Jan Hudec: Kanaďan ze Šumperka

"Honza slíbil, že když udělá medaili, koupí nám všem pivo, i když tady v Aare stojí devět euro," prozradil trenér Tomáš Bank, který se s Hudcem vídal v Aare několikrát denně. «Při večeři s námi Honza vždycky seděl u jednoho stolu,» doplnil Bank. Není se co divit, oba bratři Bankové mají s Hudcem společné rodiště: Šumperk.
are-jan-hudec-titulka.jpg

Jan Hudec se narodil v severovýchodním koutě Moravy v srpnu 1981. V podhůří Jeseníků se svými rodiči Janem a Vladislavou ovšem příliš dlouho nepobyl. Hned další léto po Honzově narození se tříčlenná rodina vydala na dovolenou do tehdejší Jugoslávie, odkud se úspěšně pokusila o emigraci. «Mně bylo deset měsíců, takže si samozřejmě nic nepamatuji, ale z vyprávění od našich vím, že to byla hodně dobrodružná cesta. Taťka zbudoval malou plachetnici a na ní jsme se plavili do Itálie. Všechny věci jsme nechali na břehu...,» vypráví stříbrný medailista z Aare. Z Itálie se pak přes Rakousko vydali do Německa, kde zůstali čtyři a půl roku. Honza chodil v Göppingenu poblíž Stuttgartu do školky a brzy se začal věnovat tenisu a sjezdovému lyžování. Měl k tomu slušné podmínky, rodiče ho víkend co víkend brali na lyžovačku do Rakouska.

Kanada - líheň super sjezdařů

V roce 1986 Hudcovi přesídlili na západní pobřeží Kanady. «Usídlili jsme se ve městě Red Deer v provincii Alberta a v roce osmdesát devět se narodil brácha Filip. Je to taky lyžař, ale věnuje se freestylu,» vysvětluje Honza. Pro jeho sjezdařskou kariéru bylo velmi důležitým momentem to, že v třiadevadesátém roce dostali rodiče nabídku práce v Banff Mountain Ski Academy uprostřed Rocky Mountains. «Je to takový lyžařský gympl. Taťka tam dělal trenéra a učil němčinu, mamka byla takovou maminkou pro nás všechny,» vrací se Honza do doby a míst, kde našel ideální podmínky pro rozvoj svého sjezdařského talentu.

Od osmnácti patřil do juniorské, později do seniorské reprezentace země javorových listů. Kanadští sjezdaři se tradičně prosazují v rychlostních disciplínách, a tak nebylo divu, že i Honzovi seděly více sjezd a Super-G. Právě v superobřím slalomu měl před začátkem letošního šampionátu na kontě největší úspěch své sjezdařské kariéry. Aare07_podium_Hudec_Svindal_Jaerbyn«Na mistrovství světa ve Svatém Mořici jsem dojel sedmý, to byl pro mě velký úspěch,» připomíná čtyři roky staré události. V závodě tehdy nebyl nejlepším z Kanaďanů. «Erik Guay byl přede mnou o tři setiny,» upřesňuje. Když na letošním MS v Aare dorazil do cíle superobřího slalomu opět jako sedmý v pořadí, měl za sebou velmi nepříjemné období. Brzy po úspěchu ve Svatém Mořici si poranil vazy v koleni a když se po nějakém čase vrátil k závodění, zpřetrhal si je úplně. «Tato sezona je po dlouhé době první, kdy mě už koleno tolik nebolí. Přesto ho ještě občas cítím a musím dávat hodně pozor, abych ho dobře rozcvičil. Také mi lékaři doporučili, abych ho ještě šetřil a zatím moc nejezdil slalomy, obřáky a kombinace.»

Po Super-G v Aare ještě sympatický Čechokanaďan netušil, jak zazáří ve sjezdu, a pochopitelně litoval čtyř setin sekundy, které ho dělily od cenného kovu. A stejně jako před čtyřmi lety ve Svatém Mořici se před něj dostal reprezentační kolega Erik Guay. Ve sjezdu si ale Jan Hudec všechno vynahradil. Porazil všechny krajany a ziskem stříbra definitivně vystoupil ze stínu slavnějších členů kanadského týmu. «Je to neuvěřitelný pocit, dnes se mi splnil velký sen. Díky Bohu, že jsem druhý. Můj servisman odvedl skvělou práci,» rozhovořil se v cíli závodu ještě plný opojné euforie.

Honza je na buchty

V Česku byl Honza naposledy předloni na podzim. «Jezdím do Čech rád, vždyť tu máme všechny příbuzné. Těším se na obě babičky, na strejdy, tety, bratrance a sestřenice. Miluju řízek a cokoliv sladkého a dám si samozřejmě rád i pivo.» Kdy se opět do rodných končin podívá, zatím neví. S manželkou Crystal, jež je z Calgary, mají jedenáctiměsíčního klučíka jménem Oakley (s patronymikem Jan), a tak se snaží všechny volné chvíle trávit v jejich společnosti. Určitě se ale do Česka zase podíváme. Nebude to ale v závodní sezoně, protože tu po babiččiných buchtách pokaždé přiberu tak deset kilo,» uzavírá Honza s lehkou nadsázkou...

Článek má tyto nálepky sjezdové lyžování sport lidé
E-mail:
Váš text:
(max 800 znaků)
Kolik je 2x3?
Tyto údaje je nutné vyplnit
E-mail:
Váš text:
(max 800 znaků)
Kolik je 2x3?
Tyto údaje je nutné vyplnit
SKI magazin / 16-6-2007
Název:
Kategorie:
Místo:
GPS:
Vybrat fotografii:
Max. rozlišení 1920x1200, max. velikost 2MB
Popis:
(max 800 znaků)
Kolik je 2x3?
Tyto údaje je nutné vyplnit
Videa na našem webu neskladujeme. Přidat nové video je možné pouze tak, že originál nahrajete na server YouTube a nám sdělíte link.
Název:
Kategorie:
Místo:
GPS:
YouTube adresa:
Vybrat fotografii:
Max. rozlišení 1920x1200, max. velikost 2MB
Popis:
(max 800 znaků)
Kolik je 2x3?
Tyto údaje je nutné vyplnit
Název:
Typ inzerce:
Nabídka Poptávka
Cena:
Telefon:
E-mail:
Kraj:
Kategorie:
Přidat obrázek 1:
smazat
Přidat obrázek 2:
smazat
Přidat obrázek 3:
smazat
Max. rozlišení 1920x1440, max. velikost 3MB
Popis zboží:
(max 800 znaků)
Kolik je 2x3?
Tyto údaje je nutné vyplnit