Lyžaři masters, vítaní návštěvníci českých středisek

Všichni jsme ještě plni dojmů z právě skončené SKI serie Masters – Českomoravský pohár 2013, a tak by bylo škoda se o tyto dojmy nepodělit se všemi, kdo navštěvují náš Masters web.
IMG_0026.JPG

Obrovskou měrou přispěli k úspěchu série veteránských závodů provozovatelé lyžařských areálů, ve kterých se v průběhu sezony závodilo. Ukázalo se, že diktát komerčního přístupu k vedení lyžařského střediska nemusí lyžaře-závodníky automaticky pasovat do role otravů, kteří omezují běžné návštěvníky střediska. Ředitel Ski areálu Šachty Ladislav Kučera třeba říká: "Jsme rádi, že prostřednictvím závodů SKI Serie Masters si k nám našli cestu lyžaři, kteří Ski areál Šachty příliš neznali. A stejně tak nás těší, že jsme mohli pozitivně překvapit pamětníky starých časů, kteří ocenili zázemí areálu i členitost našich sjezdovek." Jistě, zavřete-li v sobotu turistům jednu ze dvou sjezdovek ve středisku, moc přátel si tím asi neuděláte. Ale to není případ závodů SKI Serie Masters. Naše obřáky se vždy stavěly tak, aby vedle nich zbylo dost místa i pro ostatní návštěvníky střediska. Má-li organizátor závodu dostatek soudnosti a na straně vedení lyžařského areálu ve stojný okamžik existuje dobrá vůle, dají se závody s lyžováním veřejnosti dost dobře sloučit. "Ski areál Lipno je nejen rodinné středisko, ale také poskytuje podmínky pro velmi kvalitní závody ve všech disciplínách. Proto nás těší, že se stále více závodníků Masters nejen z Jižních Čech vrací na již tradiční Lipno Master, trojzávod zařazený do Ski Serie Masters," poznamenal na adresu letos mimořádně povedených závodů na Lipně Petr Dušek ze společnosti Lipnoservis. Tohle přece musí všechny, kdo chceme o víkendech jezdit v tyčích, zahřát u srdce.

Určitě to těší i dva borce, kteří letos závody SKI Serie Masters poctivě objížděli a protože k množství svých startů v seriálu přidali i neoddiskutovatelnou sportovní kvalitu, ve svých kategoriích zvítězili. Pro krátký rozhovor jsme si tentokrát vybrali jak zástupce mladé generace masters závodníků, tak borce, co se lyžování učil už o pár let dříve. Oběma jsme položili stejné otázky.

 • JZ… Jaroslav Žižka, ročník 1961, vítěz kategorie A5
 • MK… Martin Kachlíř, ročník 1976, vítěz kategorie A2

Jak dlouho už jezdíš Masters závody?

 • JZ: Právě jsem dokončil třetí sezónu.
 • MK: Masters jezdím asi čtvrtým rokem. Aktivně poslední dva ročníky, které se mi podařilo vyhrát.

Závodil jsi v aktivním závodním věku?

 • JZ: Ano, od malička jsem miloval lyžování a když mě táta v 10 letech přivedl do lyžařského oddílu, splnil se mi klukovský sen. Od té doby jsme závodil až do 28 let.
 • MK: Moje alpská závodní kariéra skončila v mladších žácích. V dospělosti jsem se 8 let aktivně věnoval travnímu lyžování.

Máš ještě dnes možnost v brankách taky trénovat, nebo jenom závodíš?

 • JZ: Možnost mám, ale nemám moc času. Když nám přeje počasí, tak trénujeme 1x týdně na večerním lyžování s klubovými kolegy Krušnoborci na Klínech. Z kraje sezóny, pokud jsou dobré sněhové podmínky, i o víkendu. Letos to ale moc nešlo.
 • MK: Dostal jsem v oddíle post trenéra, společně s Davidem Myslivcem, tak dvakrát týdně s dětmi trénujeme na Šacberku v brankách. Na začátku sezóny tedy i trénuji, ale postupně už jen stojím s prckama na kopci a mrznu.Na podzim jezdíme většinou na dva ledovce na rozježdění.

Jezdíš ve SKI serii Masters všechny disciplíny, nebo některou vynecháváš?

 • JZ: Jezdím všechny disciplíny. Obvykle se moc těším jak se svezu při super G, i když potom na startu mám docela respekt. Jak ale vjedu do první branky, tak už se soustředím jenom na jízdu. Nejvíc ale mám rád slalom, ten jsem v minulosti nejvíc trénoval. Nemůžu nevzpomenout můj tehdejší lyžařský oddíl Poldi a chatu Panenka v Javořím dole. Fakt je, že se ale technika od té doby dost změnila, a tak jsem se novou "kloubovou" techniku začal učit před třemi lety a je pro mě překvapení, jak rychle je možné se přeškolit.
 • MK: Jezdím všechny disciplíny, baví mě ta rozmanitost. V loňském roce mě ale začal bavit slalom speciál a začali jsme to trénovat. Zatím bez úspěchu, ale to je prostě slalom.

Sleduješ svoje výsledky i v celkovém porovnání napříč kategoriemi (soupeříš i s mladšími/staršími závodníky)?

 • JZ: Díky za tuhle otázku! Je to na tom to nejzajímavější. I když vyhodnoceni jsme ve své věkové kategorii, svoje konkurenty máme napříč celým závodním polem. V našem klubu to je ještě vyšperkované o to, že se musíme snažit, aby nás nezajely holky z klubu, a to je skutečně těžká konkurence.
 • MK: Rozdělení na kategorie je super, člověk má šanci se dostat i na tu bednu. V každém závodě ale vždycky procházím časy ostatních, někdy by to vyšlo celkově, někdy koukám, jak dostávám rychtu zejména od starších závodníků. Na Mistráku jsem vypadl ve slalomu, tak jsem sledoval druhé kolo na trati a to, co předváděli kategorie A3, A4, A5, bylo úchvatné.

Jsi s organizací závodů SKI serie Masters - ČMP spokojený, nebo by se podle tebe dalo něco vylepšit?

 • JZ: Je to velmi zábavný a na každé závody se těším. Jako každý závodník mám největší radost, když se můžu utkat s co nejvíce závodníky, a tak bych si přál, aby nás bylo co nejvíc. Kdybych měl možnost něco změnit či vylepšit, tak bych vytvořil cosi jako 1 ligu, tam bych zařadil závody jako Mistrovství republiky, závody FIS a pár dalších závodů, a pak udělat menší regionální závody bez kategorií, ale například s handicapem podle věku. Takovéto závody by pomohly soutěžení napříč kategoriemi a možná by k nám mohly přitáhnout další výborné lyžaře, kteří si to prostě jen chtějí vyzkoušet nebo si nevěří. Určitě by lyžaři, kteří se aktivně účastní soutěže s ČT Sport na vrchol, měli naše závody alespoň vyzkoušet, aby zjistili jak jsou skutečně dobří.
 • MK: Šimonův seriál Masters je opravdu super. Velká úroveň, dobrá a rychlá organizace, ale hlavní předností je pohodová atmosféra a sranda na všech závodech.

Článek má tyto nálepky česko rozhovor soutěže race masters
E-mail:
Váš text:
(max 800 znaků)
Kolik je 2x3?
Tyto údaje je nutné vyplnit
E-mail:
Váš text:
(max 800 znaků)
Kolik je 2x3?
Tyto údaje je nutné vyplnit
Ondřej Katz / 31-3-2013
Ondřej Katz
Ondřej Katz šéfredaktor
 • Šéf tištěného čísla, bez kterého by to ne(vy)šlo!
 • Když nepíše, lyžuje! Jenže on píše hodně...
 • klinovec.jpg
 • a11-spwg-ag-02-393.jpg
 • obleva.jpg
 • Screen Shot 2011-10-12 at 15.53.19.jpg
 • intersport-logo2-4c.jpg
 • hoste.jpg
 • Rauris010.jpg
 • Benjamin Raich končí s lyžováním
 • Celkový vítěz RWE SKI&GOLF CZECH CHAMPIONSHIP 2016 a vítěz kategorie MAIN Dalibor Manďák s tradiční trofejí pro celkového vítěze.JPG
 • cuche-didier-1.jpg
 • Vizualizace stadionu v Novém městě na Moravě.
 • Aleš Razým při MS ve Val di Fiemme (2013)
 • Ski-jazzweb.jpg
 • Listopadový SKI magazín 2013
 • Ski4fun Bila_0164.jpg
Hotely, kde se dobře žije
Příjemné ubytování na úrovni ve Val di Fiemme, Dolomiti, Trentino.
Skialpová škola
Skialpinistické kurzy pro každého v Čechách, na Slovensku i Alpách
Nešetřete na botách
Na hory si dopřejte pořádné lyžařské boty
Název:
Kategorie:
Místo:
GPS:
Vybrat fotografii:
Max. rozlišení 1920x1200, max. velikost 2MB
Popis:
(max 800 znaků)
Kolik je 2x3?
Tyto údaje je nutné vyplnit
Videa na našem webu neskladujeme. Přidat nové video je možné pouze tak, že originál nahrajete na server YouTube a nám sdělíte link.
Název:
Kategorie:
Místo:
GPS:
YouTube adresa:
Vybrat fotografii:
Max. rozlišení 1920x1200, max. velikost 2MB
Popis:
(max 800 znaků)
Kolik je 2x3?
Tyto údaje je nutné vyplnit
Název:
Typ inzerce:
Nabídka Poptávka
Cena:
Telefon:
E-mail:
Kraj:
Kategorie:
Přidat obrázek 1:
smazat
Přidat obrázek 2:
smazat
Přidat obrázek 3:
smazat
Max. rozlišení 1920x1440, max. velikost 3MB
Popis zboží:
(max 800 znaků)
Kolik je 2x3?
Tyto údaje je nutné vyplnit