Hirscher je poražen, mistrem světa je Grange

Někomu ani nestálo za to sledovat poslední závod amerického mistrovství světa v alpském lyžování – slalom mužů. Prý je všechno jasné, kdo by asi tak mohl porazit fenomenálního Marcela Hirschera? Ale takhle to v lyžování nechodí. A ve slalomu už vůbec ne…
JB Grange v cíly.jpg

Hirscherova technika, síla a z toho vyplývající dynamika oblouků, jetých v extrémních náklonech, je neopakovatelná. Když jde všechno, jak má, a rakouský fenomén neudělá velkou chybu, je neporazitelný. To se jasně ukázalo jak v kombinačním slalomu, tak v prvním kole slalomu speciál. Nejvíce se asi v současnosti Hirscherovi dokáže přiblížit Felix Neureuther, ale většinou jde stejně jen o to, jak málo, nebo hodně na Marcela ztratí.

Jenomže druhé kolo nedělního slalomu na mistrovství světa nepatřilo mezy ty, kdy Marcel Hirscher neudělal chybu. Svoji roli v tom s velkou pravděpodobností sehrálo i počasí, byť Hirscher v chumelenici před startem druhého kola prohlásil, že mu sněžení vůbec nevadí. Sněžilo opravdu mocně a trať byla s každým závodníkem horší a horší. Hirscher měl sice z prvního kola tradičně velký náskok, ale lyže mu na rozbité trati v čerstvém sněhu nejely, jak by si představoval, a tak pokud chtěl obhájit zlato, musel jet „na krev“.

I Hirscher je jen lyžař

Pod velkým tlakem, v nepříznivých podmínkách, se najednou i bozy stávají lidmi. A chybují… Hirscher „chytil špicara“. Těžko soudit, zda v polovině trati druhého kola věděl, že svůj náskok už ztratil a pokud chce vyhrát, musí zbývající branky zajet skvěle, tedy s maximálnim rizikem. „Viditelnost nebyla úplně dobrá, takže se to projevilo na mé jízdě, která nebyla ideální. Při chybě se mi tam dole zakousla lyže do rýhy, ale to už teď nikoho nezajímá,“ řekl sklesle Rakušan. Má pravdu. Co se vlastně stalo, už je teď jedno. Marcel Hirscher je poražen.

Že stříbro bere dlouhodobě výborně jezdící Fritz Dopfer a bronz Hirscherův největší soupeř Neureuther, není ani zdaleka tak překvapivé jako to, kdo v Beaver Creek získal titul. Vítězství Jean-Baptiste Grange nečekal nikdo snad ani ve Francii. Třicetiletý mistr světa z Garmische 2011 se dlouho zotavoval z vážného zranění kolene, změnil značku bot i lyží a tvrdě dřel, aby se znovu vrátil mezi nejlepší slalomáře světa. Jeho elegantní, klidný a ničím výstřední styl by možná mohl svádět k doměnkám, že jeho doba už pryč. Přece jen, Hirscher, Pinturault, Kristoffersen, ti už jezdí jinak… Jenomže lyžování naštěstí stále není pouze o síle a extrémních pohybových rozsazích. V neděli zase slavily úspěch cit pro skluz, precizní technika, zkušenosti a chytrost. „Chtěl jsem, aby moje lyže prostě jenom jely nejkratší cestou dolů,“ prozradil v cíly Jean-Baptiste Grange. Základ svého slavného comebacku pochopitelně vystavěl už v prvním kole, které bylo extrémně složité. Od Grange nikdo moc nečekal, ale on se se startovním číslem 14 dokázal prosadit až na páté místo. V ten okamžik si jistě všechny současné hvězdy vzpomněly, co tenhle tichý, povětšinou nenápadný Francouz umí. A druhé kolo, to už byla lekce, kterou vyučoval mistr Jean-Baptiste Grange.

E-mail:
Váš text:
(max 800 znaků)
Kolik je 2x3?
Tyto údaje je nutné vyplnit
E-mail:
Váš text:
(max 800 znaků)
Kolik je 2x3?
Tyto údaje je nutné vyplnit
Ondřej Katz / 16-2-2015
Ondřej Katz
Ondřej Katz šéfredaktor
  • Šéf tištěného čísla, bez kterého by to ne(vy)šlo!
  • Když nepíše, lyžuje! Jenže on píše hodně...
  • Sauna gondola ve finském Ylläs ski resort.
  • Ski4fun Bila_0164.jpg
  • Les Arcs a pohled k potěšení.
  • ...ale hodně dobře musíte umět také golf.
  • Trať Korea.jpg
  • Rehabilitovat a neztratit feeling!
  • rejdice.jpg
  • Logo MFOF
Hotely, kde se dobře žije
Příjemné ubytování na úrovni ve Val di Fiemme, Dolomiti, Trentino.
Skialpová škola
Skialpinistické kurzy pro každého v Čechách, na Slovensku i Alpách
Nešetřete na botách
Na hory si dopřejte pořádné lyžařské boty
Název:
Kategorie:
Místo:
GPS:
Vybrat fotografii:
Max. rozlišení 1920x1200, max. velikost 2MB
Popis:
(max 800 znaků)
Kolik je 2x3?
Tyto údaje je nutné vyplnit
Videa na našem webu neskladujeme. Přidat nové video je možné pouze tak, že originál nahrajete na server YouTube a nám sdělíte link.
Název:
Kategorie:
Místo:
GPS:
YouTube adresa:
Vybrat fotografii:
Max. rozlišení 1920x1200, max. velikost 2MB
Popis:
(max 800 znaků)
Kolik je 2x3?
Tyto údaje je nutné vyplnit
Název:
Typ inzerce:
Nabídka Poptávka
Cena:
Telefon:
E-mail:
Kraj:
Kategorie:
Přidat obrázek 1:
smazat
Přidat obrázek 2:
smazat
Přidat obrázek 3:
smazat
Max. rozlišení 1920x1440, max. velikost 3MB
Popis zboží:
(max 800 znaků)
Kolik je 2x3?
Tyto údaje je nutné vyplnit