Jizerskou padesátku vyhrál Nor Auckland

Seveřané ovládli letošní 41. ročník Jizerské padesátky, tradičního závodu na 50 kilometrů klasickou technikou. Svůj první start v běhu z Bedřichova na Jizerku a zpět proměnil ve vítězství Nor Anders Aukland, který trať zvládl v čase 2:12,32,2 hodiny.

Druhé místo obsadil Švéd Oskar Svärd, dvojnásobný vítěz Jizerské padesátky, před dalším norským běžcem Jörgenem Auklandem. Ten byl druhý v roce 2006. Mezi ženami byla nejrychlejší Švédka Jenny Hanssonová.

Český běžec Stanislav Řezáč kvůli nemoci na osmnáctém kilometru vzdal. "Dostal jsem v posledních několika dnech nějakou virózu, která mě hodně oslabila," řekl v cíli Řezáč už v civilu. Na start se sice postavil, ale už po několika kilometrech věděl, že nestačí. "Moc jsem chtěl, připravoval jsem se na to, ale nešlo to. Chtěl jsem vyhrát nebo být do trojky, ale nebyly síly, i když lyže jely dobře," dodal.

Na prvním mezičasu na patnáctém kilometru přivedl startovní pole Aukland, olympijský vítěz a mistr světa ve štafetě, který jel teprve třetí závod Marathon Cupu v kariéře a v Bedřichově startoval poprvé. Hned za ním se držel jeho krajan Frode Estil, rovněž olympijský vítěz a mistr světa. Ten však brzy začal ztrácet a už v polovině závodu měl na vedoucí pozici manko více než půl minuty. V cíli byl nakonec desátý.

V té době se rozjel Švéd Svärd, který se držel na předních pozicích. Anders Aukland však měl v závěru nejvíce sil a Svärda, trojnásobného vítěze nejslavnější závodu světa Vasova běhu, porazil o 25 sekund. Jörgen Auckland ve svém čtvrtém startu na Jizerské padesátce skončil podruhé na stupních vítězů a na svého bratra ztratil 1:51 minuty.

Vítězného Auklanda zaskočil úvod a táhlé stoupání na Dlouhou louku. "Byl to velmi rychlý začátek do kopce," řekl na tiskové konferenci. Zpočátku jel ve skupině ve čtyřech, pak se se Svärdem utrhli. "Spolupracovali jsme, ale cestou zpátky jsem měl víc sil," vykládal vítěz. Trať se mu líbila. "Byl to těžký závod, ale na premiéru to bylo velmi dobré, když to půjde, budu sem jezdit. Líbilo se mi to," dodal.

Na 53. místě dojel do cíle nejúspěšnější běžkař historie Björn Dählie z Norska, jenž lyžuje už pouze pro zábavu. "Byl to fantastický závod, s krásným výhledem na krajinu. Dal jsem na lyže trochu moc vosku, tak jsem od začátku věděl, že nebudu soutěžit s nejlepšími. Ale s výsledkem jsem spokojený," prohlásil.

Závod byl poosmé zařazen do světové ligy dálkových běhů na lyžích Worldloppet a popáté byl i součástí FIS Marathon Cupu. Na start se postavilo zhruba 3300 vyznavačů běhu na lyžích.

Výsledky:

Muži: 1. A. Aukland (Nor.) 2:12:32,2, 2. Svärd (Švéd.) 2:12:57,4, 3. J. Aukland (Nor.) 2:14:23,1, 4. Palmér 2:14:40,0, 5. Ahrlin 2:24:48,7, 6. Andreasson 2:14:54,9, 7. Frederiksson (všichni Švéd.) 2:14:58,3, 8. Cattaneo (It.) 2:15:20,0, ...15. Novotný 2:19:10,4, 18. Novák 2:10:26,3, 21. Šretr (všichni ČR) 2:19:44,8.

Ženy: 1. Hanssonová (Švéd.) 2:35:07,0, 2. Jambajevová (Rus.) 2:35:59,2, 3. Pedersenová (Nor.) 2:36:32,3, 4. Kocumová 2:39:28,7, 5. Jetmarová (obě ČR) 2:47:10,1, 6. Engenová (Nor.) 2:55:49,6, 7. Havlová (ČR) 2:56:59,1.