Kouč lyžařů věří v úspěch štafety díky týmovému duchu

Před sezonou by možná dal kouč běžců na lyžích Miroslav Petrásek ruku do ohně za to, že český tým pojede na mistrovství světa v Liberci možná i o zlaté medaile ve štafetě. I dnes věří v úspěch, ale ve svých prognózách je o hodně opatrnější, neboť jeho svěřence v posledních týdnech trápí nemoci a pokles formy.
bauer-trenink.jpg

S výjimkou celkově desátého Lukáše Bauera jsou ostatní reprezentanti ve Světovém poháru hodně vzadu. Sprinter Aleš Razým je devětašedesátý, Dušan Kožíšek, kterého stále trápí nachlazení, je na 73. místě a Jiří Magál o další tři pozice za ním. A talent Martin Jakš? Ten se jako loňský mistr světa do 23 let krčí až na 98. příčce.


"Trochu se nám to po loňské fantastické sezoně zkomplikovalo," připustil dnes v rozhovoru pro Petrásek. "Poslední závody se moc nepodařily, ale já věřím, že se to snad převrátí v náš prospěch," prohlásil trenér.


Jakše trápilo zdraví celé loňské léto, Martin Koukal se potýká s dlouhodobějším poklesem formy. V této sezoně se blýskl pouze Razým, který vyhrál na MS do 23 let sprint.


Česká čtveřice zvítězila ve štafetě v prosinci 2007 v Davosu, pak ještě skončila třetí loni v únoru ve Falunu. "Byl jsem v létě přesvědčen, že to je všechno v pořádku, ale pak se to překlopilo. Drtí nás nemoci i jiné problémy, bylo jich víc, než bych si přál," uvedl Petrásek.
Zdravotní patálie nepřály Bauerovi, Jakšovi, ani Milanu Šperlovi. "Vnímám, že výsledky nejsou takové jako loni, a doufám, že první závody, ke kterým se upíráme, mě přesvědčí o opaku," řekl trenér.


Poprvé vyjedou běžci do stopy v pátek v závodu na 15 km klasicky, před štafetou je ještě čekají skiatlon a sprint. "Pak budeme moudřejší. Až ostré starty jasně řeknou, jestli je to lepší, nebo ne," prohlásil.


Přesto kouč věří v týmového ducha a ve skutečnost, že všichni běžci ke štafetě vzhlížejí jako k velké šanci získat medaili. "Jako tým vyrostou. Jsou připravení o tu medaili bojovat. Nejsou to žádní zelenáči, to je výhoda, jsou si vědomi síly," uvedl.


"Švýcaři mají kvalitní běžce, štafeta se jim však nikdy nepodařila," poznamenal Petrásek. "Kluci ví, co od toho čekat. Jejich naděje se upírají na medaili a odevzdají maximum," doplnil.


Jako osobní Bauerův kouč už má Petrásek v posledních dnech hlavně funkci psychologa. Po nevýrazném začátku sezony, kdy byl Bauer pod tlakem loňských úspěchů a oba si moc nerozuměli, se opět naladili na společnou notu. "Je vidět, že chce závodit, že to umí, příjemně se s ním teď mluví," řekl Petrásek.


Bauera však letos drtilo nalomené zdraví. Situace je hodně podobná té z roku 2003 před mistrovstvím světa ve Val di Fiemme, kam jel český lyžař jako jeden z favoritů, ale nedařilo se mu. "Letos je velký rozdíl v tom, že Lukáš od té doby obrovsky vyrostl. Že dokáže vyhrávat, i když není v absolutní pohodě," upozornil Petrásek. "Teď je až o dvě třídy výš, zatímco tehdy byl zelenáč," dodal.

E-mail:
Váš text:
(max 800 znaků)
Kolik je 2x3?
Tyto údaje je nutné vyplnit
E-mail:
Váš text:
(max 800 znaků)
Kolik je 2x3?
Tyto údaje je nutné vyplnit
Jan Klouček / 17-2-2009
Jan Klouček
Jan Klouček zástupce šéfredaktora
 • Ski areal Kamenec.JPG
 • saska-oblouk-1.jpg
 • Takhle ISPO nijak velce nevypadá, ale za otáčivými dvěřmi čeká na 2 300 vystavovatelů z 50 zemí na výstavní ploše 140 000 m2. Tak snad stihneme vše důležité.
 • Titulka.jpg
 • Bauer.jpg
 • sarka.gif
 • Kateřina Neumannová byla jednou z nejvýraznějších tváří značky Madshus
 • aparthotelpodzakletym_03.png
 • Reprezentace míří na sever Evropy.
 • 01-titulka-ski-online08-1.jpg
 • intersport-myslbek-zvenku-2.jpg
Hotely, kde se dobře žije
Příjemné ubytování na úrovni ve Val di Fiemme, Dolomiti, Trentino.
Skialpová škola
Skialpinistické kurzy pro každého v Čechách, na Slovensku i Alpách
Nešetřete na botách
Na hory si dopřejte pořádné lyžařské boty
Název:
Kategorie:
Místo:
GPS:
Vybrat fotografii:
Max. rozlišení 1920x1200, max. velikost 2MB
Popis:
(max 800 znaků)
Kolik je 2x3?
Tyto údaje je nutné vyplnit
Videa na našem webu neskladujeme. Přidat nové video je možné pouze tak, že originál nahrajete na server YouTube a nám sdělíte link.
Název:
Kategorie:
Místo:
GPS:
YouTube adresa:
Vybrat fotografii:
Max. rozlišení 1920x1200, max. velikost 2MB
Popis:
(max 800 znaků)
Kolik je 2x3?
Tyto údaje je nutné vyplnit
Název:
Typ inzerce:
Nabídka Poptávka
Cena:
Telefon:
E-mail:
Kraj:
Kategorie:
Přidat obrázek 1:
smazat
Přidat obrázek 2:
smazat
Přidat obrázek 3:
smazat
Max. rozlišení 1920x1440, max. velikost 3MB
Popis zboží:
(max 800 znaků)
Kolik je 2x3?
Tyto údaje je nutné vyplnit