Lyžáky pro děti, oříšek pro dospělé

Děti rychle rostou. Na jednu stranu nám to dělá radost, také je to ale často největší překážka v tom, abychom jim vždy pořídili správné sportovní vybavení. U lyžařského vybavení je tento problém snad úplně nejaktuálnější.
_DSC8273.jpg

Jen těžko se při kupování nových lyžařských bot pro děti ubráníme přemýšlení o tom, zda budou boty dětem ještě příští rok. Lyžování není laciný koníček a hodně z celkových nákladů spolkne právě vybavení. Většina z nás tedy uvítá, dá-li se na něčem alespoň trochu ušetřit. Lyžáky však určitě nejsou tím, na čem bychom děti měli šidit. Vaše dítě možná nemusí mít bundu za sedm tisíc ani lyže za deset, u prvních lyží věnujte daleko více pozornosti jejich správné délce. U lyžařských bot ale nedělejte kompromisy. Přitom lyžáky nemusí stát zase tak moc peněz, pokud správně padnou.

„Vybírat lyžařské boty tak, aby dětem byly ještě za dva nebo tři roky, je veliká chyba. Bráno do důsledků se tím můžete negativně podepsat i na zdraví vašich dětí,“ říká Peter Purda, specialista na úpravy sportovních bot. Potíž je v zásadě v tom, že dětské tělo se rychle vyvíjí a v souvislosti s tím se mění také jeho proporce. A nejde zdaleka jenom o délku chodidla. „V rámci vývoje každých lyžařských bot se z velkého počtu skenů dolních končetin nejprve utváří co nejvěrohodnější model nohy, pro niž bude bota vyrobena,“ říká Purda. V úvahu je brána délka chodidla, šířka v několika místech, tvar a umístění kotníků, ale také průměrná hmotnost lyžaře, délka i síla jeho končetin a mnoho dalších údajů. Podle nich je pak vymodelován optimálně tvarovaný skelet. Myslíte si, že váš čtyřletý lyžař má stejnou nohu jako jiné dítě, kterému už je šest nebo sedm let? Asi těžko. Ten rozdíl přitom může být velice výrazný, až dramatický. Lyžáky určené šestiletým dětem prostě nemohou dobře padnout dětem o dva roky mladším. Jsou větší, širší, vyšší, tužší… Jsou pro starší děti.

Peter Purda má potřebné anatomické znalosti a dokáže následky špatného obouvání posuzovat i v dlouhodobějším kontextu. Podle jeho slov nemusí být ani ty nejdražší dětské lyžáky správnou volbou, pokud v nich není dosaženo správného postavení nohou: „I dvou nebo třípřezkové lyžařské boty mohou na samém začátku udělat dobrou službu, v první řadě ale musí být vybrána správná velikost. Pokud je bota příliš velká a noha se v ní posunuje, může to nežádoucím způsobem zatěžovat klouby. Nejčastěji jsou v souvislosti s tím namáhány vnitřní postranní vazy v koleni.“   

Boot fitting i pro děti?

U dospělých lyžařů se o boot fittingu, tedy individuální úpravě bot, mluví nejčastěji v souvislosti s dosažením optimálního fitu ve smyslu maximální těsnosti, ale stále přijatelného pohodlí. U malých dětí je důvod, proč o takové věci uvažovat, poněkud odlišný, nicméně o to závažnější. „Problémy s nedostatečně vyvinutou příčnou nebo podélnou klenbou chodidla se v dnešní populaci dětí bohužel vyskytují velmi často. Tyto potíže, pokud se neřeší, později vedou k problémům s koleny, s kyčlemi i s páteří,“ upozorňuje Peter Purda.
 
Úprava dětských lyžáků by se tedy měla týkat hlavně volby vhodné vnitřní stélky. Sportovní boty, brusle a zejména lyžáky jsou v tomto ohledu velice diskutovanou záležitostí. Odborník by řekl: Sportovat ano, ale ve správných botách. Přezkáče mohou problémy s klenbou chodidla ještě násobit, neboť pevně utažená druhá – nártová přezka přitlačuje nohu na pevnou podložku přesně v místě, kde je chodidlo více či méně vyklenuté. Nemá-li chodidlo správně tvarovanou oporu, noha je tímto tlakem deformována a vše ostatní od kotníku nahoru už je v ten okamžik tak říkajíc špatně. V takovém případě nelze dosáhnout optimálního postavení, při kterém je kotník, koleno a kyčel ve stejné svislé ose. Při nedostatečné podpoře klenby chodidla pak při pohybu dochází k vychylování kolen z této pomyslné osy, čímž jsou klouby nežádoucím způsobem namáhány. „U malých dětí neděláme stélky na míru, jako je tomu u dospělých zákazníků, většinou ale zcela postačí sériově vyráběné stélky s různým stupněm podpory nožní klenby. Pro rodiče to není nijak zvlášť nákladné, přitom efekt je ve většině případů vynikající,“ říká Peter Purda a na závěr ještě znovu shrnuje základní pravidla správného výběru dětských lyžařských bot: „V první řadě jde o správnou velikost, to může zvládnout každý. Zadruhé pak musíme nohu v botě fixovat ve správné pozici, což už by měl dělat odborník.“ Možná to zvládne personál ve specializovaném obchodě, máte-li ovšem podezření, že s postavením nohou vašich dětí není vše v úplném pořádku, spíš se objednejte na podiatrické vyšetření. To by vám mělo napovědět, zda je vhodné lyžařské boty vašich dětí jakkoliv dodatečně upravovat. 
 
E-mail:
Váš text:
(max 800 znaků)
Kolik je 2x3?
Tyto údaje je nutné vyplnit
E-mail:
Váš text:
(max 800 znaků)
Kolik je 2x3?
Tyto údaje je nutné vyplnit
Ondřej Katz / 6-10-2011
Název:
Kategorie:
Místo:
GPS:
Vybrat fotografii:
Max. rozlišení 1920x1200, max. velikost 2MB
Popis:
(max 800 znaků)
Kolik je 2x3?
Tyto údaje je nutné vyplnit
Videa na našem webu neskladujeme. Přidat nové video je možné pouze tak, že originál nahrajete na server YouTube a nám sdělíte link.
Název:
Kategorie:
Místo:
GPS:
YouTube adresa:
Vybrat fotografii:
Max. rozlišení 1920x1200, max. velikost 2MB
Popis:
(max 800 znaků)
Kolik je 2x3?
Tyto údaje je nutné vyplnit
Název:
Typ inzerce:
Nabídka Poptávka
Cena:
Telefon:
E-mail:
Kraj:
Kategorie:
Přidat obrázek 1:
smazat
Přidat obrázek 2:
smazat
Přidat obrázek 3:
smazat
Max. rozlišení 1920x1440, max. velikost 3MB
Popis zboží:
(max 800 znaků)
Kolik je 2x3?
Tyto údaje je nutné vyplnit