Ekologická výroba oblečení. Ano, nebo ne? Mnohé značky nehrají fér!

Výrobky z ekologicky šetrných materiálů se v prostředí outdoorových sportů staly atraktivním tématem. Na trhu s outdoorovým oblečením začíná být pomyslná značka ECO docela ceněnou devízou, nicméně se nad ní stále vznáší dost otazníků.
images.jpg

Ochrana životního prostředí, šetrná výroba bez používání přírodě nebezpečných chemikálií, recyklace materiálů… Ekologicky nezávadná produkce a výrobky z tak zvaně nezávadných materiálů se v prostředí outdoorových sportů staly atraktivním tématem. Zejména na trhu s outdoorovým oblečením začíná být pomyslná značka ECO docela ceněnou devízou, jde totiž o dobrý způsob, jak se od nekonečné řady dalších výrobců odlišit.

Jsou-li v nabídce dvě zaručeně nepromokavé větrovky, pravověrný outdoor man jistě sáhne po té, co se vyrábí ekologicky šetrným způsobem. To je správné a určitě je také dobře, že se chce k ECO produkci hlásit víc a víc výrobců sportovního vybavení. Za tím vším ale, zdá se, poněkud pokulhává realita. Hlásat, že naše bundy se vyrábějí ekologicky šetrnými technologiemi, a využívat přitom jedovaté chemikálie, přece není fér.

Protivové na slavnosti

Mezi desítkami prezentací, obchodních i novinářských setkání tradičně uskutečňovaných v rámci mezinárodního veletrhu sportovního vybavení ISPO letos v Mnichově bez většího povšimnutí proběhla i tisková konference německé pobočky Greenpeace. Také zde zazněla jména známých outdoorových značek, jakými jsou třeba North Face, Patagonia, Mammut nebo Columbia, nemluvilo se však o neuvěřitelně vysoké kvalitě produktů. Prezentována byla zpráva společnosti Greenpeace pojednávající o nebezpečných chemikáliích zjištěných při laboratorních rozborech výrobků výše jmenovaných značek. 

Kdo je skutečně čistý?

Co ekologické aktivisty dráždí nejvíce, jsou fluorované uhlovodíky, obecně látky označované jako PFC (Poly- and per-fluorinated compounds). Jedná se o prokazatelně zdraví škodlivé látky s karcinogenními účinky, jejichž výskyt už byl zaznamenán i na nejodlehlejších místech planety. Bohužel také v těle ledních medvědů či delfínů, o lidské krvi nemluvě. 

Greenpeace údajně v rámci projektu Detox Outdoor na PFC testovali 40 výrobků z 19 zemí světa – oblečení, boty, stany, batohy a spací pytle. Pouhé čtyři výrobky vyšly z testů negativně, u osmnácti bylo naopak zjištěno nebezpečně vysoké množství PFC. Naprostá většina výrobců testovaných produktů přitom veřejně prohlašuje, že již využívání fluorovaných uhlovodíků ve výrobě zcela zastavila.

“Značky jako North Face nebo Mammut s námi nehrají fér, podle našich zjištění prostě lžou. Ve smyslu vývoje, technických inovací a ve výsledku i podle úrovně užitných vlastností jejich produktů se možná jedná o leadery trhu, co se týče přístupu k ochraně životního prostředí se ovšem řadí spíš na opačný konec spektra. A to je pro outdoorovou komunitu určitě dost skličující poznatek…,” uvedla na tiskové konferenci v Mnichově Mirjam Kopp, vedoucí projektu Detox Outdoor. 

Ze strany koncového zákazníka je preference výrobků produkovaných k přírodě šetrným způsobem určitě bezva. Bohužel se ale při realizaci našeho “ECO snažení” musíme smířit s tím, že ne každému se dají bohulibé úmysly věřit. Raději nebudeme psát, že se dnes nedá věřit nikomu… 

 • Chcete-li se o snahách Greenpeace očistit outdoorový průmysl dozvědět víc, navštivte: http://detox-outdoor.org

Zkáza jménem PFC

Fluorované uhlovodíky jsou hojně využívány v průmyslových procesech, ale nadále bohužel i v oblasti úpravy předmětů denní potřeby. Outdoorový průmysl tyto látky hojně využívá pro dosažení voděodolnosti a odolnosti textilií proti znečištění, nicméně například v Norsku je jejich využití v textilním průmyslu zakázané.

V přírodě se fluorované uhlovodíky jen velmi pomalu rozkládají, u zvířat snižují schopnost reprodukce, narušují hormonální systém a podporují nádorové bujení. 

Článek má tyto nálepky móda továrny magazín
E-mail:
Váš text:
(max 800 znaků)
Kolik je 2x3?
Tyto údaje je nutné vyplnit
E-mail:
Váš text:
(max 800 znaků)
Kolik je 2x3?
Tyto údaje je nutné vyplnit
Ondřej Katz / 11-2-2016
Ondřej Katz
Ondřej Katz šéfredaktor
 • Šéf tištěného čísla, bez kterého by to ne(vy)šlo!
 • Když nepíše, lyžuje! Jenže on píše hodně...
 • obrazek-1.jpg
 • Petr Novák (foto: Team Pioneer Investments)
 • !Uvodni-1.jpg
 • obleva.jpg
 • Vložky Volcano HEAT s baterií Sidas PRO V2
 • Skimág
 • DSC_0129.jpg
 • picture-14.png
 • tour-grafic08-09.jpg
Hotely, kde se dobře žije
Příjemné ubytování na úrovni ve Val di Fiemme, Dolomiti, Trentino.
Skialpová škola
Skialpinistické kurzy pro každého v Čechách, na Slovensku i Alpách
Nešetřete na botách
Na hory si dopřejte pořádné lyžařské boty
Název:
Kategorie:
Místo:
GPS:
Vybrat fotografii:
Max. rozlišení 1920x1200, max. velikost 2MB
Popis:
(max 800 znaků)
Kolik je 2x3?
Tyto údaje je nutné vyplnit
Videa na našem webu neskladujeme. Přidat nové video je možné pouze tak, že originál nahrajete na server YouTube a nám sdělíte link.
Název:
Kategorie:
Místo:
GPS:
YouTube adresa:
Vybrat fotografii:
Max. rozlišení 1920x1200, max. velikost 2MB
Popis:
(max 800 znaků)
Kolik je 2x3?
Tyto údaje je nutné vyplnit
Název:
Typ inzerce:
Nabídka Poptávka
Cena:
Telefon:
E-mail:
Kraj:
Kategorie:
Přidat obrázek 1:
smazat
Přidat obrázek 2:
smazat
Přidat obrázek 3:
smazat
Max. rozlišení 1920x1440, max. velikost 3MB
Popis zboží:
(max 800 znaků)
Kolik je 2x3?
Tyto údaje je nutné vyplnit