Koukal běžel za pokladem Inků

Z Choquequri až ke ztracenému městu Machu Picchu doběhl po trailové stezce Martin Koukal. Letošní dovolenou si český lyžař užil v Peru vysoko v horách Cordillera Vilcabamba. Jako ambasador projektu Inca Runners, který má pomoci ukázat krásy a možnosti této země. „Zážitky mám parádní, povedlo se to,“ říká 32letý dobrodruh.
Kouk.jpg V Andách už před časem pěkně trpěl. Před sedmi lety vyšplhal s horolezcem Jarošem na himálajskou osmitisícovku Čho Oju. Jezdil terénní triatlony, běhá a teď se chystá na roční „odpočinek“ od reprezentace v rakouském týmu dálkových lyžařů Skinfit Ramsau. „Cítím se dobře. Příští týden mě ještě čeká společný trénink s českým nároďákem v Liberci a pak vyrazím za Rakušany,“ říká.  Určitě jim povykládá i o Peru. Stojí to za to…

Přes oceán se vydal na pozvání Roberta Cercelena, prvního peruánského účastníka zimní olympiády a jednoho z otců Inca Runners. „Chce přilákat lidi do Peru, ale taky na tom vydělat. My třeba nesli nahoru do hor do vesnic nějaké kopačáky. Zaměřuje se na sportovnější lidi. Celodenní trek jsme odběhli ve trojici za pět šest hodin,“ říká.

Po třech dnech surfování v Limě, aklimatizaci a návštěvě Peruánského olympijského výboru dávali denní dávku okolo třiceti kilometrů. Ve výškách mezi třemi a čtyřmi tisíci metrů nad mořem. „Někdy i z 1800 do 4400, to seš rád, že vyjdeš. Obvykle jsme ráno vstali, zabalili stany a ty nám přenesli na další místo. Po snídani jsme vyrazili. Běželi se zastávkami na focení. Tempo? Klušeš. Musíš akceptovat tu výšku, to je jasný,“ vypráví Koukal. Ačkoliv na opačné polokouli vládla zima, stačily trenky a triko. Ale v batohu s camelbackem tahal kromě jídla dlouhé triko, kalhoty i bundu. „Cesty tvoří většinou šotolina, bývají suché. Někde ve stínu bylo po ránu bláto.“

Spolu s Cercelenem organizují treky Hugo Mendez, triatlonista a znalec Incké kultury, Carlos Peňa, běžec z Cusca a s nimi antropoložka Hanny Fernandezová. Podporují je známí ultraběžci jako Krissy Möhlová, Luke Nelson nebo další francouzský běžec na lyžích Emmanuel Jonnier. Chystá se sem elitní salomonský běžec Kilian Journet.

Na webu si můžete dohledat dva tipy trailů, který Inca Runners každý měsíc až do října nabízí. Dvoutýdenní výprava vyjde na 3995 dolarů. „Nejdražší je letenka, na místě už žijete za pakatel. Takhle ale máte zařízené průvodce i kompletní servis,“ dodává Koukal.
„Je lepší, když vám někdo o těch hromadách šutrů něco napovídá. A taky poradí, kde mají pivo. Cusceiro nebo Pilsen, obě místní, ale dobré,“ usmívá se.

Teď se chystá na novou etapu kariéry jako profesionální dálkový lyžař. V týmu Skinfit je za lídra vedle Němce Freimutha, Bělorusa Ivanova, nebo Ukrajinky Ševčenkové. Angažmá tam získal jeho kouč a servisman Jan Baranyk. "Ještě jedu testovat do Norska, pak s nimi chceme všechna soustředění. Základ tvoří deset lidí, pak nějací junioři, ale všichni nepojedou všechno," plánuje. V reprezentačních barvách se touží ukázat na domácích tratích světového poháru v Novém Městě. Aby neztratil kontakt před sezonou s mistrovstvím světa ve Val di Fiemme. Tam získal svůj historický titul mistra světa. Už to bude deset let…    
Článek má tyto nálepky běžky sport
E-mail:
Váš text:
(max 800 znaků)
Kolik je 2x3?
Tyto údaje je nutné vyplnit
E-mail:
Váš text:
(max 800 znaků)
Kolik je 2x3?
Tyto údaje je nutné vyplnit
Tomáš Nohejl / 15-8-2011
Název:
Kategorie:
Místo:
GPS:
Vybrat fotografii:
Max. rozlišení 1920x1200, max. velikost 2MB
Popis:
(max 800 znaků)
Kolik je 2x3?
Tyto údaje je nutné vyplnit
Videa na našem webu neskladujeme. Přidat nové video je možné pouze tak, že originál nahrajete na server YouTube a nám sdělíte link.
Název:
Kategorie:
Místo:
GPS:
YouTube adresa:
Vybrat fotografii:
Max. rozlišení 1920x1200, max. velikost 2MB
Popis:
(max 800 znaků)
Kolik je 2x3?
Tyto údaje je nutné vyplnit
Název:
Typ inzerce:
Nabídka Poptávka
Cena:
Telefon:
E-mail:
Kraj:
Kategorie:
Přidat obrázek 1:
smazat
Přidat obrázek 2:
smazat
Přidat obrázek 3:
smazat
Max. rozlišení 1920x1440, max. velikost 3MB
Popis zboží:
(max 800 znaků)
Kolik je 2x3?
Tyto údaje je nutné vyplnit