Historické ohlédnutí: Nejrychlejší prohrává!

Při přípravě jednoho z textů do nadcházejícího SKI magazínu jsme se v historické publikaci "Bílé stopy na českém západě" dočetli o jednom závodě, o jehož průběhu se s vámi nemůžeme nepodělit. Krásnou češtinou psaná kniha pojednávající o počátcích lyžování u nás i ve světě vzpomíná také na dobu, kdy se organizátoři závodů rozzlobili nad: „neustálým přepínáním sil závodníků, kteří si hledí pouze závodní tratě a nevšímají si krás přírody,“ a uspořádali nevídanou soutěž. 22. února 1931 pořádal odbor Klubu československých turistů v Domažlicích závod, ve kterém nejrychlejší čas nebral zlato – i přestože se jelo "na čas".

Dnes už si těžko dokážeme představit, že bychom v televizi sledovali souboj vrcholových sportovců a ti se jen lehkovážným krokem posouvali směrem k cíli. Avšak přesně takový neobvyklý střet tříčlenných družstev připravili organizátoři v zimě 31 na Čerchově v Českém lese. „Skupiny měli tuto trať projeti turistickým tempem v čase přesně stanoveném před závodem, avšak závodníkům tento čas hlášen nebyl,“ píše se v Časopise turistů. Při dojetí ve správném čase získal tým 70 bodů a za každou půlminutu nad nebo pod byl srážen 1 bod. Družstvo také muselo přijeti svěží, protože za přílišnou únavy byly opět odebrány body. Možnost jak body získat se skvěla naopak v pozorování krajiny. Každý vůdce skupiny měl oznámiti soudcům, která tři místa z celé trati se jim nejvíce líbila, a tím mohla skupina získat 15 bodů.

Čerchovský závod byl brán zcela vážně, protože svazu turistů přišlo, že závodníci si v krásné přírodě hledí jen vrcholového výkonu. Škoda, že dnes takovou akci uspořádá leda obchodní řetězec v rámci propagace svého zboží. Jak by se tvářil Dario Cologna nebo Lukáš Bauer, kdyby se ho po závodě zeptali na pamětihodnosti v okolí trasy, to už se dnes ze sportovních análů nedozvíme.