Karbonové lyže Audi: Náskok díky technice

O karbonu neboli uhlíkovém vláknu (z angl. carbon fibre) jste už jistě slyšeli. Jde o materiál vyznačující se vysokou pevností při relativně nízkém objemu a hmotnosti. Poprvé se objevil v laboratoři slavného Thomase Edisona v roce 1880, který k jeho výrobě použil bambusovou dřevinu. Průmyslově pak byla první uhlíková vlákna vyrobena v roce 1957. Ve sportu, o který nám půjde především, se masivního nasazení dočkává karbon až v posledních letech – o to hlasitěji o něm ale je slyšet. Používá se k výrobě holí, cyklistických rámů a nejnověji právě lyží...
web630-audi-carbon-ski.jpg

Blizzard či Nordica poukazují na použití karbonových výztuh uvnitř lyže prostřednictvím zkratky Ca v detailním názvu produktu, Fischer karbonem nešetří ve své exkluzivní modelové řadě C-Line, jiní už dávají ušlechtilý materiál na odiv dokonce na povrchu lyže (Scott Crusair a Powd'air). V průběhu podzimu 2011 by se snad ve vybraných prodejnách měly objevit lyže Audi Carbon Ski, na jejichž vývoji se vedle slavné automobilky podíleli také experti Německého lyžařského svazu a konstruktéři lyží značky Head.


«Audi Carbon Ski je estetické sportovní náčiní s puristickým designem zaměřeným zcela na uhlíkový kompozit, z něhož jsou lyže vyrobeny,» říká Wolfgang Egger, vedoucí designér koncernu Audi. Díky uhlíkovému kompozitu chtěli technici dosáhnout optimální tuhosti lyže stejně jako minimalizovat zkroucení, k němuž pod tlakem často dochází v podélné ose lyže. Výsledek jejich snažení je podle Eggera více než uspokojivý: «Díky vynikající pevnosti, dobrému tlumení a nízké hmotnosti jsou Audi Carbon Skis carvingovými lyžemi, které v každém ohledu odpovídají firemnímu sloganu koncernu Audi: Náskok díky technice.»AL110024_large


První prototypy mohli zákazníci Audi testovat už na letošním ročníku Hahnenkammu nebo později při Mistrovství světa v alpském lyžování 2011 v Garmisch-Partenkirchenu. Kromě rozsáhlých testů prováděných specialisty značky Head a Německého lyžařského svazu prý přispějí i výsledky tohoto testování k dalšímu vývoji lyží s dokonale vyzrálými vlastnostmi. Dr. Wolfgang Ullrich, šéf závodního oddělení společnosti AUDI AG, k projektu Audi Carbon Ski poznamenal: «Má to logiku, vždyť uhlíkové kompozity se díky svému optimálnímu poměru mezi pevností a hmotností používají v motoristickém sportu pro mimořádně citlivé díly, které musejí odolávat nejvyššímu zatížení, a zároveň být lehké.» Například prostor pro jezdce je v závodních vozech DTM a sportovních prototypech Le Mans včetně nového R18 vyroben z vysoce pevného kompozitu vyztuženého uhlíkovými vlákny. «Při konstrukci těchto dílů z uhlíkových kompozitů se používají stejné výpočetní procesy jako při koncepci lyží Audi Carbon Ski,» zdůraznil Ullrich. V případě lyží tyto výpočty jasně definují, kolik vrstev kompozitní fólie je nutné nanést a v jakém úhlu musejí být uhlíková vlákna vzájemně uspořádána. Jednotlivé vrstvy jsou tvrzené pod tlakem v umělém vakuu. Výsledek? Na hrbolaté trati lyže pruží, aby zajistila optimální kontakt s povrchem i na nerovné sjezdovce. Na ledovatém povrchu se však lyže zkroutit nesmí, aby ocelová hrana v celé své délce dokázala udržet kontakt se sněhem. Konce lyží se díky tomu v oblouku «neutrhnou», lyže nikdy neztratí přilnavost a stabilitu. Snadné změně směru jízdy hraje kromě toho do not lehkost uhlíkového kompozitu. Jedna lyže váží pouhých 960 gramů!

Foto: Audi


Kdo bude rychlejší ve slalomu. Audi S4 nebo Audi carbon ski?

Článek má tyto nálepky technika
E-mail:
Váš text:
(max 800 znaků)
Kolik je 2x3?
Tyto údaje je nutné vyplnit
E-mail:
Váš text:
(max 800 znaků)
Kolik je 2x3?
Tyto údaje je nutné vyplnit
Ondřej Katz / 26-12-2011
Ondřej Katz
Ondřej Katz šéfredaktor
  • Šéf tištěného čísla, bez kterého by to ne(vy)šlo!
  • Když nepíše, lyžuje! Jenže on píše hodně...
Hotely, kde se dobře žije
Příjemné ubytování na úrovni ve Val di Fiemme, Dolomiti, Trentino.
Skialpová škola
Skialpinistické kurzy pro každého v Čechách, na Slovensku i Alpách
Nešetřete na botách
Na hory si dopřejte pořádné lyžařské boty
Název:
Kategorie:
Místo:
GPS:
Vybrat fotografii:
Max. rozlišení 1920x1200, max. velikost 2MB
Popis:
(max 800 znaků)
Kolik je 2x3?
Tyto údaje je nutné vyplnit
Videa na našem webu neskladujeme. Přidat nové video je možné pouze tak, že originál nahrajete na server YouTube a nám sdělíte link.
Název:
Kategorie:
Místo:
GPS:
YouTube adresa:
Vybrat fotografii:
Max. rozlišení 1920x1200, max. velikost 2MB
Popis:
(max 800 znaků)
Kolik je 2x3?
Tyto údaje je nutné vyplnit
Název:
Typ inzerce:
Nabídka Poptávka
Cena:
Telefon:
E-mail:
Kraj:
Kategorie:
Přidat obrázek 1:
smazat
Přidat obrázek 2:
smazat
Přidat obrázek 3:
smazat
Max. rozlišení 1920x1440, max. velikost 3MB
Popis zboží:
(max 800 znaků)
Kolik je 2x3?
Tyto údaje je nutné vyplnit