Ministerstvo chce do čela organizátorů lyžařského MS Neumannovou

Ministerstvo školství a tělovýchovy (MŠMT) hodlá podle zprávy serveru Euro OnLine posílit svůj vliv v organizačním výboru libereckého mistrovství světa v klasickém lyžování 2009. Do jeho čela chce dosadit olympijskou vítězku v běhu na lyžích Kateřinu Neumannovou, která letos ukončila aktivní kariéru.
neumannova-uprava-kbs.jpg

Současnému vedení organizačního výboru ministerstvo nedůvěřuje. "Jeho současné složení, respektive jeho prezident Roman Kumpošt, nás nenaplňují důvěrou," řekl serveru náměstek ministryně školství Jaromír Soukup.

 

MŠMT žádá, aby se předsedkyní organizačního výboru stala Neumannová, a dále požaduje, aby jeho členy byli dva zástupci ministerstva. "Chceme mít možnost včas se vyjadřovat k záměrům organizačního výboru, a ne se vše dozvídat ex-post," prohlásil náměstek.

Pořadatelé libereckého šampionátu se dnes proti jeho slovům ohradili. "Organizační výbor kategoricky odmítá, že by kterýkoliv ze státních úřadů včetně ministerstva školství pozdě či nedostatečně informoval o průběhu příprav MS 2009 či případných požadavcích," stojí v tiskovém prohlášení.

 

Neumannová je zatím ve výboru čestnou místopředsedkyní, sama však projevila zájem o vyšší pravomoci. "Teď už nelyžuju, mám zájem o významnější funkci. Být v organizačním výboru čestným místopředsedou se mi příliš nelíbí. Oficiálně tam jsem, ale bez pravomocí a práva hlasovat," řekla v dnešním Sportu. "Já tam budu plnit úkoly a zájmy toho, kdo mě tam posadí, tedy ministerstva školství. Budu se snažit vylepšit image mistrovství světa navenek, moc se o něm zatím neví," dodala bývalá lyžařka, která už jednala s ministryní Danou Kuchtovou.

 

Pořadatelé prý větší zapojení Neumannové do příprav uvítají. "Organizační výbor jí opakovaně tuto možnost nabízel v průběhu i po skončení její závodní kariéry," uvedli s tím, že slavná lyžařkamůže významně pomoci s propagací šampionátu.

 

Napětí mezi ministerstvem a organizačním výborem vyvolal požadavek na zvýšení státních dotací pro přípravu šampionátu. V pondělí odpoledne jednal na ministerstvu liberecký primátor Jiří Kittner. "Žádali jsme o konkrétní specifikaci požadavků, kterou jsme dnes viděli poprvé," řekl Euru náměstek ministryně školství Soukup.

 

"V tuto chvíli máme specifikované stavby sportovišť. Chybí nám specifikované požadavky na navýšení investic do kolejí Harcov, kde se jedná o 75 milionů, byty v Zeleném údolí, metropolitní síť a informační systém," dodal Soukup. Požadované údaje by měl Kittner předložit během nejbližších dnů.

 

Organizátoři tvrdí, že Soukupova slova o pozdním dodání specifikace finančních požadavků nejsou pravdivá. "Tato žádost byla dodána na ministerstvo osobně vládním zmocněncem již počátkem června," uvedli.

 

Rozhodnutí ministerstva, zda zvýšení investic předloží vládě, musí padnout do konce července. "Potom by další prodlevy znemožňovaly efektivní dokončení prací," uvedl Soukup. Pokud organizační výbor personální změny neprovede, bude se podle Soukupa ministerstvo k jeho požadavkům stavět rezervovaně. "A je otázka, jestli by nám organizační výbor byl schopen jiným způsobem garantovat efektivitu a racionalitu svého chování," dodal.

 

Organizátoři označili Soukupovy výroky za nehorázné a hraničící s vydíráním. "Domníváme se, že jako státní úředník překročil únosnou mez a zcela bez konkrétních argumentů či bližšího upřesnění údajných nedostatků zpochybnil funkčnost organizačního výboru i jeho prezidenta," uvedli.

 

Pořadatelé argumentují tím, že státní úřady s nimi dosud nikdy neměly problémy v komunikaci. "Například v prosinci loňského roku navštívila dějiště šampionátu předcházející ministryně školství Miroslava Kopicová a nezjistila žádná pochybení. Stejně tak se letos v květnu přesvědčil o aktuální připravenosti premiér Mirek Topolánek. Vláda pak pověřila ministerstvo školství vyplacením dotace ve výši 700 milionů korun."

 

Současná ministryně školství Kuchtová ani nikdo z jejích podřízených prý do Liberce zatím nedorazili, i když je organizátoři několikrát zvali. "Možná právě proto nemají k dispozici potřebné údaje. Obviňovat organizační výbor z neefektivity v nakládání s finančními prostředky je scestné, neboť přes organizační výbor žádné státní peníze nejdou. Ten se zabývá pouze organizační a sportovní přípravou - státní dotace plynou přes Magistrát města Liberce. Pro kontrolu stavu příprav navíc vláda dosadila do organizačního výboru svého zmocněnce," konstatují pořadatelé.

 

V minulém týdnu se zastavily práce vlyžařskémareálu na Ještědu, kde se má MS za necelé dva roky uskutečnit. Podle MfDnes totiž stále ještě nepřišla více než sedmisetmilionová dotace, která měla posloužit na dobudování stěžejních částí areálu. Ten měl být podle původních plánů hotov už v listopadu letošního roku, zpoždění ale záměr nabral už loni, kdy se práce zpomalily kvůli povolebnímu vyjednávání.

 

"Zahájené stavby pokračují. Ale ty nové měly být zahájeny dvacátého června. Máme asi měsíc rezervu. Ale pokud bude vyčerpána, pak bude problém," řekl Sportu prezident organizačního výboru Kumpošt.

 

Areál musí být hotov na počátku příštího roku. V únoru se mají na zmodernizovaných a nových sportovištích uskutečnit závody Světových pohárů ve skoku, běhu na lyžích i severské kombinaci, které jsou generálkou před šampionátem.

 

Budování infrastruktury v areálech Vesec a Ještěd pro mistrovství financuje město Liberec. Vláda na investice přislíbila dotaci 560 milionů korun, dalších 280 milionů poskytl stát na rekonstrukci vysokoškolských kolejí, kde mají být ubytováni sportovci. Z přislíbených peněz však podle MfD dorazil zatím na liberecký magistrát jen zlomek.

 

Přečtěte si také:

Přípravy na lyžařské MS v Liberci se zastavily

E-mail:
Váš text:
(max 800 znaků)
Kolik je 2x3?
Tyto údaje je nutné vyplnit
E-mail:
Váš text:
(max 800 znaků)
Kolik je 2x3?
Tyto údaje je nutné vyplnit
ČTK / 8-7-2007
Název:
Kategorie:
Místo:
GPS:
Vybrat fotografii:
Max. rozlišení 1920x1200, max. velikost 2MB
Popis:
(max 800 znaků)
Kolik je 2x3?
Tyto údaje je nutné vyplnit
Videa na našem webu neskladujeme. Přidat nové video je možné pouze tak, že originál nahrajete na server YouTube a nám sdělíte link.
Název:
Kategorie:
Místo:
GPS:
YouTube adresa:
Vybrat fotografii:
Max. rozlišení 1920x1200, max. velikost 2MB
Popis:
(max 800 znaků)
Kolik je 2x3?
Tyto údaje je nutné vyplnit
Název:
Typ inzerce:
Nabídka Poptávka
Cena:
Telefon:
E-mail:
Kraj:
Kategorie:
Přidat obrázek 1:
smazat
Přidat obrázek 2:
smazat
Přidat obrázek 3:
smazat
Max. rozlišení 1920x1440, max. velikost 3MB
Popis zboží:
(max 800 znaků)
Kolik je 2x3?
Tyto údaje je nutné vyplnit