Krkonoše mají plán pro svůj rozvoj

Doporučení pro rozvoj sjezdového lyžování v Krkonoších, jak ho vypracoval expertní tým ministerstva životního prostředí, nepočítá zhruba s třetinou ze 66 v současnosti uvažovaných investičních projektů. Tým, který dnes roční práci představil v Praze, vyhodnocoval soulad záměrů s ochranou životního prostředí a snažil se zakomponovat do plánů zlepšení dopravní situace v nejvyšších českých horách.
spindl.jpg

Například projekt lanové dráhy na Medvědín experti doporučili vést jinou trasou, aby se lanovka a sjezdovka vyhnuly vzácným bukovým porostům, a ukončit v půlce hory. Na Lysé hoře pak ochránci přírody nedoporučují umělé zasněžování v hranici nad lesem.


Lanovka na Medvědín je součástí obřího projektu firmy Skiareál Špindlerův Mlýn, který chce nákladem 850 milionů korun lanovkami propojit lyžařské areály Medvědín a Svatý Petr. "O změně lanovky na Medvědín jsme připraveni jednat a hledat shodu. Řešením může být taková lanovka, která by se vzácné lokalitě vyhnula," řekl ředitel Skiareálu Jiří Beran. Ukončení lanovky, která má mít celoroční provoz, v polovině hory nepovažuje za šťastné. Závěry expertů jsou podle něj posunem ve prospěch lyžování, protože dosavadní stanoviska připouštěla jen takzvanou nulovou variantu.


"Účelem stanoviska expertní skupiny je kompromis umožňující určitý ekologicky únosný rozvoj turistického ruchu při zachování priority poslání národního parku," uvedl ředitel Správy Krkonošského národního parku Jan Hřebačka. Doporučeními se podle něj bude řídit správa při povolování projektů, stejnou pozici bude hájit i ministerstvo životního prostředí jako jeho nadřízený orgán. Řada krkonošských obcí podle něj přivítá, že dostane na srozuměnou, nakolik jsou jejich plány pro národní park přijatelné.


"Nejsou to Alpy," komentoval na tiskové konferenci situaci Krkonoš přírodovědec Josef Fanta. Problémem podfinancovaných krkonošských obcí podle něj není nedostatek prostoru k rozvoji, ale například to, že podnikatelé odvádějí daně ze zisku z Krkonoš v Praze, kde sídlí.


Při práci na generelu, který ministerstvo životního prostředí zveřejní na svém webu, autoři posuzovali soulad záměrů s přírodními a krajinnými podmínkami, zvažovali klimatické změny, kvůli nimž na horách ubývá sněhu, k dispozici měli také údaje o počtech ubytovacích kapacit v Krkonoších a podobně. Hodnocení má dát směr rozvoji sjezdového lyžování v národním parku na příštích 20 let.

E-mail:
Váš text:
(max 800 znaků)
Kolik je 2x3?
Tyto údaje je nutné vyplnit
E-mail:
Váš text:
(max 800 znaků)
Kolik je 2x3?
Tyto údaje je nutné vyplnit
ČTK / 16-12-2008
 • Ski areal Kamenec.JPG
 • saska-oblouk-1.jpg
 • Takhle ISPO nijak velce nevypadá, ale za otáčivými dvěřmi čeká na 2 300 vystavovatelů z 50 zemí na výstavní ploše 140 000 m2. Tak snad stihneme vše důležité.
 • Titulka.jpg
 • Bauer.jpg
 • sarka.gif
 • Kateřina Neumannová byla jednou z nejvýraznějších tváří značky Madshus
 • aparthotelpodzakletym_03.png
 • Reprezentace míří na sever Evropy.
 • 01-titulka-ski-online08-1.jpg
 • intersport-myslbek-zvenku-2.jpg
Hotely, kde se dobře žije
Příjemné ubytování na úrovni ve Val di Fiemme, Dolomiti, Trentino.
Skialpová škola
Skialpinistické kurzy pro každého v Čechách, na Slovensku i Alpách
Nešetřete na botách
Na hory si dopřejte pořádné lyžařské boty
Název:
Kategorie:
Místo:
GPS:
Vybrat fotografii:
Max. rozlišení 1920x1200, max. velikost 2MB
Popis:
(max 800 znaků)
Kolik je 2x3?
Tyto údaje je nutné vyplnit
Videa na našem webu neskladujeme. Přidat nové video je možné pouze tak, že originál nahrajete na server YouTube a nám sdělíte link.
Název:
Kategorie:
Místo:
GPS:
YouTube adresa:
Vybrat fotografii:
Max. rozlišení 1920x1200, max. velikost 2MB
Popis:
(max 800 znaků)
Kolik je 2x3?
Tyto údaje je nutné vyplnit
Název:
Typ inzerce:
Nabídka Poptávka
Cena:
Telefon:
E-mail:
Kraj:
Kategorie:
Přidat obrázek 1:
smazat
Přidat obrázek 2:
smazat
Přidat obrázek 3:
smazat
Max. rozlišení 1920x1440, max. velikost 3MB
Popis zboží:
(max 800 znaků)
Kolik je 2x3?
Tyto údaje je nutné vyplnit