Jiroutek je s premiérou spokojený napůl

Skokani zahájili ostrou zimní sezonu jako předposlední ze všech lyžařských sportů. Akrobaty s boulemi čeká premiéra až příští týden na stejném místě, ve finské Ruce u severní točny. „Jsem spokojený tak napůl,“ říká český kouč David Jiroutek „Po družstvech trochu zklamání, mohli jsme udělat dobrý výsledek s Koudym (tým ale skákal jen ve třech poté, co mu prasklo vázání). Ale závod jednotlivců už byl zase dobrý.“
tým skokanů_LR.jpg

Přidejte, prosím, krátký komentář ke členům týmu?

Tonda Hájek tady v tréninku začal výborně, pak se vyzkoušela kombinéza menší, špatně si sedl, udělal tři skoky a najednou se mu zhroutila technika. Bórovi Sedlákovi už na suchu dochází správná technika, bohužel ještě ne na můstku. Kdo tady ztratil na 80 metrech rychlost, dole nemohl odlítnout. Za hranou nedosunul těžiště tak daleko, aby přišel do lehu nad lyže a nepřišel o rychlost, zůstal na půl cesty. Získává tak brzdu, vynáší ho to do výšky. Pro Lukáše Hlavu to je těžký můstek. Má strašně dlouhý stehenní kosti a vždycky má problém sednout si do těžiště na prudkým nájezdu. I jeho výsledek 35. místo proto cením. Zimu zase začal líp než loni.

A teď ta úspěšnější polovina…

Honza Matura mě hodně překvapil, po dvou zkažených skocích v tréninku šel do boje s psychikou mrtvýho psa. A pak dosáhl na body. Koudy super začátek, pro něj na sebedůvěru. Jandys ztratil desítku. Skákal tady výborně, bohužel druhé kolo bylo postaru. Jak je víc chtění, přijde křeč a návrat ke starým chybám. Dostal výš lyže podobně jako Bóra, dole nebyla rychlost. Takže celkově napůl jo, napůl ne. Celkově čtyři lidi do 35 dobrý, bral bych šest v závodě a čtyři do 30. Ale taky bych bral kdybych měl Corvettu…

Zůstanete věrný vybrané šestici až do Turné, po celou první periodu seriálu světového poháru?

Víme, že v úvodu sezony si forma sedá déle. Teď čeká těžké Kuopio s mrazem a větrem a norský Lillehammer. Tam se vždycky začíná ve špatnou hodinu, kdy se mění vítr z protivětru na zadák. Ti, co jdou dřív mají výhodu… Pokud Koudy vydrží celý sever na této úrovni, doskočí tam kam potřebujeme. Aby začal jezdit v klidu body, s čím trošku počítám. Rozhodující pak bude pro všechny Harrachov, skoro vrchol sezony. Já se doma dočkám poprvé závodů jako trenér… Pak Engelberg, tam víme, že skáče dobře Cikl, ten mu dělá výborný timing. Ale nechci předbíhat…

Poprvé jste vyrazili s početnějším realizačním týmem ve čtyřech lidech, pomohlo vám to?

Jsem rád, že tu byl druhý trenér Doležal, co pak jede na Kontinentální pohár. Že to viděl, je dobrý pro jeho trenérský vývoj. Víc bude vnímat lidi a chyby i v tom nižším poháru. Bohužel vadě na materiálu u Kodelkova vázání jsme nemohli zabránit ani v šesti servismanech. Ale po odchodu z můstku jsme balili lyže ve třech, čtvrtý mohl s kluky do posilovny po závodě. Mohli jsme se porozdělit. Díky za ty lidi navíc, ale jsme  pořád ještě nejužší tým pro šest lidí. Ještě jeden člověk mi pořád chybí nahoře na věži. Jsem tam sám jako jediný. Když si točím na kameru, nevidím skoky naživo. Musíme využít víc servis Fischeru, což doufám, že bude fungovat na lepší úrovni než loni.

Co ukázaly první výsledky z pohledu celého skokanského poháru?

Překvapili mě Poláci, třetí týden jsou na severu a přitom vybouchli. Začali výborně v létě a my si jen říkali, kdy odejdou. Psychika lidí jde dolu, i když fyzičku mají skvělou. Ale skoky jsou o psychice.

Úžas tu budil fenomén Ammann?

Ano, vyrazil mi dech. Skočil čtyři špatný skoky, všichni si říkali, že moc netrénoval… Ale on pak předvede něco úžasnýho. Rozeskáče se v týmech vždycky. Ale tady dal dva špatný skoky. Ale v závodě se ukázal excelentně. Po prvním skoku bylo všem jasný, že on druhý nekazí. Psychicky tam je. Zklamali mě Rakušani, že i oni – kteří jsou pořád ještě někde jinde než ostatní - jsou schopní zkazit jeden skok. Kofler byl výbornej, ale kombinézu má na hranici, možná za… přitom Tondovi (Hájkovi) jsem ji musel předělávat…

Ovlivňuje tedy stále vývoj materiál?

Rakušani používají kombinézy podobných střihů jako Norové, dole si odepnou gumy a zařízne se jim do zadku. Mají krátký vrchní díl a ona se napne. To je ale pro nás špatný, stahuje tě. My všichni Slovani máme problémy s nájezdem. Proto máme jiné kombinézy.

Měnilo se i vázání, že?

Víc se lítá na plochách lyží, jak se začalo v létě. Křivou tyčku na vázání mají všichni. Jandys má navíc křivou destičku pod špičkou. Rakušani si dělají už i křivé paty. I když člověk jezdí na vnějším nártu, ve vzduchu zahraní a lyže je pořád na ploše. Člověk má nějakou hranici, kombinéza taky, teď se všichni vrhli na nosnost materiálu, využití plochy lyže.

Článek má tyto nálepky sport
E-mail:
Váš text:
(max 800 znaků)
Kolik je 2x3?
Tyto údaje je nutné vyplnit
E-mail:
Váš text:
(max 800 znaků)
Kolik je 2x3?
Tyto údaje je nutné vyplnit
Tomáš Nohejl / 28-11-2010
Tomáš Nohejl
Tomáš Nohejl spolupracovník redakce
 • autor je mediálním zástupcem: Vittore Teamu a Czech Ski media teamu
 • topelement.jpg
 • Screen Shot 2017-01-30 at 11.45.09.jpg
 • Screen Shot 2013-02-15 at 10.21.35.jpg
 • Screen Shot 2012-05-16 at 12.51.10.jpg
 • Screen Shot 2015-10-07 at 17.27.54.jpg
 • Screen Shot 2012-06-06 at 16.02.20.jpg
 • Screen Shot 2013-02-15 at 10.23.07.jpg
Hotely, kde se dobře žije
Příjemné ubytování na úrovni ve Val di Fiemme, Dolomiti, Trentino.
Skialpová škola
Skialpinistické kurzy pro každého v Čechách, na Slovensku i Alpách
Nešetřete na botách
Na hory si dopřejte pořádné lyžařské boty
 • SkiTour 2016 (7)
 • Sjezdovka_rakousko.jpg
 • unor_298_361.png
 • Délka holí na běžky, to je oč tu běží
 • 96-99-zillertal-skirijen06-3.jpg
 • Les Arcs a pohled k potěšení.
 • V 9:30 už můžete být ve vířivce!
Název:
Kategorie:
Místo:
GPS:
Vybrat fotografii:
Max. rozlišení 1920x1200, max. velikost 2MB
Popis:
(max 800 znaků)
Kolik je 2x3?
Tyto údaje je nutné vyplnit
Videa na našem webu neskladujeme. Přidat nové video je možné pouze tak, že originál nahrajete na server YouTube a nám sdělíte link.
Název:
Kategorie:
Místo:
GPS:
YouTube adresa:
Vybrat fotografii:
Max. rozlišení 1920x1200, max. velikost 2MB
Popis:
(max 800 znaků)
Kolik je 2x3?
Tyto údaje je nutné vyplnit
Název:
Typ inzerce:
Nabídka Poptávka
Cena:
Telefon:
E-mail:
Kraj:
Kategorie:
Přidat obrázek 1:
smazat
Přidat obrázek 2:
smazat
Přidat obrázek 3:
smazat
Max. rozlišení 1920x1440, max. velikost 3MB
Popis zboží:
(max 800 znaků)
Kolik je 2x3?
Tyto údaje je nutné vyplnit