Koukal se konečně chytil! Je králem klasiků z Finlandie

Dvojnásob vítěznou premiéru oslavil Martin Koukal na Finlandii. Nejprve se poprvé do lyžařského maratonu vydal na hladkých nenamazaných lyží. A pak soupažemi dopíchal k prvnímu triumfu v klasickém závodě FIS Marathon Cupu! Předstihl si nejlepšího specialistu Stanislava Řezáče, který dojel ve vedoucí skupince do cíle pátý.Ten si aspoň upevnil vedení v průběžném pořadí.
Kukin 1.jpg
„Vidíš, i v tý klasice to jde,“ radoval se 33letý Koukal, mistr světa na 50 km z roku 2003. „Nenamažeš, nemusíš hejbat nohama a pak to jde i těma rukama.“ Zato 38letý Řezáč byl zklamaný. „Snažil jsem se to roztrhat, ale v zapadané stopě se nedalo ujet. A ve sjezdu ve vajíčku do cíle mi jely lyže o malinko hůř.“ 

„Pomohlo mi, že jsme tu celý týden. Že jsme si to projeli. Profilově ten největší kopec nebyl tak strašnej, bylo to asi osmdesát metrů na čtyřech kilometrech, to se jelo soupaž. Nějaký stojky pak byly ještě dál po trati. Jsem maximálně spokojenej, že můžu i v klasice bojovat. Nebyla tady sice absolutní špička, ale Standův skalp je obrovsky cennej,“ říkal Koukal na webu svého Vittore teamu.

Jak se vyvíjel závod? V úvodních kopcích ujel Švýcar Livers na namazaných lyžích. Řezáč s Koukalem pak zaveleli ke stíhačce a vpředu se sjela šestice. Tempo uvadlo, dotáhla se další skupina. Zhruba deset kilometrů před cílem opět nastoupili Řezáč s Koukalem, s nimi tři Italové, pak se dotáhl ještě Fin Lampinen. A takhle se dojíždělo k cílovému sjezdu na stadion.

„Dojezd do stadionu projeli těsně před námi nově rolbami. Zbývaly dvě zatáčky, po nich jsem vyjel zezadu z háku a zalehl, a za chvíli měl třicet metrů náskok. Měl jsem fantastický lyže, a na posledních dvou stech metrech se to nepouští,“ líčil Koukal.

Rozhodování pro „soupažný“ styl bylo těžké. „I tady se jezdilo vždycky na voscích. Ale tým a kouč a servisman Baranyk mě podrželi v rozhodnutí. V krátkých stojkách jsem už dost cítil ruce, poslední tři odpichy, ty jsem docela lámal. Pak na rovině jsem se cítil silnej a dobře. Do kopce se víc dře, ale na rovinách a z kopce si odpočineš. Je to jasná volba.“

Řezáč pokračuje příští neděli na Vasaloppetu. Koukal ho podle plánu vynechává a soustředí se o týden později na bruslařský lauf Engadin ve Švýcarsku.

Finlandia-Hiihto 50 km C:

Muži: 1. Koukal (Skinfit/Čes.) 2:22:21, 2. Bonaldi -2, 3. Cattaneo -2, 4. Kostner (vš. Long Distance team Italia) -2, 5. Řezáč (Patria Direct/Čes.) -4, 6. Lampinen (Osuuskapuppa/Fin.) -4. Ženy: 1. Heiskanenová (Kuovolan/Fin.) 2:47:41.

Průběžné pořadí FIS Marathon Cupu: Muži: 1. Řezáč 345, 2. J. Aukland (Nor.) 256, 3. Johnsson (Švéd.) 235, 4. Koukal 226, 5. Kostner 219. Ženy: 1. Santerová (It.) 381.

Článek má tyto nálepky běžky dálkové běhy
E-mail:
Váš text:
(max 800 znaků)
Kolik je 2x3?
Tyto údaje je nutné vyplnit
E-mail:
Váš text:
(max 800 znaků)
Kolik je 2x3?
Tyto údaje je nutné vyplnit
Tomáš Nohejl / 25-2-2012
Tomáš Nohejl
Tomáš Nohejl spolupracovník redakce
  • autor je mediálním zástupcem: Vittore Teamu a Czech Ski media teamu
  • Kryštof Krýzl
  • foto BOBAS MMR 2012 02.jpg
  • IMG_3642-1.jpg
  • Screen shot 2011-02-04 at 16.42.20.jpg
  • 1MS_9360.jpg
  • City Cross Sprint Ostrava 2015 (1)
  • bank-2.jpg
  • Historie firmy Craft
Hotely, kde se dobře žije
Příjemné ubytování na úrovni ve Val di Fiemme, Dolomiti, Trentino.
Skialpová škola
Skialpinistické kurzy pro každého v Čechách, na Slovensku i Alpách
Nešetřete na botách
Na hory si dopřejte pořádné lyžařské boty
Název:
Kategorie:
Místo:
GPS:
Vybrat fotografii:
Max. rozlišení 1920x1200, max. velikost 2MB
Popis:
(max 800 znaků)
Kolik je 2x3?
Tyto údaje je nutné vyplnit
Videa na našem webu neskladujeme. Přidat nové video je možné pouze tak, že originál nahrajete na server YouTube a nám sdělíte link.
Název:
Kategorie:
Místo:
GPS:
YouTube adresa:
Vybrat fotografii:
Max. rozlišení 1920x1200, max. velikost 2MB
Popis:
(max 800 znaků)
Kolik je 2x3?
Tyto údaje je nutné vyplnit
Název:
Typ inzerce:
Nabídka Poptávka
Cena:
Telefon:
E-mail:
Kraj:
Kategorie:
Přidat obrázek 1:
smazat
Přidat obrázek 2:
smazat
Přidat obrázek 3:
smazat
Max. rozlišení 1920x1440, max. velikost 3MB
Popis zboží:
(max 800 znaků)
Kolik je 2x3?
Tyto údaje je nutné vyplnit