Kumpošt chyby v auditu nenašel a podává žalobu

Bývalý prezident organizačního výboru mistrovství světa v klasickém lyžování v Liberci 2009 Roman Kumpošt neshledal ve výsledcích auditu hospodaření závažná pochybení a podal ve středu na Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy (MŠMT) žalobu na ochranu před nezákonným zásahem a pokynem správního orgánu. Ve spolupráci s právníky rovněž v případu svého odvolání před přesně 50 dny připravuje další žalobu na ochranu osobnosti.
dsc0684.jpg

Oficiálně výsledky více než třísetstránkového auditu zadaného novou prezidentkou organizačního výboru Kateřinou Neumannovu nebyly zveřejněny, ačkoliv se před několika týdny některé detaily již dostaly na veřejnost. "Nemám mandát výkonného výboru, abych výsledky zveřejnila," uvedla již ve čtvrtek Neumannová. "Nemám problém výsledek auditu zveřejnit, ale nechci dělat něco za jeho zády," řekla dnes novinářům. Sama ale několikrát v médiích části zprávy zveřejnila, i když audit tehdy ještě nebyl dokončen.

 

Kumpošt konečné výsledky kontroly dostal od zástupců Svazu lyžařů České republiky. "Nenašel jsem žádné závažné nedostatky," řekl dnes novinářům. Neumannová ale oponovala. "Na opravdu závažné věci a pochybení nereagoval. Vybral si jenom věci, které nejsou tak závažné," řekla lyžařka. "Například tam je smlouva za milion korun pro firmu, v níž měl pan Kumpošt výrazný vliv, a která byla podepsána bez vědomí výkonného výboru," dala příklad.

 

Ministryně Kuchtová: "Pochybení tam jsou!"

Ministryně školství, mládeže a tělovýchovy, Dana Kuchtová, audit viděla. "Já říkám zcela jednoznačně, že tam pochybení jsou a jsou velká," řekla ČTK. MŠMT se nechtělo dál k případu vyjadřovat ani komentovat Kumpoštovy právní kroky. "Ostatně s nimi ještě nejsme podrobně seznámeni. Nechť rozhodne soud," stojí v prohlášení tiskového mluvčího Ondřeje Gabriela. "Audit prokazuje špatné hospodaření. Nemáme nic proti zveřejnění výsledků auditu a budeme rádi, pokud tak organizační výbor (který je k tomu kompetentní) učiní," napsal Gabriel.

 

Kumpošt podle svých slov požádal primátora Liberce Jiřího Kittnera, aby audit odeslal zastupitelstvu města, a předsedu Svazu lyžařů Lukáše Sobotku, aby svolal dozorčí radu a Kumpoštovy materiály jí předal. Sám Sobotka se nechal slyšet, že žádné velké chyby v auditu rovněž nenašel.

 

Sdružení Liberec 2009 a ministerstvo školství nicméně chtějí nyní vytvořit vyšetřovací komisi. "Před žádnou komisi nepředstoupím," odmítl Kumpošt. "Budu se zpovídat svazu a Liberci. Pořád nevím, proč mě odvolali. Rozhodl jsem se tedy podat žalobu," řekl Kumpošt.

 

Důvody pro Kumpoštovo odvolání prý neexistují

Bývalého prezidenta organizačního výboru zarazilo, že kontrolu neprováděla nezávislá auditorská firma, ale najatí právníci." Jako kdyby advokát jedné strany v soudním sporu podával nezávislá stanoviska o jeho výsledku. Navíc by mě zajímalo, kolik audit stál. Podle mě to představuje tak dvouměsíční rozpočet organizačního výboru," uvedl bývalý předseda. Podle našich informací se mohlo jednat o částku blížící se milionu korun. "My měli audity firmou VGD každý rok a závěry byly vždy jednoznačně pozitivní," řekl Kumpošt.

 

Naopak on sám prý našel ve zpracování auditu několik závažných pochybení. Ve fasciklu je totiž uvedena skutečnost, že auditorovi nebyly předány některé dokumenty. "Byly mu všechny předány a on jejich převzetí potvrdil," odmítl Kumpošt. "A v některých částech auditu dokonce jeho autor odkazuje na text smlouvy, o níž v závěru tvrdí, že mu nebyla předložena," upozornil Kumpošt a dodal, že tato pochybení předá k projednání auditorské a advokátní komoře.

 

Skutečností je, že zodpovědnost za chod sdružení Liberec 2009 měl celý výkonný výbor, obviňován a ministryní označován za nedůvěryhodnou osobu je však pouze Kumpošt. V novém výkonném výboru nyní nicméně zasedají stejní lidé jako před Kumpoštovým odvoláním, jen funkci dosavadního šéfa převzala Neumannová a přibyl zástupce MŠMT, Martin Tichý. Neumannovou dosadilo do čela organizačního výboru ministerstvo.

 

"Jednalo se o politickou objednávku, jejímž cílem byl pokus získat mým odstraněním kontrolu nad veškerými financemi v rozpočtu mistrovství světa 2009. Navzdory stále opakované demagogii ministryně Kuchtové, důvody pro mé odvolání z funkce neexistují," dodal Kumpošt.

_________________________________________

 

Zajímavost:

V auditu společnosti Bakeš a partneři lze najít některé až humorné pasáže, na které Roman Kumpošt samozřejmě okamžitě upozornil. V textu například čteme, že "Společnost LIBEREC 2009 v roce 2005 nakoupila 625 kusů trubek o délce 5,8 metru, ale společnosti Snowhill spol. s r.o. v květnu 2007 prodala již jenom 131 kusů těchto trubek. Vzniká tak otázka, komu bylo prodáno zbývajících 494 kusů trubek, příp., zda tyto trubky nejsou stále ve vlastnictví společnosti LIBEREC 2009, i když je tato již neeviduje ve svém účetnictví." Roman Kumpošt ovšem s úsměvem vysvětluje, že advokátní kancelář Bakeš a partneři zřejmě neúmyslně zaměnila dvě měrné jednotky, a to metry (m ve faktuře označené mt = meter) a kusy (ks ve faktuře označené stk = stück), a proto došlo k uvedenému rozdílu.

 

Bohužel tento humorný odstavec nedokáže přehlušit pocit smutku, který celá aféra vyvolává ve všech, kteří nejsou ve sporu nijak angažováni a jen si přáli vidět v České republice vrcholnou sportovní akci. Po mistrovství světa v hokeji je šampionát v klasickém lyžování dalším podnikem, který názorně dokumentuje situaci v českém sportu. Ten je totiž u nás většinou až na druhém místě…

 

 

E-mail:
Váš text:
(max 800 znaků)
Kolik je 2x3?
Tyto údaje je nutné vyplnit
E-mail:
Váš text:
(max 800 znaků)
Kolik je 2x3?
Tyto údaje je nutné vyplnit
Jan Klouček / 14-9-2007
Jan Klouček
Jan Klouček zástupce šéfredaktora
  • uvod-3.jpg
  • Jizerská 50 (foto: Ota Mrákota)
  • kamera-1.jpg
  • Šárka Pančochová
  • sedlo.png
  • SKC_2011_1.jpg
  • skiareal-lipno-vrchol-kramolin.jpg
  • MS Schladming 2013
  • GS.jpg
Hotely, kde se dobře žije
Příjemné ubytování na úrovni ve Val di Fiemme, Dolomiti, Trentino.
Skialpová škola
Skialpinistické kurzy pro každého v Čechách, na Slovensku i Alpách
Nešetřete na botách
Na hory si dopřejte pořádné lyžařské boty
Název:
Kategorie:
Místo:
GPS:
Vybrat fotografii:
Max. rozlišení 1920x1200, max. velikost 2MB
Popis:
(max 800 znaků)
Kolik je 2x3?
Tyto údaje je nutné vyplnit
Videa na našem webu neskladujeme. Přidat nové video je možné pouze tak, že originál nahrajete na server YouTube a nám sdělíte link.
Název:
Kategorie:
Místo:
GPS:
YouTube adresa:
Vybrat fotografii:
Max. rozlišení 1920x1200, max. velikost 2MB
Popis:
(max 800 znaků)
Kolik je 2x3?
Tyto údaje je nutné vyplnit
Název:
Typ inzerce:
Nabídka Poptávka
Cena:
Telefon:
E-mail:
Kraj:
Kategorie:
Přidat obrázek 1:
smazat
Přidat obrázek 2:
smazat
Přidat obrázek 3:
smazat
Max. rozlišení 1920x1440, max. velikost 3MB
Popis zboží:
(max 800 znaků)
Kolik je 2x3?
Tyto údaje je nutné vyplnit