Kouč Finů Dahlen: Vesecké tratě jsou povedené

Velká finská radost zavládla ve veseckém cílovém prostoru záhy poté, co čtveřice žen ve složení Muranenová, Kuitunenová, Roponenová a Saarinenová obhájila titul mistryň světa ve štafetovém závodě na 4x5 kilometrů. Vedle nadšení samotných vítězek se pravděpodobně největší uspokojení odráželo ve tváři šéftrenéra triumfující štafety i celé finské reprezentace Magnara Dahlena, který nám ještě před závodem poskytl exkluzivní rozhovor.
dahlen.jpg

SKI: Mohl byste nám na úvod upřesnit, co vše máte jako hlavní manažer finské reprezentace na starosti?

MD: Na to je vcelku jednoduchá odpověď - úplně vše. Tedy, ženy, muže, sprintery i štafety.


SKI: A jen po stránce organizační, nebo tým i trénujete?

MD: Také trénuji. I když na to samozřejmě nejsem sám. S přípravou mi v celém průběhu sezony pomáhají dva asistenti.


SKI: Jaké byly cíle finské reprezentace pro liberecký šampionát? A jak se je zatím daří plnit (Finsko zatím získalo medaili v sedmi z devíti odjetých běžeckých závodů)?

MD: Naším hlavním úkolem bylo získat tolik medailí, kolik jen bude možné. Zatím jich máme šest (rozhovor veden před závodem žen na 4x5 kilometrů - pozn. autora) a já chci ještě všechny další, které bude v našich silách vybojovat.

SKI: Jak dlouho před závody nominujete reprezentanty, kteří se následně postaví na start? Například u štafet nebo týmových sprintů. Bylo složení jasné dlouho dopředu, nebo tým stavíte na poslední chvíli?

MD: Plán je samozřejmě hotov dlouho dopředu, ale reaguji na okolnosti (např. počasí, kvalita sněhu) a nemám problém nominaci změnit na poslední chvíli. Proto je mým zvykem zveřejňovat jména přesně dvě hodiny před mítinkem týmových kapitánů, tedy v čase, kdy musíme odevzdat soupisku do rukou ředitelů závodu. Nikdy dřív. Pokud má být startovní listina sestavena do tří hodin, odevzdám ji za pět minut tři. Mnoho novinářů se mě ptá na jména například pro štafety i několik dní před startem, ale já na takové otázky neodpovídám. V každé zemi se to dělá jinak, každý trenér to dělá jinak. Já odkrývám karty až v tu pravou chvíli.

SKI: Jak jste vy a potažmo i celá finská reprezentace spokojeni s organizací libereckého šampionátu a jak vám vyhovuje úplně nový běžecký areál tady ve Vesci?

MD: Myslím, že zatím tu všechno funguje velmi dobře. Musím připustit, že minulý rok při závodech Světového poháru, které sloužily jako generálka na šampionát, jsme byli zdejšími podmínkami velmi šokováni. A o to větší je nyní naše překvapení. Zatímco svět se propadal do finanční krize, výstavba veseckých tratí i dokončení zázemí pro sportovce šly úplně opačným směrem. Ubytování funguje dobře, jídlo je dobré... Jediným mínusem je doprava.

SKI: Špatná doprava? Ta nám naopak, i díky menšímu zájmu diváků, přišla bezproblémová.

MD: Ano, dostat se sem od Arény (hlavní zázemí pro novináře - pozn. autora) není problém, ale cesta z vesničky pro sportovce již ideální není. Závodníky na MS zajímají pouze dvě věci - dostat se z pokoje na trénink a pak z tréninkového stadionu zpátky do hotelu. Autem taková cesta trvá tak asi 18 minut, bohužel autobus jezdí ke skokanským můstkům, k Tipsport Areně, objíždí všechny zastávky a výsledek je, že sportovci jedou sem k tratím i hodinu. A to již je dlouho.

SKI: To bude problém pravděpodobně všech výprav že? Všechny týmy jsou ubytováni společně.

MD: Ano, společně. A opět musím zopakovat, že jinak velmi dobře. Pokoje jsou velké, úklid funguje perfektně. To jsou pro sportovce velmi důležité věci. Cítí se tu díky nim dobře.

SKI: Jak vám vyhovují vesecké tratě? Naši reprezentanti si zpočátku stěžovali na jejich náročnost.

MD: S tím nemáme problém. Tratě jsou kvalitní, hodně členité, myslím, že opravdu povedené. Mně osobně tu trochu scházejí stromy, ale jejich absence zase umožňuje vidět závodníka dlouhou dobu, což diváci určitě ocení. Pochválit musím i přípravu stop. Počasí je složité, teploty okolo nuly, ale dráha vždy perfektní. Myslím, že organizátoři odvádějí dobrou práci.

SKI: Jak je na tom po psychické stránce Virpi Kuitunenová? Přeci jen tu zatím nezískala ani jednu individuální medaili.

MD: Virpi po individuálních závodech trošku zklamaná samozřejmě byla. Jste-li špičkový sportovec, vždycky jdete za zlatou medailí. Chcete vyhrávat. Její největší příležitostí byl závod na 10 km klasicky, v němž dojela čtvrtá a na zlato jí chybělo jen šestnáct vteřin. Na druhou stranu ona je špičkovou lyžařkou již několik let a moc dobře ví, že nemůže vyhrávat pořád. Zrovna teď to zkrátka nevychází úplně podle jejích představ, ale nejde o nic zvláštního - není nemocná, její záda jsou na tom lépe než obvykle. Medaile se myslím dočká. (Zlata ze štafety a sprintu dvojic dala Magnaru Dahlenovi za pravdu - pozn. autora)

E-mail:
Váš text:
(max 800 znaků)
Kolik je 2x3?
Tyto údaje je nutné vyplnit
E-mail:
Váš text:
(max 800 znaků)
Kolik je 2x3?
Tyto údaje je nutné vyplnit
Jan Klouček / 26-2-2009
Jan Klouček
Jan Klouček zástupce šéfredaktora
  • Seznamte se: Alexander Chorošilov (RUS)
  • IMG_0155.JPG
  • Edurne Pasaban
  • Těsně!
  • P1050578-1.jpg
  • 91dx5o1tJdL._SL1500_.jpg
  • 2006_4_Julia Mancusso.jpg
  • 1.jpg
  • Sázky na biatlon mají letos ambice trhnout rekord v prosázených částkách
  • 2f741429e3791cd1a942b647618f0620.JPG
Hotely, kde se dobře žije
Příjemné ubytování na úrovni ve Val di Fiemme, Dolomiti, Trentino.
Skialpová škola
Skialpinistické kurzy pro každého v Čechách, na Slovensku i Alpách
Nešetřete na botách
Na hory si dopřejte pořádné lyžařské boty
Název:
Kategorie:
Místo:
GPS:
Vybrat fotografii:
Max. rozlišení 1920x1200, max. velikost 2MB
Popis:
(max 800 znaků)
Kolik je 2x3?
Tyto údaje je nutné vyplnit
Videa na našem webu neskladujeme. Přidat nové video je možné pouze tak, že originál nahrajete na server YouTube a nám sdělíte link.
Název:
Kategorie:
Místo:
GPS:
YouTube adresa:
Vybrat fotografii:
Max. rozlišení 1920x1200, max. velikost 2MB
Popis:
(max 800 znaků)
Kolik je 2x3?
Tyto údaje je nutné vyplnit
Název:
Typ inzerce:
Nabídka Poptávka
Cena:
Telefon:
E-mail:
Kraj:
Kategorie:
Přidat obrázek 1:
smazat
Přidat obrázek 2:
smazat
Přidat obrázek 3:
smazat
Max. rozlišení 1920x1440, max. velikost 3MB
Popis zboží:
(max 800 znaků)
Kolik je 2x3?
Tyto údaje je nutné vyplnit