Letošní zima lyžaře zklamala

Teplá zima ušetřila peníze českým domácnostem a zemědělcům, ale lyžařům příliš spokojenosti nepřinesla. Nespokojení jsou především majitelé cestovních kanceláří a půjčoven lyží, nebo obchodníci se sportovním vybavením. Podle meteorologů byla letošní zima nejteplejší od roku 1961.
dscn3820.jpg

Cestovní kanceláře připravila zima přibližně o 800 milionů korun na tržbách. V meziročním srovnání to představuje 35procentní pokles loňských tržeb ve výši asi 2,3 miliardy korun. Vyplývá to z údajů Asociace českých cestovních kanceláří a agentur (AČCKA). Celkové ztráty podnikatelů závislých na zimní turistice však jsou ještě vyšší, neboť většina Čechů si zimní dovolenou organizuje sama. Analytická společnost Mag Consulting odhaduje, že celkově Čechům zůstalo na účtech osm miliard korun, které chtěli původně vynaložit na zimní dovolenou, ale kvůli nedostatku sněhu je neutratili.

Situaci CK podle mluvčího AČCKA Tomia Okamury zachránil únor, kdy se sněhové podmínky na zahraničních i tuzemských horách zlepšily. V únoru se totiž díky školním prázdninám uskutečňuje téměř polovina všech zimních dovolených a tržby rostou až o 80 procent oproti lednu. "Kdyby prázdniny byly v lednu, tak by to bylo mnohem horší," řekl Okamura.

Zima bez sněhu však má pro cestovní kanceláře i přívětivější tvář. "Lidé přesunou spotřebu na léto, to je jeden z důvodů, proč prodej zájezdů na první moment letos tak běží," řekl ČTK šéf společnosti Mag Consulting Jaromír Beránek.

Na nedostatek sněhu doplácejí kromě cestovních kanceláří také vlekaři, kteří vyčíslili ztráty na stamiliony až miliardu korun. Ztráty počítají také malé hotely a pensiony.

Na horská střediska v zahraničí nedolehla mírná zima tak citelně. Francie hlásí pokles návštěvnosti až o desetinu. Projevil se ale především v níže položených místech, zatímco Alpy vyvázly pouze s nízkým poklesem návštěvnosti a v příjmech si možná dokonce polepší. V Rakousku jsou výsledky letošní zimy překvapivě dobré i přes rekordně teplé počasí a extrémní nedostatek sněhu. Pro celou zimní sezonu se očekávají přinejhorším stejné výsledky jako loni, ale spíše mírné zlepšení.

Špatnou sezonu letos zaznamenaly i půjčovny lyží, zejména ty z nich, které působí daleko od horských středisek. "V půjčovnách, které fungují na horách, se teplá zima až tak projevit nemusela. Ve větší vzdálenosti od hor ale zájem o půjčování lyží výrazně poklesl," řekl majitel pražské půjčovny Boatpark Robert Sušánek.

Prodejci lyží si stěžují na podstatně nižší prodej. "Zatímco v prosinci zájem zákazníků o zimní sportovní vybavení stále trval, pokles jsme zaznamenali v lednu a v únoru. Prodeje zvedl občasný sníh, který se na horách objevil, nicméně letošní zima se od minulé zimy (z hlediska prodejů) výrazně liší," sdělila ČTK mluvčí obchodního řetězce Tesco Stores ČR Jana Matoušková. Prodejci proto odstartovali zimní výprodeje dříve než v předchozích letech. V některých prodejnách bylo možné hned po Novém roce koupit lyže s až 50procentní slevou.

Teplou zimu na svých tržbách zatím nepocítili tuzemští výrobci zimního oblečení a sportovního zboží. Někteří se však obávají toho, že obchodníci kvůli neprodaným zásobám od nich letos nakoupí méně zboží na příští zimu.

E-mail:
Váš text:
(max 800 znaků)
Kolik je 2x3?
Tyto údaje je nutné vyplnit
E-mail:
Váš text:
(max 800 znaků)
Kolik je 2x3?
Tyto údaje je nutné vyplnit
ČTK / 6-4-2007
Název:
Kategorie:
Místo:
GPS:
Vybrat fotografii:
Max. rozlišení 1920x1200, max. velikost 2MB
Popis:
(max 800 znaků)
Kolik je 2x3?
Tyto údaje je nutné vyplnit
Videa na našem webu neskladujeme. Přidat nové video je možné pouze tak, že originál nahrajete na server YouTube a nám sdělíte link.
Název:
Kategorie:
Místo:
GPS:
YouTube adresa:
Vybrat fotografii:
Max. rozlišení 1920x1200, max. velikost 2MB
Popis:
(max 800 znaků)
Kolik je 2x3?
Tyto údaje je nutné vyplnit
Název:
Typ inzerce:
Nabídka Poptávka
Cena:
Telefon:
E-mail:
Kraj:
Kategorie:
Přidat obrázek 1:
smazat
Přidat obrázek 2:
smazat
Přidat obrázek 3:
smazat
Max. rozlišení 1920x1440, max. velikost 3MB
Popis zboží:
(max 800 znaků)
Kolik je 2x3?
Tyto údaje je nutné vyplnit