Liberecká kolbiště: Místa medailových bojů

Až čtvrtý pokus získat mistrovství světa v klasickém lyžování Liberci vyšel. Při třech neúspěšných kandidaturách se pokaždé počítalo s tím, že skákat se bude na Ještědu a běhat v Bedřichově v Jizerských horách. Při čtvrtém pokusu se změnilo místo běžeckých soutěží – představený byl zcela nový areál ve Vesci v těsné blízkosti Liberce. V dalších měsících se pak právě tato lokalita s nadmořskou výškou pouze necelých 400 metrů stala předmětem diskusí, kritik, osočování.
jested-noc.jpg

Ještěd - skoky na lyžích, severská kombinace

Skokanské můstky postavené na Ještědu v sedmdesátých letech (u jejich zrodu mimochodem nebyl nikdo jiný než dlouholetý předseda FIS pro skokanské můstky Miloslav Bělonožník) prošly před mistrovstvím světa rozsáhlou rekonstrukcí a omlazovací kúrou, jež měla za cíl změnit jejich tvář. Nejen stopy a doskočiště, ale i okolních provozních budov. Bratru, za 687 milionů korun. Profily můstků s označením HS 134 a HS 100 se až tak nezměnily, ale novinkou je umělá hmota a chlazená nájezdová stopa umožňující celoroční provoz. U dojezdu již také stojí nové tribuny, které pojmou přibližně deset tisíc diváků. Nová je příjezdová cesta včetně tunelu pod sjezdovkou, stejně jako budova se zázemím pro návštěvníky opět u dojezdu můstku. Skokanský areál na Ještědu už má za sebou také řadu zkoušek při závodech Světových pohárů. Skokanských i v severské kombinaci. Rekord můstku drží Fin Janne Ahonen, který v roce 2004 přistál na značku 139 metrů.Vizualizace_jested_text


Bohužel dnes zdánlivě perfektní ještědské můstky mají i svá negativa, předchází je totiž pověst nevyzpytatelných. Důvod? Častý a měnící se vítr. I proto pořadatelé MS už od ledna 2006 monitorují intenzitu proudění vzduchu, směr i případné turbulence. O výsledcích měření se sice zatím nikde nemluvilo, ale vzhledem k tomu, že skákat se bude ve večerních hodinách za umělého osvětlení, dá se spekulovat o tom, že právě v ten čas jsou větrné podmínky pro skokany nejpříznivější. I když těžko říci. Možná stojí za plánem závodů při svitu měsíce pouze snaha organizátorů poskytnout vpravdě nevšední podívanou, o niž se vedle skokanů bude starat i osvětlený Liberec v pozadí. A v otázce větru se bude spoléhat na štěstí. Snad bude sportu nakloněno.


Řekli o ještědských můstcích...

  • Roman Koudelka, skoky na lyžích, Česko:

«Můstky na Ještědu mně docela vyhovují. Radši mám ten menší. Vždycky ale záleží na počasí a vítr na Ještědu fouká bohužel dost často. A stejně často může ovlivnit regulérnost závodů.»

  • Thomas Morgenstern, skoky na lyžích, Rakousko:

«Můstky na Ještědu patří k mým oblíbeným. Jak by taky ne, když jsem právě tady vyhrál svůj první závod Světového poháru v roce 2003.»

  • Pavel Churavý, severská kombinace, Česko:

«Můstky jsou dobré, jen jsme si je nijak zvlášť nestačili vyzkoušet. Samozřejmě proto, že na nich foukal vítr...


Vesec - běh na lyžích, severská kombinace

Proti můstkům na Ještědu je běžecký areál ve Vesci zcela odlišným příběhem. Ještě před pár roky nebylo v místech, kde se dnes nacházejí běžecké stopy, nic. V jeho případě proto doslova platí, že vznikl na «zelené louce». Za 446 milionů korun. K jeho velkým přednostem patří skutečnost, že jde zcela s dobou, přesně v duchu posledních trendů v běžeckém lyžování. O parametrech tratí ve Vesci se mluví s uznáním i s respektem - to hlavně závodníci - přesto má areál jednu vadu na kráse. A to dost zásadní. Nadmořskou výšku těsně pod hranicí 400 metrů. A tak zatímco na nedalekém Ještědu mohou klidně kalkulovat s nadílkou přírodního sněhu, ve Vesci musí spoléhat pouze na výrobu toho technického pomocí sněhových děl. A k tomu je potřebný mráz.Vizualizace_Vesec_text


Při loňské generálce, kterou byl únorový Světový pohár, zachraňovali pořadatelé závody navážením sněhu z Jizerských hor. A protože sáhli i do chráněných oblastí, vysloužili si nejen kritiku, ale posléze i pokuty. Letos ukázala «matka příroda» přívětivější tvář a nadělila lidem připravujícím lyžařský šampionát nejen mráz trvající na přelomu prosince a ledna téměř tři týdny, ale dokonce i přírodní sníh, který hned druhý den neodtál. A tak si mohli pořadatelé v lednu spokojeně mnout ruce, protože na tratích leželo v tu chvíli 70 centimetrů urolbovaného a zpevněného sněhu. Necelý měsíc před šampionátem skoro jistota, že loňské hrabání na parkovištích v Jizerkách nehrozí.


Pro mistrovství světa budou připraveny dva základní okruhy o délce 3,75 km s možností zkrácení na 3,3 a 2,5 km. Kombinací těchto variant vzniknou okruhy o délce 5 a 7,5 km. A kromě toho tratě pro sprinty dlouhé 1,2 km pro ženy a 1,3 km pro muže. Kapacita areálu je 18-20 tisíc diváků, konkrétně 1260 sedících, 7500 stojících na tribunách a zhruba 11 000 dalších, fandících podél tratí. Profil areálu je prý velmi vhodný i z hlediska pokrytí televizními kamerami, jejichž stanoviště byla již v polovině prosince doslova na každém kroku. Česká televize je kvalitou svých sportovních přenosů proslulá, takže věřme, že i šampionát zvládnou její lidé na výbornou. Záběry přitom nebude možné vidět pouze v pohodlí svých domovů, ale i přímo na stadionu. O projekci se ve Vesci budou starat čtyři velkoplošné obrazovky umožňující pohodlně sledovat i místa od tribun příliš vzdálená.


Řekli o tratích ve Vesci...

  • Lukáš Bauer, běh na lyžích, Česko:

«Asi mi bude chvíli trvat, než se mi začnou trati ve Vesci líbit. Jen tak pro pohodu se na nich zalyžovat nedá. Není tady místo, kde by se dalo odpočinout. Jsou hodně těžké, samé prudké stěny.»

  • Martin Jakš, běh na lyžích, Česko:

«Každá trať má svá specifika. Ve Vesci to je nahoru dolů. Při sjezdech navíc následují prudké zatáčky. Profil je hodně náročný. Ještě jsem nenašel místo, kde by člověk mohl nastoupit a získat výhodu.»

  • Kamila Rajdlová, běh na lyžích, Česko:

«Jsem mile překvapená. Profil je sice těžký, ale já jsem spokojená.»

  • Miroslav Petrásek, trenér běžců na lyžích, Česko:

«Tratě jsou velmi těžké. Není tady skoro žádná rovina. Pořád se musí pracovat. Bez šance na oddech. Je to taková horská dráha.»

E-mail:
Váš text:
(max 800 znaků)
Kolik je 2x3?
Tyto údaje je nutné vyplnit
E-mail:
Váš text:
(max 800 znaků)
Kolik je 2x3?
Tyto údaje je nutné vyplnit
Alois Žatkuliak / 16-2-2009
Alois Žatkuliak
Alois Žatkuliak redaktor
  • Mnoho let pracoval jako sportovní redaktor HN
  • Členem týmu SKI magazínu je téměř 10 let
  • Thalmann Carmen_028.jpg
  • Biatlon v Anterselvě
  • Král bílé stopy
  • bez-nazvu-1-3-1.jpg
  • IMG_2501.jpg
  • Screen Shot 2017-03-12 at 19.18.56.jpg
  • Dynafit skialptour 2015
  • ski-listopad07-titulka-stin-3.jpg
  • zahrobska-2.jpg
  • tart.jpg
  • Foto-Vize se SKI magazínem
Název:
Kategorie:
Místo:
GPS:
Vybrat fotografii:
Max. rozlišení 1920x1200, max. velikost 2MB
Popis:
(max 800 znaků)
Kolik je 2x3?
Tyto údaje je nutné vyplnit
Videa na našem webu neskladujeme. Přidat nové video je možné pouze tak, že originál nahrajete na server YouTube a nám sdělíte link.
Název:
Kategorie:
Místo:
GPS:
YouTube adresa:
Vybrat fotografii:
Max. rozlišení 1920x1200, max. velikost 2MB
Popis:
(max 800 znaků)
Kolik je 2x3?
Tyto údaje je nutné vyplnit
Název:
Typ inzerce:
Nabídka Poptávka
Cena:
Telefon:
E-mail:
Kraj:
Kategorie:
Přidat obrázek 1:
smazat
Přidat obrázek 2:
smazat
Přidat obrázek 3:
smazat
Max. rozlišení 1920x1440, max. velikost 3MB
Popis zboží:
(max 800 znaků)
Kolik je 2x3?
Tyto údaje je nutné vyplnit