Lyžařské MS bylo šampionátem překvapivých medailistů

Především ve znamení překvapivých medailistů se neslo mistrovství světa ve sjezdovém lyžování. Ve francouzském Val d'Isere vybojovalo svůj první titul hned osm lyžařů a jen sedm z 22 medailistů z minulého šampionátu v Aare dokázalo na svůj úspěch navázat. Mezi nimi i Šárka Záhrobská, která potvrdila pozici mezi absolutní světovou špičkou druhým místem ve slalomu.
val.jpg

Záhrobská jela na mistrovství jako obhájkyně titulu, a přestože neukazovala nijak zvlášť oslnivou formu, dokázala medailové ambice naplnit. Nic na tom nemění ani fakt, že medaili má jen díky tomu, že rychlejší závodnice vypadly. Spolu s bronzem z roku 2005 se stala první ženou po sedmdesáti letech, která dokázala ve slalomu získat medaili potřetí za sebou.

Navíc se ukazuje, že by v nejbližší době nemusela být jediným českým zástupcem ve světové špičce. Krok směrem k elitě udělal na MS především Kryštof Krýzl, který osmým místem zaznamenal nejlepší český výsledek ve slalomu mužů v historii. Zároveň si připsal jedenácté místo v superkombinaci a svůj potenciál umocnil šestou nejrychlejší jízdou v 2. kole obřího slalomu. Až se dostane ze zdravotních problémů, může se ke Krýzlovi přidat i juniorský mistr světa Filip Trejbal.


Cenné zkušenosti pak nabírala devatenáctiletá Klára Křížová. Dcera bronzové olympijské medailistky ze Sarajeva Olgy Charvátové-Křížové se jako jediná Češka specializuje na rychlostní disciplíny a v budoucnu by měla patřit mezi české opory.


Zatímco české lyžování ukázalo předpoklady pro budoucí růst, rozčarovaní zavládlo u Rakušanů. Ač získali pět medailí, z toho dvě zlaté, prožili nejhorší šampionát od roku 1997. Především v netočivých disciplínách bylo patrné, že rakouští sjezdaři těží hlavně z rychlosti, ale na technických tratích, jaké byly ve Val d'Isere, ztrácejí suverenitu.


Role alpské velmoci tak připadla Švýcarům, kteří naopak prožili nejúspěšnější šampionát za posledních 12 let. A to i přesto, že postrádali svou největší hvězdu Daniela Albrechta. Obhájce dvou medailí z minulého šampionátu v Aare totiž téměř celé mistrovství strávil v umělém spánku po lednovém těžkém zranění při tréninku na sjezd v Kitzbühelu.


I bez něj Švýcaři poprvé po dvaceti letech vyhráli hodnocení zemí a ukončili 12 let panování Rakouska. Zářili především Carlo Janka, nejstarší mistr světa v historii Didier Cuche a objev šampionátu Lara Gutová. Teprve sedmnáctiletá lyžařka hned na svém prvním šampionátu vybojovala dvě stříbra a rázem se o ní začalo mluvit jako o budoucí královně alpských disciplín.


Gutová vzbudila takový zájem, že asi jako jediná dokázala v boji o největší hvězdu mistrovství konkurovat Američance Lindsey Vonnová. Ta již před šampionátem prohlašovala, že chce vybojovat medaili v každé z disciplín. A podle předvedených výkonů to nebyly silácké řeči. Vonnová si sice odvezla "jen" dvě zlata ze super-G a sjezdu, ale při superkombinaci byla diskvalifikována z druhého místa za těsné neprojetí branky a i ve slalomu si přes zranění, kvůli kterému vynechala obří slalom, jela pro medaili, než nedokončila druhé kolo.


Vonnová však byla jednou z mála očekávaných zlatých medailistek podobně jako Maria Rieschová, Kathrin Zettelová a Aksel-Lund Svindal. Že by se z titulu radovala například Němka Kathrin Hölzlová či Kanaďan John Kucera, by si před šampionátem vsadil jen jejich nejvěrnější fanoušek. Stejně jako že vybojují medaili Chorvat Natko Zrnčič-Dim, Kanaďan Michael Janyk či Francouz Julien Lizeroux.


Překvapivým medailistům pomohlo především to, že někteří favorité naprosto propadli. Poprvé od roku 1989 vyšla bez medaile lyžařská velmoc posledních let Švédsko a především Anja Pärsonová vůbec nepřipomínala trojnásobnou obhájkyni zlata; nejlépe byla devátá ve slalomu. Nedařilo se ani Švýcarovi Didieru Defagovi a na své pravděpodobně poslední velké akci zklamal i Američan Bode Miller, který byl nejlépe osmý ve sjezdu. Superkombinaci, obří slalom a slalom ani nedokončil.


Naopak radost zavládla v Německu, které osm let čekalo na další zlato a dočkalo se hned dvakrát díky Hölzlové a Rieschové. Po neúspěšných letech tak získalo velkou sebedůvěru pro příští mistrovství, které se za dva roky uskuteční právě v německém Ga-Pa.


Na šampionát ve Val d'Isere se bude vzpomínat mimo jiné i jako na mistrovství, kde se hodně bojovalo s počasím. Kvůli hrozbě lavin musel být dokonce zrušen závod družstev. Nepříliš kvalitní sníh pak hodně ovlivnil poslední závody ve slalomu a na rozbité trati vypadlo množství favoritů.
Sami závodníci si však odvezou především vzpomínku na velice náročné sjezdovky Solaise a Bellevarde, které učinily z šampionátu jedno z nejobtížnějších mistrovství světa v historii. O to jsou stříbro Šárky Záhrobské a osmé místo Kryštofa Krýzla cennější.

E-mail:
Váš text:
(max 800 znaků)
Kolik je 2x3?
Tyto údaje je nutné vyplnit
E-mail:
Váš text:
(max 800 znaků)
Kolik je 2x3?
Tyto údaje je nutné vyplnit
Jan Klouček / 15-2-2009
Jan Klouček
Jan Klouček zástupce šéfredaktora
  • zuza-1.jpg
  • rok.jpg
  • vesec-klaus-01.jpg
  • 193.jpg
  • Kukin F (2).jpg
  • 10-slesingr-michal-2.jpg
  • Biatlon v Anterselvě
  • Sport 2000: Tvarování skeletu
Název:
Kategorie:
Místo:
GPS:
Vybrat fotografii:
Max. rozlišení 1920x1200, max. velikost 2MB
Popis:
(max 800 znaků)
Kolik je 2x3?
Tyto údaje je nutné vyplnit
Videa na našem webu neskladujeme. Přidat nové video je možné pouze tak, že originál nahrajete na server YouTube a nám sdělíte link.
Název:
Kategorie:
Místo:
GPS:
YouTube adresa:
Vybrat fotografii:
Max. rozlišení 1920x1200, max. velikost 2MB
Popis:
(max 800 znaků)
Kolik je 2x3?
Tyto údaje je nutné vyplnit
Název:
Typ inzerce:
Nabídka Poptávka
Cena:
Telefon:
E-mail:
Kraj:
Kategorie:
Přidat obrázek 1:
smazat
Přidat obrázek 2:
smazat
Přidat obrázek 3:
smazat
Max. rozlišení 1920x1440, max. velikost 3MB
Popis zboží:
(max 800 znaků)
Kolik je 2x3?
Tyto údaje je nutné vyplnit