Liberecký zápisník (2): O dvou světech a vstupence zdarma

Svůj první liberecký zápisník jsem věnoval překvapivému zjištění, že na rozdíl od všeobecného očekávání většina věcí na MS funguje, a pokud se vyskytnou nějaké problémy, najde se většinou někdo, kdo je má snahu řešit. Naštěstí jsem jedním dechem dodal, že své závěry opírám o pouze jednodenní zážitky a zadoufal, že podobný verdikt snad bude možné pronést i ve chvíli, kdy bude liberecký šampionát v plném proudu a na tribunách tisíce diváků.
fanda-5.jpg

Bohužel s každým dalším dnem, jenž z mistrovství ukrojí čas, ve mně převládá obava, že na konci nebude přednes pochvalných slov možný. Ba naopak, bude složité vyhnout se slovům přesně opačným. A dle článků od mých kolegů soudím, že nejsem sám. Problém přitom evidentně není v tom, že by šampionát byl zorganizován špatně, ale v tom, že je zorganizován jaksi jen pro někoho. Mistrovství totiž rozděluje své návštěvníky na "vyvolené" a "obyčejné". Zdánlivě je odlišuje pouze houpající se akreditační karta na krku, ale ve skutečnosti jakoby se obě skupiny účastnily naprosto odlišné sportovní akce.


Zavítáte-li do Liberce s akreditační visačkou, můžete hned po vjezdu do města s klidným svědomím minout nesmyslně předražená záchytná parkoviště a v klidu zaparkovat své auto na vyhrazených místech u Tipsport arény. Speciální autobusy vás odsud odvezou jak na Ještěd a do Vesce, tak do centra Liberce. Vždy až těsně před brány sportovišť nebo do samého středu města. Pohodlně a bez zastávek. Pár kroků a jste v zázemí, další minutka a stojíte na tribuně. Servis funguje dobře, víceméně přesně tak, jak fungovat má. Celá tato infrastruktura je na libereckém šampionátu vybudována proto, aby se sportovci, novináři a dobrovolníci mohli bez problémů dostat tam, kam potřebují. Rychle, včas a bez čekání. Není na tom nic špatného a snad je možné jen polemizovat, zda těchto výhod mají mít možnost využívat i pozvaní hosté, jenž obdrželi VIP vstupenku většinou ze známosti, či zda je etické tato privilegia dokonce prodávat - a to jen o pár korun dráž než lístky běžné. Skutečným problém je ovšem to, že svět obyčejných je od nastíněného, fungujícího světa akreditovaných na míle vzdálen. A tak zatímco například novináři prožívají poměrně fungující šampionát (problémům se vstupy, omezeními nesmyslnými zákazy a nařízeními, jejichž vymýšlení muselo zaměstnat hlavy mnoha géniů, se budu věnovat příště), obyčejní fanoušci platí mnoho set korun za vstupenky do míst, z nichž není nic vidět, a chodí po pěšinkách připomínajících nedávno vystavěné a opět zbourané ledové koryto na Vyšehradě.


Ale konkrétněji. Nejvíce fanoušků míří během mistrovství určitě do Vesce. Zaparkují na poměrně vzdáleném parkovišti, zaplatí tři sta korun, probrodí se k bráně areálu, ukáží vstupenku v ceně minimálně 13! regulačních zdravotnických poplatků a zamíří na místo, z něhož by rádi sledovali závod. Ale ouha. Pokud nedorazili minimálně hodinu před startem závodu, nebo si pro stání nevybrali prostor těsně za tribunami, čeká je místo fandění velmi pomalá a nebezpečná chůze po ledových chodníčcích doplněná nespočtem pádů na velmi tvrdou zem. Posypat štěrkem hlavní cestičky - na to pořadatelům, ze dvou miliard, totiž evidentně nezbyl ani haléř. Tedy abych nekřivdil. Druhý den šampionátu byl pro fanoušky suverénně nejhorší překážkou mostek přes trať, na kterém se nadalo udržet ani s pomocí zábradlí. V neděli již na něm ležel gumový půlpás, který však - bohužel - končil v polovině. K cestě dál bylo nutné zvolit polohu sedícího bobisty a doufat, že se dole jízda zastaví. Za ty prachy, neberte to!


Pozor! Poslední věta rozhodně není myšlena v nadsázce, neboť ti, kteří se vypravili na skoky na Ještěd, čekal zážitek ještě o třídu zajímavější. Po mnohaminutové cestě pod můstky totiž pořadatelé mnohým z nich ukázali místa, jenž jsou pro ně za cenu čtyř set korun připravena. A teprve v tu chvíli se začali divit i ty nejotrlejší. Tiket za symbolický poplatek své majitele totiž opravňuje ke vstupu na sjezdovku zavalenou téměř metrem sněhu. Vyškrábat se na své místo tu zvládají jen ti nejzdatnější. Navíc tím překvapení nekončí. Zlatým hřebem je až zjištění, že z míst na svahu není na závodící skokany vidět přes buben blíže postaveného velkého můstku. Vyjádření pořadatelů? "V sektoru čtvrté kategorie zkrátka nelze počítat s takovým servisem jako v sektorech kategorie první, druhé a třetí."

 ---

 Večer, ve chvíli, kdy tento díl zápisníku vkládám do redakčního systému, čtu s úsměvem vyjádření prezidentky organizačního výboru Kateřiny Neumannové, jak moc je spokojená s návštěvností MS. A že vstupenky rozhodně zlevňovat nehodlá, neboť jejich cena je přiměřená a bylo by to nefér vůči všem, kteří si je koupili v předprodeji. Když v tu chvíli mi v poště zabliká zpráva, oznamující, že Liberec opustilo 300 policistů, neboť ve městě je méně lidí, než se čekalo. Organizační výbor tedy evidentně počítal s výrazně menším zájmem fanoušku než orgány státní správy - jak optimistické od pořadatelů. A vzápětí ještě jedna e-mailová lahůdka: "Organizační výbor připravil velkou slevovou akci 1+1 umožnující všem, kteří si koupí vstupenku v den závodu, nákup druhého lístku za jednu korunu." Tak tedy žádné zlevňování, ale lístek zdarma - no tak to všem těm, co si koupili vstupenku v předprodeji, evidentně spadl kámen ze srdce!

E-mail:
Váš text:
(max 800 znaků)
Kolik je 2x3?
Tyto údaje je nutné vyplnit
E-mail:
Váš text:
(max 800 znaků)
Kolik je 2x3?
Tyto údaje je nutné vyplnit
Jan Klouček / 25-2-2009
Název:
Kategorie:
Místo:
GPS:
Vybrat fotografii:
Max. rozlišení 1920x1200, max. velikost 2MB
Popis:
(max 800 znaků)
Kolik je 2x3?
Tyto údaje je nutné vyplnit
Videa na našem webu neskladujeme. Přidat nové video je možné pouze tak, že originál nahrajete na server YouTube a nám sdělíte link.
Název:
Kategorie:
Místo:
GPS:
YouTube adresa:
Vybrat fotografii:
Max. rozlišení 1920x1200, max. velikost 2MB
Popis:
(max 800 znaků)
Kolik je 2x3?
Tyto údaje je nutné vyplnit
Název:
Typ inzerce:
Nabídka Poptávka
Cena:
Telefon:
E-mail:
Kraj:
Kategorie:
Přidat obrázek 1:
smazat
Přidat obrázek 2:
smazat
Přidat obrázek 3:
smazat
Max. rozlišení 1920x1440, max. velikost 3MB
Popis zboží:
(max 800 znaků)
Kolik je 2x3?
Tyto údaje je nutné vyplnit