Do horských center zavítaly na začátku sezony tisíce lyžařů

Tisíce lyžařů zavítaly o víkendu do českých a moravských hor, kde začala letošní zimní sezona - většinou o několik týdnů dříve než loni.

Nápor návštěvníků byl podle provozovatelů mnohde srovnatelný s vrcholem sezony. Někde díky neukázněným řidičům vznikly dopravní problémy, někteří lyžaři se ale hned o prvním víkendu sezony zranili. V horách bylo hodně sněhu a upravené sjezdové dráhy a běžecké trasy. V Jeseníkách platil druhý stupeň lavinového nebezpečí.

 

V Jeseníkách si mohli příznivci lyžování zajezdit v areálech Ovčárna, Ramzová, Dolní Morava, Červenohorské sedlo, Branná a Karlov. Dispečer horské služby Martin Chalupa řekl ČTK, že lidé, kteří do Jeseníků vyrazili na výlet, určitě nelitovali: "Přálo jim počasí, podmínky měli ideální. V některých areálech byla návštěvnost vysoká."

 

Návštěvnost srovnatelnou s hlavní sezonou hlásila některá centra v Krkonoších a v Orlických horách. Areály Černá hora v Janských Lázních, Pec pod Sněžkou a Říčky v Orlických horách dnes odpoledne vleky a lanovky zastavily a pro návštěvníky otevřou opět až příští pátek, areály Herlíkovice a Horní Mísečky jsou už v provozu každý den. Dostatek sněhu nabízejí Krkonoše a Orlické hory také vyznavačům běhu na lyžích.

 

První nápor lyžařů zažily Krušné hory a Šumava. Na severu museli provozovatelé zimních center řešit první problémy s neukázněnými řidiči. Třeba Boží Dar připravil dvě velká záchytná parkoviště, ale mnozí řidiči nechali vozy odstavené v obci i přes zákaz. V Krušných horách se zase o víkendu staly čtyři lyžařské úrazy. Lyžařské podmínky tam byly dobré, dnes se ale kvůli vyšším teplotám zhoršoval stav některých sjezdovek.

 

Vydařený začátek nové sezony si pochvalovali v Jizerských horách a západní části Krkonoš. Již od pátku bylo plno mimo jiné ve stopě jizerské magistrály. Horská služba ale zasahovala přes víkend u 17 úrazů, z nichž pět bylo vážných.

 

Tisíce lidí přijely do jihočeských lyžařských areálů, takže skiareál Lipno a Lyžařský areál Zadov mohly díky téměř ideálním sněhovým podmínkám zahájit sezonu v rekordně brzkém čase. Obě střediska jsou zatím v provozu pouze o víkendech, o rozšíření provozu chtějí provozovatelé středisek rozhodnout až po dalším víkendu.

 

Na Vysočině začala sezona v pěti ze zhruba 30 středisek. Rozjely se vleky na Čeřínku a Šacberku na Jihlavsku, v Novém Jimramově a na Fajtově kopci u Velkého Meziříčí na Žďársku a ve ski areálu Svatá Anna u Chotěboře na Havlíčkobrodsku. Spokojeným vlekařům dělá vrásky na čele předpověď počasí: teploty by se měly přes den držet nad nulou, v noci jen málo pod bodem mrazu.

 

Rekordní návštěvnost zaznamenala střediska ve Zlínském kraji, která o víkendu zahájila alespoň částečně provoz. Podle provozovatelů se počty lidí na sjezdovkách i v přilehlých restauracích dají přirovnat k vánočním svátkům, kdy je návštěvnost areálů většinou nejvyšší. Kromě upravených sjezdovek lákaly návštěvníky také pěší výlety po zasněžených hřebenech hor. Zájemci mohli využít služeb lyžařských areálů na Razule, Kohútce či v soláňském sedle. Centra zahájila sezonu o 1,5 měsíce dříve než loni.

 

Vleky se o víkendu rozjely i na šesti místech Beskyd. První opravdu zimní víkend si ale vyžádal i první zraněné. Záchranáři Horské služby ošetřili šest lyžařů.

E-mail:
Váš text:
(max 800 znaků)
Kolik je 2x3?
Tyto údaje je nutné vyplnit
E-mail:
Váš text:
(max 800 znaků)
Kolik je 2x3?
Tyto údaje je nutné vyplnit
ČTK / 18-11-2007
Název:
Kategorie:
Místo:
GPS:
Vybrat fotografii:
Max. rozlišení 1920x1200, max. velikost 2MB
Popis:
(max 800 znaků)
Kolik je 2x3?
Tyto údaje je nutné vyplnit
Videa na našem webu neskladujeme. Přidat nové video je možné pouze tak, že originál nahrajete na server YouTube a nám sdělíte link.
Název:
Kategorie:
Místo:
GPS:
YouTube adresa:
Vybrat fotografii:
Max. rozlišení 1920x1200, max. velikost 2MB
Popis:
(max 800 znaků)
Kolik je 2x3?
Tyto údaje je nutné vyplnit
Název:
Typ inzerce:
Nabídka Poptávka
Cena:
Telefon:
E-mail:
Kraj:
Kategorie:
Přidat obrázek 1:
smazat
Přidat obrázek 2:
smazat
Přidat obrázek 3:
smazat
Max. rozlišení 1920x1440, max. velikost 3MB
Popis zboží:
(max 800 znaků)
Kolik je 2x3?
Tyto údaje je nutné vyplnit