvapení! Po zhruba dvou kilometrech se octnete na ještě širší cestě, jakési magistrále, z níž budete po několika stovkách metrů odbočovat doleva. Les je tady řidší a orientace snadná i díky dalším rozcestníkům. Po pauze na planině u už zmiňované ruiny následuje mírný sjezd a po něm další rozcestník. Další zbytky staveb, na které narazíte, už signalizují, že se blížíte k přehradě. Jsou to totiž pozůstatky vesničky Fláje (německy Fleyh), jejíž větší část a náves zaplavila jednou provždy voda. Mírná stoupání střídají sjezdy, nic extra náročného, spíš velmi pohodlná trasa umožňující svižné tempo. Na širších úsecích si báječně zabruslíte, žádné vyhýbání, žádné davy. Cesta zpátky od přehrady de facto obkružuje cestu tam a zahrnuje vlastně jen jedno prudší stoupání. Skončíte tam, kde jste začali, to jest u penzionu Rozcestí, kde vám uvaří báječnou polívku, nebo i něco většího. A zapít to můžete svařákem nebo i tím pivem.  

Dlouhá LoukaStopa směr Vrch Tří Pánů, součást 12 km běžeckého okruhu na Dlouhé Louce

Dlouhá Louka nabízí nabízí 55 kilometrů celotýdenně strojově udržovaných běžeckých stop pro klasiku i bruslení dle sněhových podmínek. V samotném areálu je šest základních okruhů. Některé z nich jsou zároveň propojkou na okolní areály Klíny, Bouřňák, Hölzhau spolupracující v rámci projektu Krušnohorská bílá stopa. Šíře tratí je od tří do šesti metrů, vždy minimálně s jednou stopu. Nadmořská výška tratí je od 740 m n. m. (vodní nádrž Fláje) až po Loučnou 956 m n. m.

Trasy:

  • Fláje: Okruh v délce 12 km v nádherné krajině obory Fláje a přehrady Fláje 740 m n. m., propojené stopy na areál Klíny
  • Žebrácký roh: Okruh v délce 25 km až na hranice se SRN, propojené stopy na areál Hölzhau
  • Vrch Tří pánů: Okruh v délce 12 km na jeden z vrcholů okolí Dlouhé Louky Vrch Tří pánů 874 m n. m., propojka na areál Bouřňák
  • Vysoká mýť: Okruh v délce 6 km v okolí Dlouhé Louky a vrcholu Stropník 854 m n. m.
  • Loučná: Okruh v délce 12 km s velkým převýšením a dosažením vrcholu nejvyššího bodu severovýchodní části Krušných hor Loučné 956 m n. m.
  • Vlčí hora: Okruh v délce 3 km vede na vrchol Vlčí hory 890 m n. m., kde se nachází rozhledna s nádherným výhledem na České středohoří, Milešovku, Klínovec, za dobré viditelnosti Prahu, Ještěd a Sněžku. Tento nádherný pohled můžete opakovat i na předchozím okruhu Loučná, která se nachází cca 2 km od Vlčí hory.

Zázemí:

Ubytování nabízejí penziony Rozcestí a Panorama celkem až pro čtyřicet osob; na místě je parkoviště až pro 150 osobních aut, restaurace, spojení s areálem zajišťuje i Ski bus z Litvínova a Oseka (sobota a neděle).

Článek má tyto nálepky česko běžky cestování
E-mail:
Váš text:
(max 800 znaků)
Kolik je 2x3?
Tyto údaje je nutné vyplnit
E-mail:
Váš text:
(max 800 znaků)
Kolik je 2x3?
Tyto údaje je nutné vyplnit
Pavel Černý / 26-8-2013
Název:
Kategorie:
Místo:
GPS:
Vybrat fotografii:
Max. rozlišení 1920x1200, max. velikost 2MB
Popis:
(max 800 znaků)
Kolik je 2x3?
Tyto údaje je nutné vyplnit
Videa na našem webu neskladujeme. Přidat nové video je možné pouze tak, že originál nahrajete na server YouTube a nám sdělíte link.
Název:
Kategorie:
Místo:
GPS:
YouTube adresa:
Vybrat fotografii:
Max. rozlišení 1920x1200, max. velikost 2MB
Popis:
(max 800 znaků)
Kolik je 2x3?
Tyto údaje je nutné vyplnit
Název:
Typ inzerce:
Nabídka Poptávka
Cena:
Telefon:
E-mail:
Kraj:
Kategorie:
Přidat obrázek 1:
smazat
Přidat obrázek 2:
smazat
Přidat obrázek 3:
smazat
Max. rozlišení 1920x1440, max. velikost 3MB
Popis zboží:
(max 800 znaků)
Kolik je 2x3?
Tyto údaje je nutné vyplnit