Horské službě skončila sezona, během níž zemřeli tři lyžaři

V zimní sezoně 2007/2008 zemřeli v Česku po úrazech na sjezdovkách nebo v běžecké stopě tři lidé. Pro horskou službu začala sezona 1. prosince a skončila dneškem. Záchranáři si během ní připsali zhruba 6400 zásahů - tedy asi o 2600 více než v předcházející zimní sezoně. Na hřebenech Krkonoš a Jeseníků ale leží stále ještě hodně sněhu a turisté by si měli dávat velký pozor, řekl dnes ČTK republikový náčelník horské služby Jiří Brožek.

"V údolích je už jaro v plném proudu, ale nejvyšší polohy Krkonoš a Jeseníků pokrývají místy až dva metry sněhu. Lidem doporučujeme, ať na túry chodí v kvalitních botách a s další zimní výbavou," upozornil Brožek. V minulosti se staly tragédie na zasněžených tuzemských horách i v květnu.


V letošním roce zemřeli na horách po úrazech dva sjezdaři - oba v Krkonoších. Začátkem února vjel zhruba pětatřicetiletý muž z harrachovské sjezdovky do lesa a těžká zranění hlavy nepřežil. Druhý sjezdař zahynul koncem února po pádu na sjezdovce ve Špindlerově Mlýně. "Při přechodu z Pece pod Sněžkou do Harrachova přišel o život běžkař. Našli jsme ho ležet na cestě mrtvého s rozbitou hlavou. Na dlouhou trasu se vydal sám," podotkl Brožek.


Horské službě přibyla práce, i když přírodního sněhu napadlo od prosince do poloviny března podobně málo jako v zimní sezoně 2006/2007. Díky mrazům se ale v lyžařských střediscích mohlo vyrobit mnohem více technického sněhu. Na sjezdovkách se z něj však vytvořila nebezpečná tvrdá slupka, z čehož pramenila řada těžkých úrazů hlavy, páteře nebo rukou. Některá zranění si turisté způsobili o ostré hrany lyží.


K vysokému počtu úrazů přispěla i příliš rychlá jízda některých lyžařů a snowboardistů. Nedokázali se pak vyhnout jiným lidem na svazích a srazili se s nimi.


"Kvůli nedostatku přírodního sněhu v hlavní sezoně jsme neměli mnoho pátracích akcí po ztracených turistech. Několikrát jsme ale museli vysvobodit běžkaře poté, co uvízli na zledovatělé ploše a nedokázali se z ní sami dostat. Používali jsme i horolezeckou výbavu," uvedl Brožek.


Krkonošská horská služba pomáhala letos polským kolegům po pádu laviny za českými hranicemi. Uvolnil ji snowboardista a pod masou sněhu zahynul. "V Rokytnici nad Jizerou jsme v zimní sezoně zasahovali po havárii čtyřkolky. Převrátila se a řidič, bohužel, zemřel," prohlásil Brožek.


Nejvíce zásahů přibylo horské službě na Šumavě. Ve srovnání s minulou zimní sezonou jich tam záchranáři zaznamenali téměř o 160 procent více - přes 720 místo necelých 280. Nejvíce práce přidělali turisté záchranářům v Krkonoších. Horská služba si tam připsala na konto téměř 2600 akcí. V nejrušnějších prosincových a únorových týdnech pomáhala v celém Česku při více než 600 případech.


V zimní sezoně 2005/2006, kdy bylo hodně sněhu, měla horská služba přes 7800 zásahů. O rok dříve bezmála 7000 zásahů. Horská služba působí v Krkonoších, Jizerských, Krušných a Orlických horách, v Jeseníkách, v Beskydech a na Šumavě. V zimě v ní pracuje 110 profesionálních členů a přes 400 dobrovolných.


V letní sezoně počet profesionálů klesá na 65. "Od jara do podzimu vyjíždíme hlavně ke zraněným cyklistům, k horolezcům a také k padáčkářům," konstatoval Brožek.

E-mail:
Váš text:
(max 800 znaků)
Kolik je 2x3?
Tyto údaje je nutné vyplnit
E-mail:
Váš text:
(max 800 znaků)
Kolik je 2x3?
Tyto údaje je nutné vyplnit
ČTK / 2-5-2008
Název:
Kategorie:
Místo:
GPS:
Vybrat fotografii:
Max. rozlišení 1920x1200, max. velikost 2MB
Popis:
(max 800 znaků)
Kolik je 2x3?
Tyto údaje je nutné vyplnit
Videa na našem webu neskladujeme. Přidat nové video je možné pouze tak, že originál nahrajete na server YouTube a nám sdělíte link.
Název:
Kategorie:
Místo:
GPS:
YouTube adresa:
Vybrat fotografii:
Max. rozlišení 1920x1200, max. velikost 2MB
Popis:
(max 800 znaků)
Kolik je 2x3?
Tyto údaje je nutné vyplnit
Název:
Typ inzerce:
Nabídka Poptávka
Cena:
Telefon:
E-mail:
Kraj:
Kategorie:
Přidat obrázek 1:
smazat
Přidat obrázek 2:
smazat
Přidat obrázek 3:
smazat
Max. rozlišení 1920x1440, max. velikost 3MB
Popis zboží:
(max 800 znaků)
Kolik je 2x3?
Tyto údaje je nutné vyplnit