Kolečkové lyže: Až se zima zeptá

Využívání kolečkových lyží je báječný způsob, jak dosáhnout výhod kardiovaskulárního rozvoje při sportu, který se jeví jako výhradně zimní a závislý na sněhu. Jízda na kolečkových lyžích asi nejvěrněji simuluje lyžování na sněhu a dle druhu použitých modelů takřka kdekoli. Jak na ní?
brusle.jpg

Pro sportovce je jízda na kolečkových lyžích jeden z mála sportů spalující kalorie rychleji než jiná aktivita - snad kromě vodního póla. Jenže kolečkové lyže umožní navíc získat rovnováhu, rytmus a sílu. Nehledě na to, že rovný asfalt se hledá přeci jen o něco snadněji než třináct dobrých plavců a třicetimetrový bazén. Pokud jste lyžař či nadšenec z vesničky vzdálené od hor desítky kilometrů, je jízda na kolcích (tak se kolečkovým lyžím přezdívá) rovněž nejlepší způsob ke zdokonalování lyžařské techniky v zimních měsících. Že vám přijde běhat na kolcích v prosinci jako bláznovství? Nenechte se mýlit. Technika běhu na lyžích je velmi složitá a bez pravidelného a důkladného tréninku prakticky nenaučitelná. Pokud se tedy nemůžete dostat v zimě na běžky tak často, jak by bylo potřeba, poohlédněte se po kvalitním asfaltu a běžkách s kolečky. Udělají více práce, než se může zdát.

Klasika nebo bruslení?

Kolečkové lyže se stejně jako klasické běžky dělí do mnoha kategorií a skupin. Nemají sice skluznici a mazací komoru, ale mají kolečka a jejich uchycení. Svoji roli hraje i tvrdost a hmotnost. Dvě základní kategorie představují stejně jako u lyží zimních modely pro bruslení a klasický běh. Jestliže chcete na kolcích cvičit obě techniky, nevyhnete se tomu, pořídit si oba páry. Klasické či skate lyže mají rozdílnou kolovou geometrii, šasi je delší a používá kolečko se zarážkou (jednosměrné ložisko) umožňující odraz shodný s klasickou technikou - na rozdíl od ní ale bez alchimií s mazáním. Odraz je vždy tutový.

Lyže pro bruslení mají samozřejmě kolečka bez zarážek. Je nutné si rovněž promyslet, v jakém terénu a po jak kvalitních cestách budete jezdit a podle toho vybrat modely pro daný povrch nejvhodnější. Profil terénu zvažujeme z důvodu druhů použitých koleček, které podle materiálu a technologie určují rychlost samotných lyží. Neodmyslitelným doplňkem zimních běžek jsou lyžařské hole a ani u kolečkových lyžích tomu není jinak. V tomto směru platí všechna pravidla, jimiž se řídíme při nákupu nebo výběru holí na zimu (a to včetně délky), jediný rozdíl představují speciální hroty nahrazující košíčky na sníh. Vázání a boty jsou se zimní výbavou rovněž totožné. Není výjimkou, že lyžaři používají na kolce své starší boty, nesplňující už nároky na zimu, ale v létě spolehlivě sloužící. Oblečení lze volit dle libosti, důležitá je cyklistická přilba, méně jistější volí i chrániče kolenou a loktů. Doporučujeme z důvodů zabránění tvorby puchýřů používat cyklistické nebo běžecké rukavice, během delších tréninků soupaž se osvědčily.


Co se týká konkrétního výběru, není u nás zatím běžně k dispozici tolik značek jako v zemích kolcím zaslíbených, tedy na severu Evropy nebo v Severní Americe. I tak je ale z čeho vybírat. Předně značky jako Start, Marwe, Proski a další hojně používané výkonnostními lyžaři je možné sehnat na internetu (spojená Evropa přeci jen má své výhody) nebo v některých specializovaných prodejnách například v Rakousku či Německu. U nás jsou dnes běžně dostupné značky: Roller Ski českého výrobce z Jeseníku, Jove českého výrobce z Jilemnice, americké V2, italské Skisket, Eagle, Rollski a I-gliti, přičemž nejpoužívanější, a to nejen vzhledem k ceně, jsou prvně jmenované, české „Drlíky" Roller Ski. Jesenický výrobce se touto výrobou zabývá již od roku 1991 a nabízí poměrně širokou škálu lyží pro bruslení i klasiku.

Kovová šasi jsou standardních délek, modely se liší zejména průměrem a materiálem použitých koleček. Běžně se na standardních površích používají dva typy "obutí". Kolečka gumová a polyuretanová. Gumová jsou pomalejší, lépe tlumí drobné nerovnosti a na vlhkém povrchu méně kloužou. Jejich měkkost vyžaduje od jezdce vyšší fyzické nasazení, jízda je línější, odpor znatelný. Polyuretanové obutí je naopak rychlejší a používá se většinou jen pro závody. Bezky_koleckove_inPro tréninkové účely se polyuretan doporučuje prakticky jen dětem majícím s odporem gumy problémy a subtilním jezdcům. V posledních letech se začíná prosazovat také kombinace obou materiálů, zvláště rozšířená je tato varianta u skate modelů. Co se týká velikosti koleček, měl by začátečník volit průměr 70-80 mm. Na kolečkové lyže s kolečky průměru 100 mm lze přejít po získání potřebné techniky. Větší kolečka umožňují jezdci výraznější zahranění, jsou rychlejší, ale obtížněji ovladatelná. Kolečkové lyže se v obchodech běžně prodávají bez vázání.

Cenová hladina modelů od tuzemských výrobců (v tomto případě firmy Roller Ski) je nižší než u srovnatelných typů zahraničních značek, na oplátku ale trochu pokulhává dostupnost, design i servis. To však nic nemění na šíři nabídky, která je pro běžného běžce dostačující a lze si na ní názorně ukázat rozdíly v jednotlivých modelech i jejich určení.

  • Model Speed Skate R jsou asi nejpoužívanější tréninkové kolečkové lyže pro bruslení u nás. Osazen je gumovými kolečky průměru 70 mm a šířky 30 mm, vodotěsnými ložisky, nosníkem délky 600 mm a plastovými blatníčky. Použitá kolečka jsou pomalejší, a tedy vhodná hlavně pro silovější trénink, dle našich zkušeností ideální pro začátečníky. Nedovolují dlouhý skluz a pro začínající s horší stabilitou jsou optimální pro pilování nejen jízdy na jedné noze, ale i pro větší nároky pro samotný odraz. Nezanedbatelná je i nižší rychlost z kopců, což ocení ze začátku prakticky každý. Určitě se dá hovořit o dobrém poměru cena/výkon.
  • Model Speed Skate PU 80 se od výše uvedeného modelu liší použitými kolečky, polyuretanová kolečka o průměru 80 mm jsou podstatně rychlejší a doporučujeme je těm, jež chtějí trénovat delší skluz či jezdit závody nebo potřebují trénovat v nižší intenzitě. Samozřejmě vlastníci modelu R mohou doobjednat pouze kolečka a jednoduše je vyměnit.
  • Speed Skate PU 100 jsou velmi rychlé kolečkové lyže, určené pro trénink rychlosti a pro závody. Osazeny jsou stejně jako osmdesátky polyuretanovými kolečky, avšak o průměru 100 mm a šířce 22 mm, prachotěsná ložiska (za příplatek ložiska SKF) již představují slušný standard, nosník je délky 530 mm (na přání 600 mm). Konstrukce je oproti předchozím výrazně náročnější na stabilitu jezdce.
  • Speed Skate R 100 jsou středně rychlé kolečkové lyže pro zdokonalování bruslařské techniky. Klidnější jízda i na hrubším povrchu, dobrá přilnavost i za mokra. Větší průměr koleček umožňuje výraznější náklon lyže. Gumová kolečka s hliníkovými náboji průměru 100 mm a šířky 24 mm, vodotěsná ložiska, nosník délky 600 mm (na přání 530 mm).
  • Název Speed Classic ST skrývá lyže určené speciálně pro trénink klasické techniky, jde o suverénně nejpoužívanější model pro klasiku. Osazení: gumová kolečka průměru 70 mm a šířky 35 mm, vodotěsná ložiska, nosník délky 700 mm, plastové blatníčky. Antireverzní mechanismus v předním kolečku. Díky pomalejším kolečkům se opět jedná o ideální model pro začátečníky a pro silovější trénink. Ostatně i dále platí stejné hodnocení jako u modelu Skate R.
  • Speed Classic ST/PU je model lišící se od předchozího osazením zadního kolečka polyuretanem, a tedy umožňující jízdu rychlostně srovnatelnou s pohybem po rychlém sněhu. Subtilnějším jezdcům tyto lyže umožní nácvik techniky bez nepřiměřené námahy. Přední kolečko gumové průměru 70 mm a šířky 35 mm s antireverzním mechanizmem, zadní kolečko polyuretanové průměru 76 mm a šířky 39 mm, vodotěsná ložiska, nosník délky 700 mm, plastové blatníčky.

Výše uvedené modely jsou určeny především na tratě s kvalitním asfaltem, horší úseky je možné samozřejmě absolvovat krátkodobě pomocí soupaží, avšak určitě je potřeba vybírat uvážlivě kvalitní cyklostezky či silnice. Náročnost na kvalitu terénu je podobná inline bruslím, ovšem záměna bruslí za lyže rozhodně není na místě.

Občas se setkáváme s názorem začátečníků, že proč utrácet za kolce, když je možné stejně efektivně trénovat na inlinech. Od skutečnosti je však tato domněnka na míle vzdálena realitě. Předně odraz na bruslích je možné provádět už od vnější hrany chodidla pomocí S smyčky a větší rychlost koleček nepožaduje tolik síly. Obvyklá délka šasi 600 mm u lyží nutí provádět odraz více od těžiště s prodloužením do špičky, což umožňuje volná pata ve vázání. Navíc rozložení síly odrazu vzhledem k menší valivosti koleček je odlišné. Jízda na kolcích se tedy určitě blíží více bruslení na lyžích i vzhledem k jiné stabilitě ve skluzu. Pro naprosté začátečníky je snazší získávání stability v jízdě na jedné noze na inlinech či učení koordinace a timingu s holemi. Pokud se však chcete věnovat běhu na lyžích intenzivněji, je naprosto nutné postupně přejít na trénink s kolečkovými lyžemi.

Pláště jako na kolo

Poměrně vážným nepřítelem kolečkových lyží je terén. Teď nemáme na mysli ani tak profil, ale povrch, hrubost asfaltu, zkrátka kvalitu toho, po čem pojedeme a co musí co nejvěrněji napodobit sníh. Je jasné, že na úhledně urolbovaný prašan si kolce, na rozdíl od svých klasických kolegyň, musejí nechat zajít chuť. Ostatně proto mají kolečka, aby si s drobnými nerovnostmi a občas se povalujícími kamínky poradily - to je však tak maximum, co je možné na běžných kolečkových lyžích překonat. Jakmile nemáte ve svém okolí ideální prostor a hrubost cesty překračuje únosné meze, musíte se porozhlédnout po speciálních modelech osazených nafukovacím obutím. Ty zvládají nerovnosti daleko lépe a navíc na nich nevznikají otřesy namáhající holenní kosti a klouby. K jejich nevýhodám naopak patří horší stabilita a logicky výrazně větší odpor. Pokud chcete nakoupit v tuzemsku, prakticky budete mít na výběr jen ze dvou zde dostupných značek. Opět můžete volit domácí výrobu - firmu Jove, nebo konkurenční americkou značku Jenex, jejíž modely jsou - při všem patriotismu - přeci jen známější.

V2 Aero 150 Combi od firmy Jenex jsou pravděpodobně nejpoužívanějším modelem kolečkových lyží s gumovými kolečky. Jízdní odpor i stabilita se reguluje nastavením tlaku vzduchu, těžiště je pod nápravou kol, čímž je docílena hladká jízda a stabilita. Pneumatiky mají průměr 148 mm a jsou 31 mm široké, což znamená, že oproti kolcům klasického střihu máte k dobru zhruba dvojnásobný povrch pláště. K lyžím je možné dodat redukci rychlosti, založenou na principu ručního nastavení přítlaku ložiska na předním kole, nebo brzdu zadního kola ovládanou přítlakem lýtka dozadu. Lyže se dodávají jako kombi, ale z našeho pohledu jsou vhodné spíše pro bruslení. Klasika je bez přídavných koleček velmi náročná na rovnováhu. Modely od firmy Jove lze charakterizovat podobně. Ohledně konkrétních parametrů hodně záleží na modelu, jenž si vyberete. Nejlevnější začíná na 3000 korunách a závodní stojí téměř 10 000, z čehož je patrné, že rozdíly budou markantní. Základní varianta skate standard je duralová s délkou 62,5 a průměrem koleček 10 cm, závodní skate model je vyroben z kevlarových a uhlíkových vláken, má plošinu délky 45 cm a kolečka o průměru 15 cm.

Na závěr bychom chtěli zdůraznit, že modely, jež jsme v textu vyzdvihli, rozhodně nepředstavují jedinou možnou variantu nákupu a snad to tak ani není podáno. Záměrem bylo pouze představit různé varianty a popsat jejich přednosti. Upřednostnění tuzemských produktů zohledňuje jejich popularitu mezi výkonnostními i amatérskými běžci u nás. Rovněž ale ostatní v Česku dostupné firmy nabízejí dostatečný výběr a vždy je potřeba zvážit na co lyže chceme používat - trénink, závody apod. - a v jakém terénu budeme jezdit. Značky jako Rollski a Skisket mají u nás velmi dobrý servis náhradních dílů a líbivý design včetně velkého množství doplňků. A i další výrobci nabízejí modely stojící za pozornost. Věřím, že v některých z příštích čísel se ke kolcím vrátíme - například v podobě obsáhlého testu, kde již bude prostor konkrétně upozornit na více produktů.

Článek má tyto nálepky běžky léto trénink
E-mail:
Váš text:
(max 800 znaků)
Kolik je 2x3?
Tyto údaje je nutné vyplnit
E-mail:
Váš text:
(max 800 znaků)
Kolik je 2x3?
Tyto údaje je nutné vyplnit
Daniel Baran / 13-3-2010
Název:
Kategorie:
Místo:
GPS:
Vybrat fotografii:
Max. rozlišení 1920x1200, max. velikost 2MB
Popis:
(max 800 znaků)
Kolik je 2x3?
Tyto údaje je nutné vyplnit
Videa na našem webu neskladujeme. Přidat nové video je možné pouze tak, že originál nahrajete na server YouTube a nám sdělíte link.
Název:
Kategorie:
Místo:
GPS:
YouTube adresa:
Vybrat fotografii:
Max. rozlišení 1920x1200, max. velikost 2MB
Popis:
(max 800 znaků)
Kolik je 2x3?
Tyto údaje je nutné vyplnit
Název:
Typ inzerce:
Nabídka Poptávka
Cena:
Telefon:
E-mail:
Kraj:
Kategorie:
Přidat obrázek 1:
smazat
Přidat obrázek 2:
smazat
Přidat obrázek 3:
smazat
Max. rozlišení 1920x1440, max. velikost 3MB
Popis zboží:
(max 800 znaků)
Kolik je 2x3?
Tyto údaje je nutné vyplnit