Historické ohlédnutí: Revoluce ve Falunu

Tisíce let se lyže vyráběly ze dřeva. Nejprve z jediného kusu, později lepené z různých částí, aby se dosáhlo nejlepších jízdních vlastností. Celým generacím sloužily dřevěné lyže dobře ať už k rekreaci, ve sportu nebo ve válce. A najednou, v roce 1974, si pár závodníků obulo lyže z plastu a na plné čáře převálcovalo jezdce na dřevě. Prakticky všechny medaile z MS ve Falunu si odnesli běžkaři na laminátových lyžích. Co se stalo? Nastala plastová revoluce.
Kateřina Neumannová byla jednou z nejvýraznějších tváří značky Madshus

Mistrovství světa 1974, které hostil švédský Falun, doslova otřáslo celým lyžařským světem. V kolébce lyžování Norsku přežila sotva polovina výrobců lyží a i ti se museli rychle přeorientovat na nový produkt. Třebaže Norové sami začali experimentovat s umělými materiály už na konci šedesátých let, úspěšnému skokanu na lyžích a pozdějšímu majiteli továrny Narve Bonnovi trvalo pět let, než prodal první umělohmotný pár. Později spojil své síly s bratry Askjemovými, kteří vyvinuli komerčně úspěšnější značku Epoke, avšak proti většinovým celodřevěným lyžím byla jejich běžka příliš těžká.listopad_11_216_254


 Více o historii značky Madshus se dočtete v listopadovém SKI magazínu 11/12


Norové dělali skvělé dřevěné lyže a nic je nenutilo vymýšlet nové věci. Ve středu Evropy zatím panovaly mírné zimy a dřevo se při nedostatku sněhu rychle ničilo. Inženýři z Fischeru i Kneisslu pracovali intenzivně několik let, aby objevili způsob, jak připravit lyže ze syntetických materiálů, jako je sklolaminát s polyetylénovým, akrylátovým nebo dřevěným jádrem. Zjistili, že takové lyže kromě větší životnosti mají i lepší jízdní vlastnosti a příznivě drží vosk. Třebaže většina laminátových lyží se musela vyrábět ručně, což byla značná nevýhoda proti už plně mechanizované výrobě dřevěných konkurentů, nejlepší plasťáky začaly pronikat i mezi závodníky. Na MS v Falunu v roce 1974 potom pouze fenomenální Nor Magne Myrmo dokázal vybojovat zlato na tradičním obutí, a stal se tak 19. února posledním člověkem, který vyhrál mistrovský závod na dřevěných běžkách.

Pro běžecké lyžování to byla doba největších a nejrychlejších změn. Na to doplatila i největší norská značka Madshus. Lidé z Madshusu se na začátku sedmdesátých let hřáli na výsluní jedničky na trhu a stavěli nový moderní závod na výrobu dřevěných lyží ve městě Biri. Třebaže už několik let zkoumali možnosti umělých hmot, tento výzkum stál na vedlejší koleji. Po debaklu dřeva na mistrovství, když rakouští a němečtí prodejci vzali norský trh plastovým útokem, museli rychle přehodnotit plány a investovat do nové výroby. Podařilo se jim to, a proto o mnoho let později mohla na Madshuskách slavit olympijské vítězství i Katka Neumannová. Pokud vás zajímá celý příběh této slavné norské značky běžek, nakoukněte do nejnovějšího čísla SKI magazínu. Dozvíte se, jak firma ustála revoluci ve Falunu i další kritické okamžiky běžecké historie. 


Článek má tyto nálepky běžky historie
E-mail:
Váš text:
(max 800 znaků)
Kolik je 2x3?
Tyto údaje je nutné vyplnit
E-mail:
Váš text:
(max 800 znaků)
Kolik je 2x3?
Tyto údaje je nutné vyplnit
Václav Dekanovský / 1-11-2011
Název:
Kategorie:
Místo:
GPS:
Vybrat fotografii:
Max. rozlišení 1920x1200, max. velikost 2MB
Popis:
(max 800 znaků)
Kolik je 2x3?
Tyto údaje je nutné vyplnit
Videa na našem webu neskladujeme. Přidat nové video je možné pouze tak, že originál nahrajete na server YouTube a nám sdělíte link.
Název:
Kategorie:
Místo:
GPS:
YouTube adresa:
Vybrat fotografii:
Max. rozlišení 1920x1200, max. velikost 2MB
Popis:
(max 800 znaků)
Kolik je 2x3?
Tyto údaje je nutné vyplnit
Název:
Typ inzerce:
Nabídka Poptávka
Cena:
Telefon:
E-mail:
Kraj:
Kategorie:
Přidat obrázek 1:
smazat
Přidat obrázek 2:
smazat
Přidat obrázek 3:
smazat
Max. rozlišení 1920x1440, max. velikost 3MB
Popis zboží:
(max 800 znaků)
Kolik je 2x3?
Tyto údaje je nutné vyplnit