Mistrem světa v superkombinaci je Nor Svindal, Krýzl jedenáctý

svindal-1.jpg

Nor Aksel-Lund Svindal vyhrál na mistrovství světa ve sjezdovém lyžování superkombinaci a ve Val d'Isere přidal zlatou medaili k bronzu ze super-G. Seveřan byl nejrychlejší už ve sjezdařské části závodu a v jednokolovém slalomu vedení udržel. O 90 setin sekundy porazil domácího Juliena Lizerouxe, který byl v polovině soutěže až 22., třetí skončil překvapivě Chorvat Natko Zrnčič-Dim.


Český reprezentant Kryštof Krýzl obsadil jedenácté místo. Po sjezdu byl třináctý a v cíli slalomu byl hodnocen jako dvanáctý. Další posun o jednu pozici mu přinesla diskvalifikace Nora Larse Eltona Myhreho z osmého místa. Petr Záhrobský udělal v závěru nadějně rozjetého sjezdu chybu a na 42. místě do slalomu nenastoupil.


Krýzlovi vyšla především sjezdařská část, v té slalomářské ale trochu zaostal za očekáváním a svými možnostmi. Přesto po svém nejlepším výsledku při svém třetím MS v kariéře zářil v cíli radostí. "Sjezd, to byla výborná jízda bez chyb. Byl jsem s ní nadmíru spokojený. V něco takového, že budu po sjezdu takhle těsně od těch nejlepších, jsem tajně doufal," řekl spolupracovníkovi ČTK.


Ve slalomu prý ale trochu sehrála roli nervozita. "A částečně únava z náročného závodního programu na mistrovství světa. Pochopitelně jsem zklamaný, slalomová jízda se mi moc nepovedla," uvedl sebekriticky. Přesto s konečným umístěním byl spokojený. "Musím být pokorný, protože kdyby mi někdo na začátku sezony řekl, že budu jedenáctý na mistrovství světa, tak bych to bral všemi deseti," uvedl dvaadvacetiletý Krýzl.


Jeho rekordem na MS bylo dosud 22. místo ve slalomu v Bormiu 2005. Ve Val d'Isere se přiblížil svému maximu ze Světového poháru, kterým je prosincové deváté místo ze superkombinace právě ve francouzském středisku.


Šestadvacetiletý Svindal získal už svůj třetí titul mistra světa po triumfech ve sjezdu a obřím slalomu na šampionátu v Aare v roce 2007. V superkombinaci jako jediný z kvarteta nejrychlejších sjezdařů zvládl slalom. Spolufavorizovaní Jean-Baptiste Grange, Adrien Theaux z Francie a Američan Bode Miller do cíle nedojeli. Norský lyžař v roli mistra světa vystřídal Švýcara Daniela Albrechta, který je po pádu při tréninku na sjezd v Kitzbühelu v nemocnici umělém spánku.


"Byl to dlouhý a náročný den," řekl po svém zřejmě nejlepším slalomu v sezoně Svindal. "Po tom všem se ale pořád pouze snažím dostat do bývalé formy," připomněl svůj dva roky starý těžký pád na sjezdovce v Beaver Creeku, po němž se k závodění vrátil až v této sezoně. "Je to stále těžké, zejména ve slalomu. Proto jsem se snažil hlavně dojet do cíle," dodal.


Lizerouxovo stříbro bylo pro domácí fanoušky náplastí za vyřazení Grangeho, kterému věřili, že ukončí 27 let dlouhé čekání Francie na mistrovský titul. Lizeroux byl po sjezdu až na 22. příčce, životním výkonem ve slalomu si ale dojel pro zlatou medaili a navázal na dva týdny staré vítězství ze slalomu SP v Kitzbühelu. "Tohle je lepší než Kitzbühel. Nic nepřekoná stříbro z mistrovství světa na domácí půdě," citovala Lizerouxe agentura Reuters.


O největší překvapení se ale postaral ziskem bronzové medaile Zrnčič-Dim. "To jsem nečekal. Doufal jsem, že bych mohl být třeba sedmý, ale rozhodně jsem nevěřil v medaili. Jsem moc šťastný," uvedl dvaadvacetiletý lyžař, který se stal prvním chorvatským medailistou, jenž není z rodiny Kosteličových.

E-mail:
Váš text:
(max 800 znaků)
Kolik je 2x3?
Tyto údaje je nutné vyplnit
E-mail:
Váš text:
(max 800 znaků)
Kolik je 2x3?
Tyto údaje je nutné vyplnit
ČTK / 10-2-2009
Název:
Kategorie:
Místo:
GPS:
Vybrat fotografii:
Max. rozlišení 1920x1200, max. velikost 2MB
Popis:
(max 800 znaků)
Kolik je 2x3?
Tyto údaje je nutné vyplnit
Videa na našem webu neskladujeme. Přidat nové video je možné pouze tak, že originál nahrajete na server YouTube a nám sdělíte link.
Název:
Kategorie:
Místo:
GPS:
YouTube adresa:
Vybrat fotografii:
Max. rozlišení 1920x1200, max. velikost 2MB
Popis:
(max 800 znaků)
Kolik je 2x3?
Tyto údaje je nutné vyplnit
Název:
Typ inzerce:
Nabídka Poptávka
Cena:
Telefon:
E-mail:
Kraj:
Kategorie:
Přidat obrázek 1:
smazat
Přidat obrázek 2:
smazat
Přidat obrázek 3:
smazat
Max. rozlišení 1920x1440, max. velikost 3MB
Popis zboží:
(max 800 znaků)
Kolik je 2x3?
Tyto údaje je nutné vyplnit