Mistrem světa na velkém můstku je Švýcar Ammann

Mistrem světa na velkém můstku se dnes v Saporu stal švýcarský skokan na lyžích Simon Ammann. Dvojnásobný olympijský vítěz ze Salt Lake City porazil v součtu dvou skoků o pouhé dvě desetiny bodu Fina Harriho Olliho, třetí skončil zkušený Nor Roar Ljökelsöy. Nejlepší z Čechů Jakub Janda, jenž obhajoval bronzovou medaili, obsadil 20. pozici.

"Na krizi, v níž se nacházím, je tento výsledek ještě dobrý," řekl Janda novinářům a své výkony přirovnal ke starému hitu Petra Spáleného: "Trápím se, trápím." V prvním kole Janda skočil 108 metrů, ve druhém z vyššího nájezdu dosáhl jedenáctého nejdelšího skoku kola 124,5 m. "Hledám se. Na každý skok zkouším něco jiného. A stále to není ono. Určitě jsem měl při druhém skoku, který byl mým vůbec nejlepším tady v Sapporu, štěstí. V letu jsem cítil, jak bojuju. Snažil jsem se doletět ještě o kousek dál, bohužel se to nepodařilo," dodal zklamaný Janda.

Ammann se v dramatické koncovce královského závodu skokanů dočkal dalšího životního úspěchu po pěti letech od svých šokujících triumfů na ZOH. Od té doby vyhrál dva závody Světového poháru, nicméně další velkou medaili získal až dnes. "Teď už mám z velkých soutěží více vítězství než ze Světového poháru," prohlásil nový šampion. Důležitý krok k triumfu udělal pětadvacetiletý Švýcar v prvním kole, po němž vedl. I když ve druhém o něco zaostal za svými konkurenty, stačil mu náskok k uhájení zlata. Pouhé dvě desetiny od vítězství tak zůstal dvaadvacetiletý Olli, pro nějž je i stříbro největším úspěchem kariéry. Dosud byl ve Světovém poháru nejlépe pátý a dnes předvedl nejdelší pokus dne 136,5 m. "Začalo mi bušit srdce, když jsem slyšel, kolik Olli skočil. Byl jsem rád, že jsem mohl z lavice rychle odjet," přiznal Ammann s tím, že předvedl nikoli perfektní, ale dobré skoky, které na prvenství stačily. "Už při dopadu jsem věděl, že to bude stačit," tvrdil.

Jen dvě desetiny je ale druhý nejtěsnější rozdíl v historii MS na velkém můstku. V roce 1972, kdy se mistrovství konalo jako součást olympiády, dělila vítězného Poláka Wojciecha Fortunu jediná desetina bodu od Švýcara Waltera Steinera. "Je ale úplně jedno, jestli to byly dvě desetiny nebo bodů deset," konstatoval dnes Olli. Na rozdíl od Jandy se podařilo obhájit medailový zisk z minulého MS v Oberstdorfu Ljökelsöyovi, jenž odolal ataku svých pronásledovatelů v druhém kole a uhájil bronzovou pozici. Stříbrný medailista z roku 2005 zaostal za Ammanenem o 3,2 bodu a za sebou nechal vítěze kvalifikace Adama Malyzse z Polska, olympijského vítěze Thomase Morgensterna i úřadujícího mistra světa Janneho Ahonena. Ti všichni se v nervydrásající koncovce zlepšovali, ale pořadí z prvního kola se jim změnit nepovedlo.

Talentovaný Roman Koudelka skončil pětadvacátý a se svým výkonem nebyl vůbec spokojený. Přiznal, že očekával umístění v první dvacítce. "První skok nebyl optimální, druhý byl podprůměrný. Musím přiznat, že jsem byl v prvním kole hodně nervózní. Snad bude situace v dalších závodech na malém můstku lepší," řekl. Ocenil ale regulérní podmínky, které dnes byly nejlepší za jeho celý dosavadní pobyt v Sapporu. Antonín Hájek pokazil první kolo, kdy dolétl pouze na značku 84,5 m a neměl šanci na postup. "Už podle dosažených metrů se mi skok nemohl vůbec líbit. Mám problémy s nájezdovým postavením. Nemám ze svých výkonů dobrý pocit, stále hledám svoji pozici. Za této situace se dá těžko něco udělat. Forma ale může přijít ze dne na den," věří dvacetiletý Hájek.