Jizerskou padesátku poběží také Alsgaard, Dählie se odhlásil

Plejáda současných i bývalých hvězd světového lyžování se proběhne v neděli ve stopě z Bedřichova na Jizerku a zpět. Na 42. ročník Jizerské padesátky klasickou technikou přijede věhlasný Nor Thomas Alsgaard, místa na stupních vítězů budou obhajovat jeho krajané bratři Anders a Jörgen Aucklandové a přihlášku poslal také další slavný norský běžec na lyžích Frode Estil. Závodit by měl i český mistr světa Martin Koukal.

Chybět však bude hlavní hvězda Björn Dählie, jeden z nejslavnějších lyžařů historie, který v Jizerských horách závodil loni. Osminásobný olympijský vítěz z Norska se podle serveru tyden.cz odhlásil kvůli chřipce.

I díky posledním mrazivým dnům nemají organizátoři problém se sněhem. Je ho dostatek i na stadionu, kde je zhruba 40 cm přírodního i umělého sněhu. "S tím není problém, trať je dobře připravena a ještě se na ní bude až do neděle pracovat, aby byla perfektní," řekl tiskový mluvčí závodu Zdeněk Soudný.

Upozornil ale, že závodníci by měli být připraveni na zimu. "Aby se oblékli, přes den má být kolem minus šesti stupňů, po ránu až minus 15," dodal Soudný. Start je v 9:00.

Závod seriálu FIS Marathon Cupu v dálkovém lyžování bude rovněž první přípravou pro Stanislava Řezáče na slavný Vasův běh na 90 km ve Švédsku. To bude pro pětatřicetiletého dálkového specialistu vrchol sezony, která může být jeho poslední. Na Vasově běhu byl dvojnásobný vítěz Jizerské padesátky třetí v roce 2003. "Obětuji tomu závodu celou přípravu," řekl Řezáč s tím, že umístění do pátého místa bere jako úspěch. Vasův běh je na programu 1. března.

Při absenci Dählieho bude hlavní postavou Jizerské padesátky Alsgaard. Ten má pět zlatých olympijských medailí, šestkrát vyhrál mistrovství světa. Šestatřicetiletý lyžař sice již také ukončil profesionální kariéru, stejně jako jeho soused Dählie však stále běhá pro radost.

Vítězství budou obhajovat Anders Auckland, jeho bratr Jörgen byl loni třetí. Mezi ně se vklínil Švéd Oskar Svärd, dvojnásobný vítěz Jizerské padesátky. Organizátoři registrují už 3100 přihlášek do hlavního závodu a věří, že počet účastníků překoná hranici 5000 lyžařů. "Aktuálně je přihlášeno do všech závodů 4800 lidí," řekl Soudný.

Jizerská padesátka byla v roce 2000 zařazena do prestižního seriálu dálkových běhů Worldloppet a o tři roky později se stala také součástí Světového poháru v dálkových bězích FIS Marathon Cup.

Novinkou pro letošní ročník je stan pro závodníky přímo na stadionu, rychlejší by měl být servis lyží na trati i na stadionu. Zlepšit by se mělo občerstvení a každého účastníka čeká balíček za 800 korun, což je hodnota startovného.

Doprovodný poloviční závod klasickou technikou zahájí v neděli 11. ledna v 10:15, firemní závod na 4x3 km volnou technikou se koná o den dříve od 14:00. Tradiční běh na 30 kilometrů volnou technikou bude odstartován dnes ve 13:00.

Článek má tyto nálepky běžky dálkové běhy Jizerská 50
E-mail:
Váš text:
(max 800 znaků)
Kolik je 2x3?
Tyto údaje je nutné vyplnit
E-mail:
Váš text:
(max 800 znaků)
Kolik je 2x3?
Tyto údaje je nutné vyplnit
ČTK / 10-1-2009
Název:
Kategorie:
Místo:
GPS:
Vybrat fotografii:
Max. rozlišení 1920x1200, max. velikost 2MB
Popis:
(max 800 znaků)
Kolik je 2x3?
Tyto údaje je nutné vyplnit
Videa na našem webu neskladujeme. Přidat nové video je možné pouze tak, že originál nahrajete na server YouTube a nám sdělíte link.
Název:
Kategorie:
Místo:
GPS:
YouTube adresa:
Vybrat fotografii:
Max. rozlišení 1920x1200, max. velikost 2MB
Popis:
(max 800 znaků)
Kolik je 2x3?
Tyto údaje je nutné vyplnit
Název:
Typ inzerce:
Nabídka Poptávka
Cena:
Telefon:
E-mail:
Kraj:
Kategorie:
Přidat obrázek 1:
smazat
Přidat obrázek 2:
smazat
Přidat obrázek 3:
smazat
Max. rozlišení 1920x1440, max. velikost 3MB
Popis zboží:
(max 800 znaků)
Kolik je 2x3?
Tyto údaje je nutné vyplnit