Kauza Vnitřní lyže aneb každému dle chuti

«Váha na vnitřní lyži, po čemž automaticky následoval pád. Byla to školácká chyba.» Pamatujete? Podobná moudra jsme mohli zhruba před dvaceti lety slýchat z úst televizních komentátorů poměrně často. Zažitá pravidla, ale samozřejmě i tvar tehdejších lyží žádnou diskuzi o rozložení hmotnosti mezi lyžemi nepřipouštěly. Alespoň mezi lyžující veřejností ne. Dnes je všechno jinak. A nebo ne?
picture-1.jpg

Snad by se dalo říct, že s nástupem carvingu se atmosféra okolo rozložení hmotnosti těla mezi lyžemi poněkud uvolnila. Uvolnění atmosféry a potlačení výukových dogmat je ostatně hlavním znakem a bezesporu i přínosem carvingu jako takového. Nějaká ta váha na vnitřní lyži dnes absolutněVyuka_vnitrni_lyze_2 není problém, naopak je «přiměřené» zatížen vnitřní lyžedoporučováno. Někdo razí v otázce zatížení lyží pravidlo «fifty fifty» a jsou i tací, co by oblouk nejraději projížděli pouze na vnitřní lyži. A teď se v tom vyznejte! Jisté je jen jedno - stoprocentní odlehčení či dokonce zdvihání vnitřní lyže je out.

 


Další články o technice, stylu a výuce lyžování najdete v kategorii Výuka


 

 

Je přenesení hmotnosti těla na spodní lyži stále základem správné techniky?

«Určit přesné rozložení váhy mezi vnější a vnitřní lyží je jak u začátečníků, tím spíš pak u zdatnějších lyžařů nebo dokonce závodníků velmi obtížné. Vždy je to velmi individuální a závisí to na několika faktorech,»Vyuka_vnitrni_lyze_3 říká František Káčer z Asociace profesionálních učitelů lyžování a pokračuje: «Vždy však vycházíme z výraznějšího zatížení spodní lyže.» Dodejme, že horní lyže by při tom měla být vždy vedena po sněhu a její zdvihání je smysluplné pouze ve smyslu průpravného cvičení tehdy, že žák nedostatečně zatěžuje spodní lyži.

 

 

Podobně tento problém vidí i Miloš Příbramský z Fakulty tělěsné výchovy a sportu UK: «Je přirozené a také žádoucí se nejdříve naučit jízdu s více zatíženou vnější lyží. V případě carvingového oblouku je následně třeba rozvíjet schopnost diferencovat zatížení vnější a vnitřní lyže podle toho, v jakých sněhových a terénních podmínkách se oblouk uskutečňuje.» Tolik k výuce začátečníků.

 

 

Ve své kvalitativně rozvinutější Vyuka_vnitrni_lyze_4formě ovšem moderní pojetí carvingového oblouku vyžaduje jeho «nakrajování» se zatížením vnitřní lyže. «Ve slalomových branách je zahájení oblouku na vnitřní lyži základem techniky. Je to mnohem rychlejší a dynamičtější,» říká o vyspělé carvingové technice místopředseda pro metodiku Úseku základního lyžování SLČR Doc. PaedDr. Jan Štumbauer, CSc.

 

 

Otázkou je, jak udržet více váhy na vnitřní lyži i po přechodu spádnice, kdy narůstá odstředivá síla a o slovo se neodkladně hlásí fyzikální zákonitosti. Podle Štumbauera, je od určité rychlosti nutné mít větší podíl hmotnosti opět na vnější lyži, neboť ve vysokých rychlostech jinak ani nelze lyže bezpečně kontrolovat.

 


Zatímco v průběhu smykového oblouku zůstává po celou dobu většina Vyuka_vnitrni_lyze_5hmotnosti těla na vnější lyži, při řezaném oblouku kolísá hmotnost z vnitřní lyže při zahájení oblouku, přes vnější lyži v průběhu vedení a ve fázi ukončení oblouku se pak mnohdy velmi výrazně přesouvá zpět na vnitřní lyži. «Pro rozvíjení těchto schopností jsou velmi vhodné snowblady a shorties, na kterých se okamžitě projevuje rozdílné zatížení lyží, ale také nedostatečné postavení lyže na hranu,» doplňuje popis rozdílného zatěžování lyží docent Příbramský.

 


Zdá se, že zde je každá rada drahá. Vhodné zatížení vnitřní lyže totiž závisí na sklonu svahu, rychlosti, ale třeba i na tvaru lyží a stavu sněhové podložky. Vynikající lyžař by měl být schopný Vyuka_vnitrni_lyze_6lyže zatěžovat dle momentální potřeby, k čemuž je kromě častého tréninku zapotřebí také dostatečný cit.

 

Cvičení na zatěžování vnitřní lyže a na rovnováhu

  • vyšší rukou ukazujte před sebe, nižší rukou tlačte horní koleno ke svahu
  • vlnovka blízko spádnice s důrazem na rovnoměrné rozložení váhy mezi lyžemi
  • začněte oblouk na vnitřní lyži a vnější přitom zvedněte nad sníh, na spádnici přiložte vnější lyži na sníh a oblouk dokončete na obou lyžích (viz fotosekvence 1a - 2a - 3a - 4ab)
  • začněte oblouk na vnější lyži a vnitřní přitom zvedněte nad sníh, na spádnici přiložte vnitřní lyži na sníh a oblouk dokončete na obou lyžích (viz fotosekvence 1b - 2b - 3b - 4ab)
  • otevřené oblouky (blízko spádnice) na vnitřní lyžiVyuka_vnitrni_lyze_7

 

Doc. PaedDr. Jan Štumbauer, CSc.

Místopředseda Rady úseku základního lyžování SLČR, vedoucí lektorského sboru SLČR a garant lyžování na KTVS PF Jihočeské univerzity: «Dnes jde vždy o poměr rozložení hmotnosti těla na vnější a vnitřní lyži. Ono děsivé stoprocentní odlehčení vnitřní lyže už je v současnosti snad definitivně za námi.»

 

 


E-mail:
Váš text:
(max 800 znaků)
Kolik je 2x3?
Tyto údaje je nutné vyplnit
E-mail:
Váš text:
(max 800 znaků)
Kolik je 2x3?
Tyto údaje je nutné vyplnit
Ondřej Katz / 29-12-2007
Ondřej Katz
Ondřej Katz šéfredaktor
  • Šéf tištěného čísla, bez kterého by to ne(vy)šlo!
  • Když nepíše, lyžuje! Jenže on píše hodně...
  • 216_254.png
  • IMG_0224.JPG
  • Paulatova.jpg
  • Na lyže s elánem
  •  Lindsey Vonn znemožnilo účast na olympiádě zranění kolene.
  • P1050578-1.jpg
  • Jean-Paul Pierrat v cíli Vasova běhu (1978)
  • neumanka-uprava-web-1.jpg
Název:
Kategorie:
Místo:
GPS:
Vybrat fotografii:
Max. rozlišení 1920x1200, max. velikost 2MB
Popis:
(max 800 znaků)
Kolik je 2x3?
Tyto údaje je nutné vyplnit
Videa na našem webu neskladujeme. Přidat nové video je možné pouze tak, že originál nahrajete na server YouTube a nám sdělíte link.
Název:
Kategorie:
Místo:
GPS:
YouTube adresa:
Vybrat fotografii:
Max. rozlišení 1920x1200, max. velikost 2MB
Popis:
(max 800 znaků)
Kolik je 2x3?
Tyto údaje je nutné vyplnit
Název:
Typ inzerce:
Nabídka Poptávka
Cena:
Telefon:
E-mail:
Kraj:
Kategorie:
Přidat obrázek 1:
smazat
Přidat obrázek 2:
smazat
Přidat obrázek 3:
smazat
Max. rozlišení 1920x1440, max. velikost 3MB
Popis zboží:
(max 800 znaků)
Kolik je 2x3?
Tyto údaje je nutné vyplnit