Letní Jizerská 50: Legenda o závodech na Mělníku

Kdysi, už je to tuze dávno, vylezl jeden zarostlý vůdce se svým kmenem na neovulkanickou bazaltovou kupu a uřícen a žízniv povalil se na oblý šutrák. Zahleděl se do krajiny a ke svému kmeni zahulákal: "Vidím rodná údolí, hvozdy plné zvěře a u soutoku těch dvou potůčků na východě tuším malebné místo, kde jednou velké závody plné legrace běhati se budou. Tady se usadíme, v týhle zemi bude ještě prča." Ó, jaký velký prognostik byl Praotec Čech! 

funtomas.jpg

Vznik závodu známého jako Letní Jizerská 50 je připisován horkému srpnu 1993, kdy proběhl velký závod dvou sáňkařských posádek do příkrého vyasfaltovaného vrchu. Závodilo se o malé pivo a jelikož bylo kolem akce značně veselo, vznikl v jedné z místních restaurací nápad závod inovovat, rozvinout, zpropagovat a přenést do divácky atraktivního historického centra Mělníku. Tak vznikly základy pro letní běh na lyžích s názvem Mělnická Jizerská 50.

Závod se koná zásadně v létě, jeho přesunutí na zimní období nepřipadá v úvahu, protože v zimě je sníh. Každý závodník je povinen dostavit se v zimní výstroji, nebo žertovném převleku. Závod se jede na dvě kola rozběhů a tři kola finále. V každém kole je potřeba absolvovat krkolomnou jízdu po dlažbě mělnického náměstí, překonat lavinu (což není v letních měsících až taková sranda, jak by se mohlo zdát) a vypít jedno pivko. Ženy se samozřejmě závodu účastní také, přičemž trasa jim není nijak uzpůsobena, pouze piva jsou malá (případně podle chuti někdy i velká). Vítězové rozběhů postupují do finále, které je náročnější o hod sněhovou koulí do sněhuláčí tlamičky v posledním kole. Nemyslete si, je to docela makačka, jelikož už v žaludku máte několik piv a v nohách a v rukách s každým dalším kolem 209 metrů svižného běhu. První rozběh mužů startuje v 17:00 hodin.Jizerská50_letni_Melnik_in


Také letošní ročník bude nejprve patřit nejmenším. Proto startujeme na náměstí Míru již v 15.00 hodin. Budeme soutěžit v hodu koulí na sněhuláka, opět bude pro děti zdarma nafukovací skákací hrad, na řadu přijdou i další soutěže o nejrůznější sladkosti, a pokud bude zájem, uskutečníme potřetí i vložený závod na lyžích pro děti za doprovodu rodičů.

AfterParty nebo-li Aprés-ski

Po kvalitních závodech se opět uskuteční kvalitní zábava - po skupinách Chinaski, Circus Praha, Krausberry,  Kalábův něžný beat, Kalevala, Rhodesia, Lessyho oheň, The Breakers, a Špejbl`s Helprs vystoupí opět po letech pražská skupina The Breakers. V průběhu večera si pak budeme moci společně vychutnat ohňovou show.
Přijďte tedy všichni 20. června na mělnické náměstí Míru oslavit začátek léta, těšit se můžete na zhruba stovku startujících a pořádný dav nadšených diváků. Kdo se umí zasmát nejen druhým, ale třeba i sám sobě, neměl by v uvedenou dobu na uvedeném místě rozhodně chybět!

 • Pro více informací, výsledky všech předchozích ročníků, fotky a aktuální program jděte na www.bezky.cz.
Článek má tyto nálepky běžky odskok léto
E-mail:
Váš text:
(max 800 znaků)
Kolik je 2x3?
Tyto údaje je nutné vyplnit
E-mail:
Váš text:
(max 800 znaků)
Kolik je 2x3?
Tyto údaje je nutné vyplnit
SKI magazin / 20-5-2009
SKI magazin
SKI magazin Takto označené články byly připraveny redakcí a upozorňují na akce SKI nebo partnerských společností
 • Logo Alpin Aktuell
 • Logo Jasná Adrenalin 2014
 • 06_09_bauer_skilistop06.jpg
 • Rak.jpg
 • Pohary SSM.jpg
 • 10-15-handic-skilistopad06.jpg
 • ruppert.jpg
 • Start jednoho z prvních laufů sezony italské La Sgambedy
 • 120-1.jpg
 • Koukal-1.jpg
 • Zdroj: vasaloppet.se
 • Benjamin Raich končí s lyžováním
 • Vylepšovací lyžování na ledovci v Rakousku
 • 10-slesingr-michal-2.jpg
 • ski-special-titulka-2.jpg
 • Natáčení TELEfilmu v továrně LUSTI.
Hotely, kde se dobře žije
Příjemné ubytování na úrovni ve Val di Fiemme, Dolomiti, Trentino.
Skialpová škola
Skialpinistické kurzy pro každého v Čechách, na Slovensku i Alpách
Nešetřete na botách
Na hory si dopřejte pořádné lyžařské boty
Název:
Kategorie:
Místo:
GPS:
Vybrat fotografii:
Max. rozlišení 1920x1200, max. velikost 2MB
Popis:
(max 800 znaků)
Kolik je 2x3?
Tyto údaje je nutné vyplnit
Videa na našem webu neskladujeme. Přidat nové video je možné pouze tak, že originál nahrajete na server YouTube a nám sdělíte link.
Název:
Kategorie:
Místo:
GPS:
YouTube adresa:
Vybrat fotografii:
Max. rozlišení 1920x1200, max. velikost 2MB
Popis:
(max 800 znaků)
Kolik je 2x3?
Tyto údaje je nutné vyplnit
Název:
Typ inzerce:
Nabídka Poptávka
Cena:
Telefon:
E-mail:
Kraj:
Kategorie:
Přidat obrázek 1:
smazat
Přidat obrázek 2:
smazat
Přidat obrázek 3:
smazat
Max. rozlišení 1920x1440, max. velikost 3MB
Popis zboží:
(max 800 znaků)
Kolik je 2x3?
Tyto údaje je nutné vyplnit